1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mail bombardımanı yapabilmemiz için gerekli metin

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın vekilim mecliste oylama sunulmuş olan ve şu an itibari ile 110 vekilin imzasını alan 2/1613 nolu Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi nin 42 maddesi şunu öngörmektedir.
    MADDE 42- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının a bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “a) 6 ve 7 nci maddeleri; 1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç: kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren dört yıl sonra, (2016 Temmuz) 2) 50′den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra, (2014 Temmuz) 3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

Biz bu torba yasa da ki bu maddeye sonuna kadar karşıyız.ve bu torba yasa içerisinden bu maddenin çıkarılmasını istiyoruz. Neden mi
    1)Bu madde ile bizlere umut olmuş olan 6331 sayılı kanun nerede ise devre dışı bırakılmaktadır.
    2)Dünyada iş kazaları konusunda ilk sıralarda gelen ülkemiz bu ayıbını bu madde ile devam ettirmektedir.
    3)6331 sayılı kanunda proaktif yaklaşımdan söz edilmekte ama bu madde ile kanun kendisi ile çelişmektedir.

Sizler bizim vekilimizsiniz ve bizim haklarımızı temsil ediyorsunuz.Bizler iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek adına kimimiz mevcut işini bıraktı.Kimimiz bulunduğu mekandan ayrılarak başka vilayetlere yerleşti.Ve bu uğurda maddi manevi çok emek sarfettik ama bu madde ile emeğimiz elimizden alınmakta.sizden istirhamım bir isg uzmanı,bir……..mühendisi,bir anne,bir vatandaş ve bir insan olarak bizleride temsil etmenizdir.
  2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    benim AK aprti Genel merkezine gönderdiğim mail ;

" Değerli AK parti yöneticileri,

Geçtiğimiz Cuma günü AKP milletvekilleri 2 / 1613 esas nolu Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini meclise sundu.
    Bu kanun teklifinin 42. maddesine göre;

6331 ayılı kanunun yürürlük tarihlerinin;
    - 50 çalışan altındaki tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf işyerlerinde ; Temmuz 2013 iken, Temmuz 2014 e ertelenmesi

- Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için temmuz 2014 iken, temmuz 2016 ya ertelenmesi… teklif edilmektedir.

Ülkemizin ölümlü iş kazalarındaki durumunu söylemeye gerek yok. en son Muğla da yaşanan iş kazasında arıtma tesisinde metan gazı zehirlenmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybetti, yazık değil mi bu 7 kişinin ailesine, eşlerine, çocuklarına...

bu erteleme sonucu yaşanacak iş kazalarındaki ölümlerde bu vekillerin de parmağı olacak, bunun karşısında vicdanları rahat olacakmıdır...

daha da önemlisi yarın Allah huzurunda nasıl hesap vereceklerdir...

Ülkemizde ölümlü iş kazalarının % 87 si 50 nin altında işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde meydana gelmektedir....

Durumun vehameti ortada ve İSG konusunda işverenimizin bilnçsizliği ortada iken, yürürlük tarihlerini ertelemek, gerçekten manasız birşey olacaktır...

İSG konusunda bilinçli olan ve gerekli çalışmaları başlatan işverenler , bu erteleme ile devlete ve AK parti hükümetine olan güvenlerini yitireceklerdir. bu ülke insanına bunu yapmaya hakkınız yok,

Bu kanunun ertelenmesi, işverene yarar yerine zarar getirecektir. zaten 2005 yılından beri iptal edilen yönetmeliklerle iyice sulandırılmış olan İş Sağlığı ve güvenliği olgusuna ciddiyetsiz bakan işverenleri haklı duruma getirecektir...

peki bu kanuna uygun hareket eden , İŞ ağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları başlatan işverenin suçu nedir.

şunu üzerine basa basa söylüyorum, bunu erteletmeye çalışan kişiler 1 yıl , 2 yıl değil, 10 yıl sonra bile işyerlerine gitseniz, iş güvenliği kıusunda 1 arpa boyu yol alamadıklarını göreceksiniz.

Ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi ve Dünya 3. olmamız ülkemizin büyük bir ayıbı iken, böyle bir erteleme ile, bugüne kadar yapılan çalışmaların bir anda heba olup gitmesi mi amaçlanmaktadır...

Konunun öncelikli olarak incelenmesini ve değerlendirilmesini talep eder,
    saygılarımı sunarım.

Murat ERDEM
    Maden Yük. Mühendisi
    İş Güvenliği uzmanı

İş güvenliği Uzmanları derneği
    Eskişehir Temsilcisi
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Çok güzel Murat Bey ve Fatma hanımların iletilerini ister birleştirerek isterse ikisinden birini seçerek vekillere gönderelim.. Ben bu örnek epostaları, diğer isg gruplarına da ulaştıracağım. Siz de ulaştırın. Facebook e twitter dan da abanalım. TAnıdığımz uzmanlara gerekirse ilgili bağlantıları (link) sms atalım.. Haydii gidelum hayde gidelum haydee haydee!!
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bu arada 50 çalışanın altındaki iş yerlerinde bir yılda meydana gelen uzuv kayıplı olayların sayısını da ekleyelim metine..Zira milletvekillerinin çoğu erkek, ölümü umursamazlar ama sakat kalmayı umursayabilirler. Hani temel gibi sigara içerken hasta edeninden değil de öldüreninden istiyoruz ya, o hesap :)
  5. erolgez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim düşünce torba tasarıda bir değişiklik olmaz malesef. Böyle düşünmemin sebebi ise elde ihtiyacı karşılayacak uzmanın bulunmaması.
  7. bilmiyorum sonuc alırmıyız ama maıl attım..
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Milletvekilleri epsota adresleri:

Ekli Dosyalar:

9. Serkan Yanmış İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bimer e mail attım,kopyala yapıştır yapmadan tane tane yazarak hemde:) eklemede yaptım geç kaldığımız her gün her saat iş kazaları olmakta ve canlar yanmakta,işimizi gücümüzü ertelemeyelim kazasız belasız işlerimiz yolunda gitsin dedim ama bi sonuç alamayız çünkü alt yapıyı oluşturmak için yeterli uzamanı yetiştirmek için zaman kazandılar bence,hemde tek madde ile,tek madde ile maaşlarımızı kestiler kimininde işini,yazık!
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2013 ---
    onur bey milletvekillerini maillerini yolladığınız iyi olmuş hepsine mail atıcam,gerekirse sabaha kadar,acaba taksime gidip pankartmı açsak kazasız işe sağlıklı yaşama muhtacız gibilerinden
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar.
    İşin demokratik yanı bu yaptığımız ama unutulmaması gereken en önemli şey aslında bence şu olmalı.
    Böyle bir madde neden yapıldı?
    Bana kalırsa bunun 2 nedeni olabilir;
    1- Kanunu çıkaran milletvekillerimizin sivil hayatta yaptıkları işlere bakarsanız neredeyse hepsi zaten işveren olarak çalışmaktalar. Dolayısı ile İSG alanında hata kabul etmeyecek olan bu yasanın ucu kendilerine dokunduğundan zaman kazanmaya çalışıyorlar,
    2-Piyasaları ve siyasi otoriteyi ayakta tuttuğuna inandığımız güçler, bu hakimiyetlerini mecliste ortaya koymuşlar ve nedeni belli olamayan şekkilde bu kanuna yön vermişlerdir.

Her iki durumda da amaç belli olduğundan dolayı sonucun kesinlikle değişmeyeceğine adım gibi eminim ama Nemrut'un ateşini söndürmek isteyen karınca misali elimizden ne gelirse onu yapmamız bizim için iyi olacak kanısındayım.
    Saygılarımla.
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben bu uğurda ateşe su taşıyan karınca olmaya razıyım! benim gibi düşünenlerde abansın mail e twitter a onur bey yazım eksik olabilir siz rica edince acele ile yazdım bahsettiğiniz konularda araştırma fırsatım olmadı.ama ekleme yapacağım en kısa zamanda
  12. İlker Turan Mevzuat Grubu

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    118279
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akademik Fark OSGB
    Ben de bir mail attım.Pek ümidim yok bu yasanın olduğu gibi geçeceği kanaatindeyim.Biz bize düşeni yapalım da artık hayırlısı...
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    keşke şu mail adreslerini topluca kopyala yapıştırın ın bir yolu olsa teker teker uğraşmaktan çok yoruldum:(
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    konuyu acan fatma hanim ara ara aktif tut dügmesine basar misiniz?
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çalışma bakanının düşünmeden, ne olacağını tahmin bile etmeden boyle konuşmasına müteakip az olan umudum da tükendi.
  17. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ne demiş?
  18. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bakan.jpg

ısrarla attığım twitlere cevap mücadeleye devam bunlar bizi yıldırmamalı
  19. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ŞU ANA KADAR 22 VEKİLE MAİL ATTIM UMARIM BİRİLERİ OKUR MAİLLERİ...