1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Madenlerin denetimi özelleşiyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 6 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TBMM'ye sunulan Maden Yasa Tasarısı ile madenlerde denetim de özelleştiriliyor.

  [​IMG]

  Birgün Gazetesi'nden Nurcan Gökdemir'in haberine göre, hükümet, şimdi de madenlerde denetimi özelleştirecek bir yasa hazırlığı içinde. Hükümet, Maden Yasası ve Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı’nı TBMM’ye sundu. Tasarıyı değerlendiren TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi ve Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun, AKP iktidarının taraflarla tartışılmadan “torba yasa” tekniği ile yasa çıkarmayı rutin hale getirdiğini belirtti. Torun, “Her büyük maden kazasından sonra mevzuat değişikliği yapılıyor, ancak sorunlar ve çözümleri detaylı irdelenmediği için sonuca ulaşılamıyor” dedi.

  'Tespitler yanlış'

  Tasarıda, sorunların nedenlerinin tam olarak tespit edilemediğini, çözümlerin de doğru olmadığını belirten Torun, “Maden kazalarının ana nedenleri, aşırı kâr hırsıyla yapılan özelleştirme ve taşeron uygulamalarıdır. Tasarıda buna yönelik ciddi bir düzenleme gözükmüyor” diye konuştu.

  Tasarıda madencilik projeleri yapmak ve bu projelerin uygulanmasını sahada takip etmek amacıyla ‘Yetkilendirilmiş tüzel kişiler’ adıyla yeni bir düzenlemenin getirildiğine dikkat çeken Torun, “Bu kurumlar, saha denetimleri de yapabilecek. Bu yeni bir durum olup pek çok açıdan ciddi sorunlar içeriyor. Bu yeni düzenleme ile denetim özelleştiriliyor” dedi.

  AYM iptal etmişti

  Benzer bir çalışmanın 1985 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlatan Torun, şunları kaydetti: “Bu oluşum ile meslek odalarının üyeleriyle bağı da tamamen koparılacak. Halen meslek odaları tarafından verilen Büro Tescil Belgeleri ile Serbest Mühendislik ve Müşavirlik Belgeleri tartışmalı hale gelecek. Bakanlık adına denetim görevi yapan ‘teknik nezaretçilik’ kaldırılıyor. Bu hem maden mühendislerini hem de sektörü olumsuz etkileyecek. Mühendisler firmalarda ücretli çalışan durumuna getirilecek ya da işsiz kalacak. Saha denetimlerinin piyasalaştırılması ve özelleştirilmesi ise iş kazalarının daha da artmasına neden olabilecek.”

  Piyasa merkezli

  Torun, “Tasarı, ülkemizin ihtiyacı olan madenlerin belirlenerek, mühendislik bilim ve tekniğinin uygulanmasını, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmasını öngören bir metin değil. Piyasanın önceliklerini önemseyen, küçük ve orta ölçekli sermayeyi bitirecek, mühendisleri belli firmalarda çalışmaya mecbur bırakan ve denetimi tamamen özelleştiren bir değişiklik” değerlendirmesinde bulundu.

  kaynak: yapi.com.tr
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yeni rant kapısı hayırlı olsun. Çok güzel ekmek getirir özel denetim.
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  OSGB'nin maden versiyonu!