1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makinalara yaptığım koruyucularda eksiklikleri söylermisiniz?

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    günaydın
    arkadaşlar işyerinde makinalara yaptığım koruyucularda eksiklikleri söylermisiniz.üstlerinde acil stop butonlarıda takılı.
    diğer resim kimyasallar için dolap.bunları elektrik panolarından yaptık.eksiklik varsa bundada önerilerinizi istiyorum. SL371914.JPG SL371914.JPG SL371914.JPG

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Etiketleme ve kilitleme prosüdürünü bu tip yerlerde iyi uygula..ve makine çalışırken bakım onarım yapılmaz levhası ve bu aşamada kilitleme prosedürü önem arz etmektedir..
  3. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey sizden bir bilgi daha almak istiyorum.şimdi biz ana panomuza kaçak akım rölesi takamıyoruz çünkü makinalarda kaçak var ama hangisinde olduğunuda bulamıyoruz.patronla konuştuk oda der ki her makinaya kaçak akm rölesi taksak ana pano yerine nasıl olur.sizce bunu yapsak sıkıntı olurmu
  4. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Merhabalar,Tuğba hanım.
    Benim bildiğim kadarıyla bir elektrik tesisatına belirli sayıdan fazla cihaz bağlanması halinde de kaçak akım röleleri korumaya geçmekte. Bu sistemde kaçak olduğundan değil, her bir cihazda olan ve önlenemeyen kaçak akımların (Normalde kaçak olmayan izoleli tellerde bile mikro amper düzeyinde kaçak akımdan söz edilebilir.) koruma rölesinin anma akımını geçmesi halinde gerçekleşmektedir. Bana sorarsanız tecrübeli bir elektrik mühendisi arkadaşa sistemi inceletmeli, gerekmesi halinde de elektrik tesisatının ve de panosunun belirtmiş olduğum hususlar çerçevesinde yenilenmesi gerektiği kanaatindeyim. Her makineye ayrı ayrı kaçak akım rölesi koymakla yukarıda belirttiğim durumun ortadan kaldırılabileceğini düşünüyorum. Eğer gerçekten kaçak olan bir makine ise zaten sistem zaten onu korumaya alacaktır ki o makinenin tamiri gerekmektedir.
    Saygılarımla
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de burada Coşkun Bey'e katılıyorum.
    Kesinlikle bu konuda bir uzman desteği (Elektrik Tesisatı konusunda)almanızı öneriyorum.
    Şu halde dahi sisteminiz High-Risk içermektedir. Öngörülemeyen birçok istenmeyen durum ile karşılaşabilirsiniz.
  6. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Makinaların dokunmaya karşı topraklaması olmazsa, kaçak akım rölesi tutturamazsın. Makinalari toprakla ve hepsini eşdeğer baraya bağla eşitle. Kaçak akım rölesi atayacaktır.
  7. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    makinelaerin topraklamasını yaptırdım elektrikçimize.burası eski bir fab. ve elektrik tesisatını yenilemenin mümkünü yok.makinelerde elektrikler makinenin altından geçiyo ve extruder makine bunlar.29 tane extruder makina ve kalıphanedeki makinaların sıfırdan elektrik tesisatını yapmanın mümkünü yok.geldiğimde ilk iş topraklamayı yaptırmak oldu.panoyu yenilesem bile kaçak makinede olduğu için kaçak akım rölesi sürekli sistemi kapatır buda hem işimizi çok zorlar hemde verim alamayız dedi elektrikçimiz.her makineye taksak kaçak olan makinede röle atacaktır ve bzide en azından makineyi belirleyip ona göre önlemimizi alırız diyoruz.olmazmı böyle acaba
  8. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Yukarıda da belirttiğim üzere her makineye ayrı koruma rölesi koymakla bence sorun çözülür. Zira eski olan mevcut tesisat sisteminde daha da çok olabilecek kayıp kaçak akımların röleyi attırdığına (mesleğim ve haddim olmayarak) kanaat getirmiş durumdayım. Yine de bir elektrik mühendisi arkadaşla görüşmenizi öneririm.
  9. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Ben aynı zamanda elektrik mühendisiyim. Makineyi iyi topraklarsa kaçak toprağa gider dolayısıyla kaçak akım rölesi atmaz. Topraklamadan sonra ölçüm yapılmalıdır. Yoksa kabloyu bağlayıp toprağa sokmakla topraklama yapılmaz.
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Tuğba Hanım,

Aynı sorun danışman olarak baktığım başka yerde vardı PVC ve pet şişe kapaklarını yapan doğrama ve kesme cihazlarında sürekli kaçak akım rölesi atmaktaydı. O yüzden tüm makinaları birbirine toprak hattı ile bağlayıp daha sonra toprak hattına bağladık. Ondan sonra sorun kalmadı
  11. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Sayın üstadım bende sizle hem fikirim, topraklamanın yapılmasını müteakip ölçümlemesinin yapılarak uygunluğunun saptanması lazım. Benim varsayımım topraklamanın normal olduğu üzerinedir.
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Topraklamanın doğru olabilmesi için belirli bir değerin altında olmalıdır. önce hesaplamalar yapılır, kablo kesitleri ve kullnılacak kablo seçilir. Daha sonra zeminin özelliğine göre topraklama yöntemi belirlenir. topraklama yapıldıktan sonra cihaz üzerindeki değer ölçülür. İstenilen değerin altındaysa topraklama tamamlanmış demektir.

Onun dışanda topraklama yapmanın hiçbir anlamı olmaz. Türlü türlü yöntemlerle uydurma sitillerle oynanabilir ama ne kadar sağlıklı olur bilinmez. Tek hatta kaçak akım rölesini biz şantiyede kaynak makinaları için özel olarak ayırıyoruz. Makinalar çok kuvvetliyse o zaman ayrı bir hat yapılır ama gene atarsa, sorun cihazda demek yanlıştır. Sorun topraklamanın eksik olmasındandır.
  13. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    upload_2014-12-9_13-53-50.png
    Konunun anlam ve önemine binaen :)
  14. Mükremin AKYILDIZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 hafta önce seyyar panolarımızın periyodik kontrollerini yaptırdık. Elektrik mühendisinden aldığım bilgiye göre kaynak yapılan yerlerde kaçak akım rölesinden ziyade töroit rölenin daha sağlıklı olduğunu söyledi.