1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mahkemelik olan isg uzmanlarının tecrübeleri ve yapmamız gerekenler

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 2 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar,
  Yargı işi biz isg uzmanları en çok korkutan konulardan biri olsa gerek. Daha önceden böyle bir durum yaşamış olanlar varsa tecrübelerini bizlerle paylaşırsa sevinirim.
  Ayrıca yapmamız gerekenler (belge, önlem, imza vs) ile ilgili bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.
  Bilmek değil yaşamak insanların tecrübe edinmelerini sağlar diye düşünüyorum.
  Teşekkürler...
 2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İş kazası / meslek hastalığı olduğunda eğer kazazede çalışan vefat etmişse veya yaşadığı olay vücudunda kalıcı iz bırakmışsa, kazazede tarafı şikayetçi olmasa bile savcı kamu davası açıyor. Eğer meydana gelen olay hafif bir olaysa, iyileşip eski haline dönebilme söz konusuysa, fakat kazazede şikayetçi olduysa, o zaman da iş mahkemeye gidiyor ve soruşturma başlıyor. Hafif olaylarda kazazede şikayetçi olmamışsa soruşturma çoğunlukla açılmıyor.

  İş güvenliğiyle ilgili herhangi bir soruşturma açıldığında işverenlerin ilk suçladıkları çoğunlukla iş güvenliği uzmanları olur. Bizi neden uyarmadınız derler. Günah keçisi ararlar. Şirket avukatları da gaz verir. Fakat, hiç aldırış etmeyin, çünkü 6331 sayılı kanunda 4. maddede deniliyor ki:

  "(2) İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.
  (3) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluklarını etkilemez."

  Kendinizi garanti altına almak için firmayı ve çalışanları ne kadar uyardıysanız, hepsini yazılı ve imzalı hale getirin. Aynı şekilde çalışanlara talimat ve görev tanımları imzalattırın ki, elinizde kanıt olsun. Yoksa sözlü olarak söylediğiniz hiçbirşeyin geçerliliği yok. Firmaya teslim ettiğiniz her evrak imzalı ve kaşeli olmalı.

  İş güvenliği uzmanına öncelikle İSG Katip 'ten sözleşme çıktısı isterler, daha sonra bilirkişilerin en çok sordukları sorular şunlar olur:

  1- İş güvenliği eğitimi verdiniz mi? (Eğitim konularında kaza ile ilgili hususlar anlatılmış mı, ona bakılır.)
  2- Kaza ile ilgili risk değerlendirmesinde atıfta bulundunuz mu?
  3- Öneri tespit defterine kaza ile ilgili atıfta bulundunuz mu?
  4- Kaza ile ilgili uyarı ikaz işaretleri var mı?
  5- Acil durum eylem planında kaza ile ilgili husus yer alıyor mu?

  Meydana gelen kazanın özelliğine göre sorular çeşitli olur. Mesela iş ekipmanına uzuv kaptırma olaylarında acil durum butonu, muhafaza, switch, periyodik kontrol, vb. sorulur. Tehlikeli kimyasal kazalarında MSDS ve KKD sorulur. Elektrik çarpmalarında topraklama raporları sorulur. Gibi gibi...

  Şu beş soruya düzgün biçimde cevap verebiliyorsanız, %99 ihtimalle bilirkişi ve savcı sizi suçlamayacak, daha çok işverene /vekiline yüklenecektir.

  Belki bir ihtimal şu söylenebilir: "Kazanın meydana gelmesine sebep olan risk ile ilgili tedbir alınmamasını bakanlığa neden bildirmediniz?". "Maaşımı aldığım adamı nasıl şikayet edeyim?" dediğiniz an, hakimin insiyatifine kalıyorsunuz işte. İş güvenliği uzmanlığının tek sıkıntısı bu maalesef. İşin bu noktasıyla alakalı söyleyebileceğim pek birşey yok. Ama yukarıda yazdığım hususları yerine getirirseniz ve insaflı bir hakime denk geldiyseniz, o zaman işin içinden büyük ihtimalle sıyrılacaksınız demektir.
 3. SERDAR AVCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93875
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  benim başımdan ölümlü iş kazası geçti,inşaat merdiven boşluğundan düştü,merdivenlerde korkuluk yapılması gerektiğini yazdım,bilirkişi bakanlığa bildirim yapmadığım için suçlamış.
 4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  uzaylıları bilirkişi yapıyorlar copy paste 400 tl cukka. haram zıkkım olsun
 5. Barış Özener İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63807
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ORTADOĞU OSGB
  Merdiven korkuluğu olmadığı için bakanlığa bildirim yapan uzman var mı?
  Ben de bilirkişilik yapıyorum ama böyle bir konuda ; ki saha tespit defteri ve risk analizinde belirtmişse uzmanı suçlamak ağır olur.
 6. theosyvz12 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  007
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kazaya neden olan tehlikeyle ilgili Risk analizi ve Durum tespit defterinde, kazayı önleyecek tedbirler belirlenmişse ve iş güvenliği eğitimleriyle alakalı eksiklikte yoksa iş güvenliği uzmanına asli kusur yazmak doğru olmaz.İş güvenliği uzmanına tali kusur yazmak için çok neden var,kusursuz olmanın kaçarı, yok denecek kadar az ihtimal. Bilirkişi raporuna itiraz edilebilirsiniz, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız sizde durumu izah eden bir rapor yazar, mahkemeye sunarsanız işiniz kolaylaşabilir.Malesef hakim ve savcılar iş kazalarında çok yetersiz kalıyorlar, bilirkişi raporları karar olarak açıklanıyor sonra ayıkla pirincin taşını. İşverenleri, işçileri madur etmeyecek şekilde uzlaşmaya yönlendirebilirsiniz; yoksa saç baş yolmaya hazır olun.
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu gibi durumlarda öncelikle işverene, işin belirli bir sürede geçici durdurulması ve toplu koruma yöntemlerinin uygulanmadığı ve hayati tehlike arz eden durumları belirten tavsiye ile önlemleri içeren bildiri işverene tebliğ edilmesi gerekmektedir.verdiğiniz süre içinde de gerekenler yapılmadıysa işverene yapılan bildiri yazısını Çalışma yada İş kur İl müdürlüğü yazacağınız dilekçenin ekine koyarak görevinizi yapabilirsiniz.
 8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Bunu yapmayan iş güvenliği uzmanı sorumluluğunu yerine getirmemiş demektir. Mevzuatta açıkca yazar.
 9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Bugüne kadar belki 200 den fazla iş kazası olayım oldu. Bunlardan 2 tanesi ölümlüydü ancak 2 kaza da çalışanın ağır ihmali ile oldu, ifade bile vermedim.
 10. Barış Özener İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63807
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ORTADOĞU OSGB
  Tamam orda hemfikirim ama bu olayda uzmanı asli kusurlu görmek fazla gibi geldi bana