1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makina mühendisleri periyodik kontrol yapmak için hangi eğitimleri almalı

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    makina mühendisleri periyodik kontrol yapmak için hangi eğitimleri almalı ?

TSE nin ekteki 2014 eğitim takviminde " tahribatsız muayene yöntemleri" eğitimleri var fakat eğitim süreleri uzun.
    periyodik fenni muayene yapabilmek için bu eğitimleri almak zorunlumudur ?

tahribatlı muayene yöntemleri için (hidrolik,pnömatik) hangi eğitimler alınmalı ?

TSE haricinde eğitim veren firmalar var mı?

Ekli Dosyalar:

2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bildiğim kadarıyla Makine Mühendislerinin periyodik kontrol yapması doğal bir hak zaten, artı bir ilave eğitime gerek yok
  3. Adem Dirioğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23450
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yetkilendirme, eğitim ve denetim

MADDE 14 – (1) Periyodik kontrol yapacak kişi ve kuruluşlara akreditasyon, yetkilendirme ve eğitim zorunluluğu getirmeye Bakanlık yetkilidir.
    -bakanlık buna göre makina mühendislerine bir akreditasyon veya eğitim zorunluluğu getirir mi acaba? 14. maddeyi açabilecek olan, fikri olan var mı?
  4. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Evet bende katılıyorum. benimde bildiğim kadarıyla Makine Mühendislerinin periyodik kontrol yapması doğal bir hakkı, artı bir ilave eğitime gerek yok. Bunun yanında yönetmeilikte makine teknikeri ve yüksek teknikerden de bahsediyor. Ama ÇSGB ise kendi yetkilendirdiği kişileri kabul ediyor. Peki bu yetki nasıl alınacak bilgisi olan varmı?
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    İş ekipmanları yönetmeliği;
    2.1.3. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.
  6. Murat GÜLBAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45033
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Eğitimleri Gebzedeki labaratuvarlarında TSE veriyor.. Tahribatsız muayene türlerinden her biri için genellikle 3 seviye olmak üzere her bir tahribatsız muayene yönteminin her seviyesi için ortalama 4 gün eğitim ve 1 gün sınav süresi olup gerekli bilgilere (ücret, kursiyer sayısı vb) www.tse.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıva iş ekipmanlarının periyodik kontrolü ile ilgili ayrı bir eğitim de mevcut ancak şu an yasal olarak bu eğitimi (iş ekipmanları periyodik kontrolü) alma zorunluluğu yok sadece Tahribatsız Muayene için bu eğitimi alıp sınavı da geçerek belgelendirilmesi gerekiyor.. İlerde iş ekipmanlarının periyodik kontrolü için de sertifika zorunluluğu getirilebileceğini unutmayalım derim :) TSE nin sistesindeki eğitimleri incelerseniz tüm detaylar ordadır...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ocak 2014 ---
    Ayrıca Seviye 1 tek başına bir işe yaramıyor.. Seviye 2 ve 3 sertifikalı personel gözetiminde yapabiliyor.. 2. seviyeye devam etmeniz bağımsız çalışma için gerekiyor.

http://www.nonndt.com/index.php?page=23 burdan inceleyebilirsiniz.
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    önemli ;
    Önemli not: EN ISO 9712, 2013 ’ten itibaren EN 473 ’ün yerini almıştır. 2013 ‘ten önce alınan EN 473
    sertifikaları geçerlilik sürelerinin sonunda EN ISO 9712 ‘ye göre yenilenmelidir kaynak :http://wtndt.metu.edu.tr/TURKNDT-BD001_Ekim 2013_Rev03.pdf

fakat bizim iş ekipmanları yönetmeliğinde EN 473 geçiyor , TSE ise yukarıdaki açıklamaya paralel olarak EN 473 yerine ISO 9712 yazmış 2014 eğitim takviminde...
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    teşekkürler.evet bende sitelerden inceledim. tahribatsız muayene yöntemlerinde bazılarının eğitim süreleri çok uzun ve eğitimleri ayrı ayrı.piyasada hangileri kullanılıyor(en sık kullanılan yöntem eğitimleri yeterli olurmu?). örneğin gözle muayene ve ultrasonik muayene eğitimleri yeterli olur mu?
  9. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu eğitimi almış herhangi mühendis sınıfı yapabilir mi
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    2.1.3. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılmasıdurumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.
    2.3.3. Elektrik dışında kalan diğer tesisatın periyodik kontrolleri makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır
    2.2.2. Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılmasıdurumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.
  11. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tahribatsız muayene
  12. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    En 473 eğitimleri sadece Kocaelide görünüyor. Bu eğitimleri daha merkezi illerde alabileceğimiz başka kurumlar var mı acaba...
  13. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrollerini yapabilmemiz için gerekli sertifikayı alabileceğimiz farklı yerler yok mu? Alternatif kurumlar falan...
  14. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Merhabalar,

Periyodik bakım ve kontrolleri yapma yetkisi olan bir Makine Mühendisi'nden tavan vinci kullanan çalışanlara eğitim verdirdik.
    -Tavan vincinin sadece kumandası ile yükü hareket ettiriyor çalışan-.
    Bu durumda ilgili firmamız;Bu almış olduğumuz eğitim ve sertifikayı kabul etmedi ,MEB onaylı olması gerekiyor dendi
    Mesleki yeterlilik ler için evet MEB onaylı da,bu konuda yetkli MAk.Mühendisinin eğitimi niye geçersiz sayılıyor.
    İlgili yönetmelikte nerde yazıyo anlayamadım.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Teşekkürler
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  16. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlgili eğitim ve operatörlük belgesi MEB tarafından yetkilendirilmiş Özel Eğitim Kurumlarından(İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları) alınabilir. Eğitim programı toplam 48 saat ve tam adı "Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Kurs Programı"dır.

Yönetmelikte yazılı geçerli mesleki eğitim ve belgeler içerisinde, periyodik kontrol yapmaya yetkili bir makine mühendisi tarafından verilen eğitim ve belgeler bulunmamaktadır.

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı: 13.07.2013/28706
    MADDE 6 – (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

a) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,

b) 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine göre mesleki eğitim kursları veya mesleki eğitim modülü/kursları ile eşit süreli olmak koşuluyla işbaşı eğitim programları sonucu alınan belgeler,

c) Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi,

ç) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,

d) Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

e) Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

f) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler,

g) 30/12/2008 tarihli ve 27096 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Meslekî Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleri,
  17. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    teşekkürler.
    Bütün yönetmelikleri incelemiştim zaten.
    Bu eğitimleri aldırmamız,sınav süreçleri v.s. min. 30 gün alıyor.Biz zaten sadece 1 aylığına kullanıcaz bu makinayı.En hızlı nasıl çözebilirim.Bu sertifikaya sahip eleman bulmak çok zor.
    Bizde vinç operatorleri var,hepsinin "iş mak.kullabilir" sertifikası var.Bu kişilere tavan vincini kullandırabilir miyiz? tabi ki yok diyeceksiniz fakat nasıl çözebilirim,bilemiyorum
  18. Benim bildiğim; TSE'den seminere katılıp sınavından geçmek suretiyle sertifika alınarak akredite olmak ve de tabii ki Mak. Müh. olmak gerekiyor. Şartları sadece bu kadarcık ! 2015'te henüz yeni bir seminer düzenlemediler. Sabırla bekliyoruz!