1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Makina mühendisleri odasi: iş kazalarinin sorumlusu devlet ve işveren

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, bir yılda bin 573 kişinin, bir günde 5 kişinin hayatını kaybetmesinin nedeninin, önlem alınmaması olduğunu belirterek, bu durumdan işveren ile devletin sorumlu olduğunu kaydetti. ANKARA (ANKA) -
  [​IMG]
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, bir yılda bin 573 kişinin, bir günde 5 kişinin hayatını kaybetmesinin nedeninin, önlem alınmaması olduğunu belirterek, bu durumdan işveren ile devletin sorumlu olduğunu kaydetti.
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar yaptığı yazılı açıklamada, son birkaç gün içerisinde iş kazalarında onlarca işçinin hayatını kaybettiğini belirterek, "Samsun'daki bir bakır işletmesinde meydana gelen iş kazasında ise 5 işçi birden hayatını kaybetti, 14 işçi yaralandı. Aynı işyerinde sendikal mücadele nedeniyle 20 civarında işçi işten çıkarılmış ve uzunca bir zamandır fabrika önünde direnmektedirler" dedi. Türkiye'de iş kazalarının her yıl artan bir şekilde can almaya devam ettiğini vurgulayan Çakar, "Örneğin 2008 yılında iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 865 iken, ölümler, 2009 yılında bin 171'e, 2010 yılında bin 444'e, 2011 yılında bin 573'e ulaşmıştır. 2012 yılında bu sayının daha fazla olacağını öngörmek içinse kahin olmaya gerek yoktur" ifadelerini kullandı.

  -DEVLET SORUMLU-

  Bir yılda bin 573 kişinin, bir günde 5 kişinin hayatını kaybetmesinin nedeninin, önlem alınmaması olduğunu belirten Çakar, bu durumdan işveren ile devletin sorumlu olduğunu kaydetti.

  Çakar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şu soruları yöneltti:
  "Samsun Bakır İşletmesinde Amonyak Tankı imali işi, hangi işverenin/işyerinin işidir, bu işyerine ilişkin olarak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bildirimde bulunulmuş mudur?
  Samsun Bakır İşletmesindeki cinayette hayatlarını kaybeden işçiler hangi işverenin işçileridir?
  İşyeri, İş Müfettişleri (teknik) tarafından en son ne zaman denetlenmiştir?
  Denetimde ne tür eksiklikler bulunmuştur?

  Asıl işveren-alt işveren ilişkisi konusunda bildirimde bulunulmuş mu? Bildirimde bulunuldu ise bu ilişkinin muvazaa olup olmadığı konusunda, müfettişler tarafından inceleme yapıldı mı?
  Samsun Grup Başkanlığınca denetlenecek kaç işyeri vardır, bu işyerlerinin ne kadarı işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından denetlenmiştir?

  Olayın meydana geldiği işletmeye ilişkin risk değerlendirmesi yapıldı mı?
  İşyerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu var mı, bu zorunluluk yerine getirilmiş mi?
  6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu işverenlere yeni yükümlülükler getirmek için değil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını denetim mekanizmasından çıkartmak ve işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin sorumlulukları iş güvenliği uzmanının sırtına yüklemek için çıkartılmıştır. Mesleki bağımsızlığı olmayan uzmanlarla iş kazalarının önleneceğine inanıyor musunuz?

  Son 8 yılda söz konusu fabrikadaki iş kazaları sonucu 14 işçinin hayatını kaybettiği doğru mudur? Doğru ise bu kazalar bildirilmiş midir, incelenmiş midir, ne sonuca varılmıştır? İlgili mevzuatta "hayati tehlike" bulunan işyerlerinde işin durdurulacağı hükmü yer almaktadır, bu işyerinde hayati tehlike tespit edilmiş ve işyerinde iş durdurma yaptırımı uygulanmış mıdır?
  Son 4 yılda iş kazaları sonucu Türkiye genelinde ölen içi sayısının yüzde 100 artmasını neye bağlıyorsunuz?
  İş kazalarının artmasında, denetimsizliğin yani bakanlığınızın rolü var mı?."(ANKA)
  (EBR/OE)-27.11.2012

 2. volkan seven İSGforum Üyesi

  haklı sorular...çalışma bakanlığı iş sağlığı ve güvenliğinde çuvalladı