1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makaslı platform kullanımı

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve muratb tarafından 8 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. muratb İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  herkese selamlar...

  çalıştığım şantiyede haulotte compact 10 marka makaslı platform kullanarak havalandırma kanal montajı yapılmakta...fakat çalışan işçiler kemer kullanırken bu işlerini yapamıyorlar...çok kısıtlı bir hareket alanı kaldığı için takmak istemiyorlar...sizce nasıl bir çözüm bulmalıyım bu konuya... korkuluklar oldukça yüksek ama elbetteki kullanmaları gerekiyor...yardımlarınızı bekliyorum...

  teşekkürler...
 2. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hocam bizim işimizde de aynı platform kullanılıyor. bana da aynı hayıflanmaları yapıyorlar. kemer takınca takılıyo falan filan diye. ben de kendilerine "siz ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu aldınız, bu platformda emniyet kemeriyle çalışmak zor ve ağır. yapacak birşey yok. bu kemer çıkmayacak" şeklinde tavizsiz yaklaşıp bir iki tane de uyarı patlatınca takıyolar. zaten takmak zorundalar. emniyet kemeri yoksa ağ olması lazım. o platformlar mobil olduğu için ağ kullanılması çok mantıksız. çalışanlar ya kullanacak ya kullanacak hocam başka çare yok. eğer platform sepetinin alanı dediğin gibi darsa, satın almacıya söylemen lazım daha geniş sepeti olan bir model istesin.
 3. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  makaslı platform için kullanan kişi için alınması gereken bir belge varmıdır
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  MAN-LİFT grubuna giren bu tip mekanik yada elektrikli sistemlerde operatör Ehil olmalı ve ehliyeti aldırmalıdır ve özel kurumlarca eğitimleri aldırılmalıdır.Ayrıca İSG olarak Güvenli kullanma talimatları hazırlanmalı ve eğitimleri verilmeli,tehlike analizleri yapılıp operatöre bildirilmelidir.

  http://www.erimsever.com/ISG/YuksekCalisma/MakasliPlatformKullanimi.pdf

  akulu_makasli_platform_jcpt1012hd.jpg images.jpg manuel_makasli_platform_tfd80.jpg
  Makaslı Platform Kullanma Talimatı
  Çekilir tip makaslı platform nasıl kullanılır? Çalıştırmadan önce hangi hazırlıklar yapmak gerekir?

  Cevap
  ÇEKİLİR TİP MAKASLI PLATFORM KULLANMA TALİMATI:


  * Platformu çalışma mahalline uygun olarak yanaştırınız

  * Çalışma emniyetini alınız ve elektrik fişini takınız

  * İstinat ayaklarını yana doğru açınız

  * İstinat ayaklarını bastırarak platformu teraziye getiriniz

  * Sepet demonte ise monte ediniz

  * Kontağı açınız ve platforma çıkınız

  * İstem dışı hareketlerde “EMERGENCY STOP” butonuna basınız

  * Platformu yukarı butonuna basarak çalışma yüksekliğine getiriniz

  * İşiniz bitince aşağı butonuna basarak platformu indiriniz

  * Enerji kesilirse aşağıdaki acil indirme butonunu kullandırınız

  * Platformu toplayınız ve fişi çekiniz.

  Makaslı Platform Bakımı ve Kontrolü
  Makaslı Platform Bakımı ve Kontrolü
  Satış amaçlı fabrikamızdan çıkan her Hidrolik makaslı personel yükseltici platform, çıkış öncesi Kalite Kontrol adı altında testlerden geçmemektedir.

  • Eğer KALİTE KONTROL TESTLERİ sonucunda herhangi bir arıza veya olumsuzluk saptanırsa, arıza giderilmeden makaslı platform fabrikamızdan çıkışı yapılmaz. Arıza giderilir ve makaslı platformlar KALİTE KONTOL TESTLERİNE tabi tutulular.
  • GÜRGANLİFT MAKASLI PLATFORMLAR her Makaslı Platfom, üretici firmanın uygun gördüğü periyotlarda bakıma tabi tutulmalıdır.
  • GÜRGANLİFT üretimi olan hidrolik makaslı yükseltici platform periyodik bakımlara ek olarak yılda bir kez detaylı test işlemlerine tabi tutulmalıdır.
  Türkiye’deki ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan iş kazalarının büyük bir çoğunluğu yüksekten düşme şeklinde gerçekleşmektedir!

  • Doğru ve güvenli Personel Yükseltici platform kullanımı
  • Makaslı Personel Yükseltici platform UN doğru kullanımı
  Bu sebeple satışta veya kiralamada, GÜRGANLİFT makaslı personel yükseltici platform, kullanıcılarına teorik ve pratik olarak kullanıcı eğitimi verir. Böylece müşterilerimize makineyi en güvenli şekilde kullanımı temin ettiğimiz gibi en etkili kullanım şekliyle de maksimum faydayı sağlar.

