1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Madeni iskelede statik elektrik topraklaması

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Mete tarafından 16 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Ek-4/B Madde:35 de geçen aşağıdaki ifadeyi özellikle elektrik mühendisi arkadaşlar yorumlayabilir mi? Madeni iskelede normal topraklamayı anlayabiliyorum ama bir iskelede statik elektrik oluşur mu? İnternette baya bi yer dolaştım ama açıklayıcı bilgi bulamadım.

35-Madeni cephe iskeleleri statik elektriğe karşı uygun şekilde topraklanır.
  2. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,
    Öncelikle bir makine mühendisi olarak benim de bulabildiğim ve anladığım kadarıyla metal iskelelerde topraklama, statik elektrik için değil, yıldırım veya havai hatlardan ya da elektrikli el aletlerinden kaynaklanabilecek tehlikeler için yapılmaktadır. Aşağıdaki linkte OSHA nın bilgileri yer alıyor. (https://www.osha.gov/SLTC/etools/scaffolding/supported/frame/electrical.html#Overhead_Power_Lines)

Öte yandan statik elektriğin oluşumu ile ilgili olarak Elektrik Mühendisleri odasının aşağıdaki linkinde yer alan makaleden
    (http://www.emo.org.tr/ekler/cf64379eb6f29a4_ek.pdf?dergi=167)
    upload_2015-1-16_21-19-7.png
    anladığım kadarıyla iskelenin sökülmesi esnasında risk oluşabilmektedir. Ama şahsen bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla.
  3. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Statik elektrik, yada diğer adıyla durgun elektrik, insan vücudunun yüzeyinde biriken elektrik yüküdür. Özellikle; yün benzeri giysiler insanın üzerindeki elektrik yükünü arttırmaktadır, eğer bu elektrik toprağa iletilemezse (kauçuk, plastik türevi tabanlı ayakkabılar) insan üzerinde gerilim artar, ve iletken bir maddeye ilk temasında bir boşalma meydana gelir. Bu gerilim genelde 30.000 V-1.000.000 V arasında değişir.
    Stres de elektriksel kelimeyle aynıdır. Stresli durumlarda insanın üzerindeki elektrik yükü miktarı daha dazla olmaktadır. Örneğin; yağışlı havadan hemen önceki kasvetli havalarda insan kendisini gergin hisseder, çünkü yağmurdan önce havada elektrik yükü oldukça fazladır. Çıplak ayakla toprağa basmanın yada denize girmenin veya banyo yapmanın verdiği rahatlık ta statik elektriği azalttığından etkilidir.
    Özellikle yaz aylarında, yüksek binalarla çevrili sokaklarda, binaların yüzeyi statik elektrik nedeniyle polenleri çekebilmektedir, buna karşılık deniz kenarlarında daha az polen bulunmaktadır. Birçok araştırma hava kirliliğinin polenlere karşı duyarlılığı artırdığını göstermiştir. Özellikle de trafiği yoğun olan bölgelerde yaşayan ve dizel partikülleri ile poliaromatik hidrokarbonlara maruz kalan kişilerde polen duyarlılığı daha kolay oluşmaktadır. Astım gibi rahatsızlığı olanları da ciddi şekilde etkilemektedir.
    Dolayısıyle; kuru ve rüzgarlı havalar, havadaki elektromanyetik dalgalar, statik elektrik yüklü bir seyin temas etmesi, iskele kurulum ve söküm sırasında da sürtünmeden kaynaklı olarak ta statik elektrik birikebilir. Her durumda bu iskelenin topraklanması gereklidir. Topraklamayı ,statik elektriğin bir takım sağlık duyarlılığı olan çalışanlarında dolaylı olarak etkilenebileceğini düşünerek yapmakta fayda vardır.
  4. Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Yani mevzuatta da belki sadece elektriğe karşı topraklama ifadesi geçse daha kapsayıcı olabilir. Statik elektriğin bir kazaya neden olması, yapıların etrafından geçen gerilim hatlarından ya da yıldırım düşmesi ihtimalinden daha fazla değildir diye düşünüyorum.
    Tekrar Teşekkürler...
  5. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dünyada bazı ülkelerin statik elektrikten elektrik ürettiğini unutmamak lazım.
  6. Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman