1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

'madenlerde yaşam odası zorunlu olsun' önergesi reddedildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  CHP'nin 'madenlerde yaşam odası zorunlu olsun' önergesi AK Parti'nin oylarıyla reddedildi.
  Yaşam odaları Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia sonrası konuşulmuştu.

  Bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan Torba Yasa görüşmeleri sırasında CHP'li milletvekilleri madenlerde yaşam odası kurulmasının zorunlu olmasına dair bir önerge verdi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik CHP'nin önergesine katılmadığını belirtti. Daha sonra yapılan oylamada söz konusu önerge reddedildi.
  Dünyada sadece Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerde yönetmeliklerde bulunmayan ‘Rescue Chamber’ yani kaçış odası ne yazık ki Türkiye’de de zorunlu olmadığı için bir çok maden ocaklarında kurulmuyor. Bu da maden ocaklarında yaşanan kazalarda işçilerin hayatını kaybetmesinin en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

  Ekli Dosyalar:

 2. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Insanin onceligine gore degil patronun ve kazandiracagi paranin onceligine gore hazirlanan yasalardan cikacak sonuclar boyledir.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yaşam odaları zorunlu hale getirilece
  10 Temmuz 2014 22:57 (Son güncelleme 10 Temmuz 2014 23:00)
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, madenlerdeki yaşam odalarını yönetmelikle zorunlu hale getireceklerini söyledi.

  ANKARA

  Çelik, yaptığı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "Torba Kanun Tasarısı"nın görüşmelerinde madenlerdeki yaşam odalarına ilişkin düzenlemelerin de gündeme geldiğini anımsattı.

  Muhalefetin komisyondaki önerisinin saha gerçekliğini tam yansıtmadığını vurgulayan Çelik, "Birbirinden farklı pek çok sektör var. Bunların uygulamaları çok farklı" dedi.

  Çelik, yönetmelikle madenlerdeki yaşam odasını zorunlu hale getireceklerini bildirerek uygulamasını da "sıkı bir şekilde" takip edeceklerini söyledi.

  Duruma göre gerekirse sahadan aldıkları geri dönüşler doğrultusunda yasal düzenleme yoluna da gidebileceklerine dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

  "Örneğin, kullanılan maskeler işçiye istisnai hallerde 1 saatlik hava teneffüs etme imkanı sağlıyorsa biz en geç yarım saat içerisinde o işçinin yaşam odasına ulaşmasını sağlayacak düzenlemeleri zorunlu hale getireceğiz. Şu an yönetmelikle yapacağımız düzenlemeler var olan boşluğu doldurma imkanı veriyor. Gerekirse yaşam odalarına ilişkin kanun düzenlemeye de gidebiliriz ama öncesinde bunu yönetmelikle zorunlu hale getireceğiz."

  Muhabir: Duygu Can
 4. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  oportinüst bunların hepsi ya.bol kesen konuşup icrata gelince hiç bişey yok.nereden bakarsan bak iş güvenliğinde elde var sıfır
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  oportinüst anlamı nedir merak ettim..:)
 6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şimdi forumda 2 başlık var. Hangisine inanalım :)
 7. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  oportünist işine göre davranan demek ortamına göre hareket eden
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Benim paylaştığım bilginin altında siyasi partinin plan ve bütçe komisyonuna başvurduğu dilekçe var ve reddedildiğini biliyorum bakanın açıklamaları tam komedi. Soma katliamından sonra maden işçilerinin maaşlarını 2.000 TL yapacaklarını söyleyip şimdi de net demedik brüt dedik diyen zihniyetten fazla bir şey beklemiyoruz