  Makaslı Platform İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı
  Makaslı platform kullanırken Risk almayın, bir hayat kaybedebilirsiniz!
  Siz müşterimizin ve çalışanlarınızın iş güvenliği en büyük önceliğimizdir. GÜRGANLİFT MAKASLI PLATFORMLAR en yüksek uluslararası güvenlik standartlarını içeren Hidrolik Makaslı Platformlar hizmet vermekteyiz.

  GÜRGANLİFT MİSYONU müşterilerimizin Makaslı Personel Yükseltici Platformlar makinelerimizi kullanırken kendilerini güvende hissettirmektir.

  Makaslı Platform Kullanımında Sorumluluğu Paylaşmalıyız
  Makaslı Platformlarda çalışırken çalışan veya işveren, kendi işini yapan veya taşeron... Çalışma kuralları herkes için ve yukarıdan düşme tehlikesi içeren her iş için

  • Yüksekteki işin tamamının doğru bir şekilde planlandığından ve organize edildiğinden emin olun!
   Önce yüksekte çalışmanın gerekli olup olmadığını kontrol edin. Eğer gerekliyse, yüksekten düşmemek için elinizden gelen bütün önlemleri alın. Olası tüm riskleri en başında dikkate alın ve işe ve çalışma yerine en uygun ekipmanı seçin. GÜRGANLİFT her türlü ihtiyacınıza cevap vermek için hazır olacaktır.
  • Makaslı Platformda çalışacak herkesin o işe ehil ve yetenekli olduğuna emin olun!
   
Makaslı Platform kullanıcısının operatör eğitimi almış olduğuna emin olun. Makaslı Platformlar Operatör eğitimi sadece güvenli kullanımı değil, aynı zamanda verimliliği artırır ve maliyetlerinizi düşürür. GÜRGANLİFT Hidrolik Makaslı personel Yükseltici Platform size güvenli ve etkili kullanımı sağlayacak bir operatör eğitimi vermek için hazır olacaktır
  • Bütün olası risklerin ölçüldüğüne doğru ekipmanın seçildiğine ve kullanıldığına emin hidrolik makaslı platform özelliklerini kontrol edin.
   İşinize en uygun ekipmanı seçtiğinize emin olmalısınız. GÜRGANLİFT Makaslı platform temsilcilerimiz size en uygun ekipmanı gerekirse yerinde inceleme yaparak önerecektir.

Makaslı Platformla çalışmaya başlamadan önce Operatörünüzün güvenliğinin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir... Operatörünüzün tam bir eğitim aldığına ve gerekli ekstra güvenlik önlemlerini aldığına emin olun. Unutmayın ki doğru kullanılmadığında en iyi ekipman bile kullanışsız olacaktır.

Makaslı platformlar açık alanda kullanılırken Rüzgâr hızını mutlaka kontrol edin... Güvensiz hava koşullarında çalışmak tehlikelidir. Makaslı personel yükseltici platform kullanırken Her zaman operatör el kitabında güvenli kullanım rüzgâr hızını kontrol edin.
  • Makaslı Platformla Çalışacağınız zeminin sağlam olup olmadığından mutlaka EMİN OLUN ve GEREKLİ KONTROLLERİ YAPMALISINIZ!
   Zemin şartlarını kontrol edin. Çalıştığınız zeminin durumu makinenizin performansında etkili değişiklikler yapar. Özellikle yağışlı havanın ardından zeminin platform kullanımına uygun olup olmadığını kontrol edin
  • Kullandığınız Makaslı Platformlar ın doğru kontrol ve bakımdan geçtiğine emin olun!
   Hidrolik Makaslı Platformlar kullanırken Günlük donanım bakım ve kontrolleri işinizin bir parçasıdır ve iş gücünüzü korunması açısından hayati bir önem taşır. GÜRGANLİFT makaslı platformlar herhangi bir teknik sorun durumunda en hızlı şekilde müdahale edecektir. Lütfen bizi aramakta tereddüt etmeyiniz size hizmet vermekten mutluluk duyacağız.
 5. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkür ederim erkan bey, bilginiz bir egitim kurumu varmı acaba
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bulunduğun yerde iş makinaları meb onaylı eğitim kurumları yada makine mühendisleri odasından talepde bulun...
 7. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 8. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  88090
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Milli Eğitim
 9. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  88090
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Milli Eğitim
  Milli Eğitim BakanlığıTalim Terbiye Kurulu tarafından 09/09/2015 tarihinde kabul gören Kaldırma Yükleme (Personel ve Yük Yükseltici) Operatörlük Belgesi alması gerekiyor.
  Daha Detaylı bilgiyi ekteki linkte bulabilirsiniz; http://goo.gl/948Xq6