1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makinaya uzuv kaptırılması

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Fırat Nurdoğan tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kaza Tanımı: Makinaya uzuv kaptırılması

Kaza tarihi:15.08.2013

Yer: Denizli
    Kaza açıklaması: Çalıştığı boya fabrikasında dikkatsizlik sonucu kendini iş makinesine kaptıran ve sağ kulağının yanı sıra sağ kol ve göğsünde de yaralar meydana gelen Cihat Koçyiğit (21), PAÜ Hastanesi’nde ameliyata alındı. ​
    Kaza nedeni; makine başında çalışan işçinin dikkatsizliği , yetersiz iş güvenliği önlemleri

Kaza Öncesi alınması gereken önlemler:
    Öncelikle kaza nedenleriyle ilgili detaylı bilgilerimiz olmadığından işçinin kendini makineye kaptırması ile ilgili genel bir korunma önlemleri sıralayacağım.Daha spesifik değerlendirme bilgi eksikliğinden malesef mümkün değil.​
    1-Özellikle tehlikeli makinalarda yaptığı iş ile ilgili yeterlilik belgesi olan yada en azından makinede ustalaşmış işçiler çalıştırılmalıdır.
    2-Herhangi bir makinanın kullanılmasından önce kullanma talimatları işçilere tebliğ edilmeli ve talimat makine üstünde işçinin daima görebileceği bir yere asılmalıdır.
    3-Makinanın koruyucu donanımları asla sökülmemeli, tahribata uğratılmamalıdır.
    4-Makinanın bütününde koruyucu donanımın koruduğu yer dışında baka tehlike oluşturabilecek kısımları ve hareketli parçaları varsa ; makine koruma şeridi altına alınmalı ve operatörün dışındaki işçilerin makineye yaklaşmaları engellenmelidir.
    5-Hareketli makine parçalarına karşın uzun saçlara,uzun önlük yada gömlek kollarına,künye,kolye gibi takılara müsade edilmemelidir ve gerekli önlemler alınmalıdır.
    6-Makine başında çalışan işçilere risklere göre uygun kkd ler verilmeli ve kullanma şekilleri ve zorunlulukları kendilerine tebliğ edilmelidir.
    7-Her makine için ayrı ayrı risk analizi yapılmalı ve deftere kaydedilmelidir.
    8-İşçilere gerekli tüm iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri yapılmalı, tehlikeli makinelerde çalışan işçilerin eğitimleri ayrı ve daha kapsamlı olarak kendilerine verilmeli.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Makinede acil stop bütonu olmalı ve makineye el yada kol kaptırılacak kısma ya bir ataşman kullanılmalı yada fotosel özelliği olan teknolijiye sahip makine alınmalıdır.kimse bu kadar güzel emek hazırlanmış bir çalışmaya yorum yapmaması üzücü anca örnek risk analizi varmı deriz..
  3. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba,

Ben lessons learned olarak yayınlanan kaza bildirimlerinde yaralıların bilgilerinin paylaşılmasını doğru bulmuyorum.

Selamlar
  4. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Görüşünüzü saygıyla karşılıyorum . Sonuçta isimler ve şahıslar önemli değil.Alınacak dersler ve yapılan yanlışlıkların irdelenmesi önemli. Bundan sonra ki paylaşımlarda buna dikkat edeceğim.Öte yandan bu haber basın kanalıyla bana ulaştığından 70 milyona haber olmuş bir kişinin isg profosyonellerinin olduğu bir mecrada isimle bahsedilmesinde bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Yinede ilk cümlemin ana temasıyla sonlandırayım. İsimler,şehirler önemli değil. Önemli olan yaşananlardan ders çıkarmak.Bundan sonraki paylaşımlarım isimsiz olacaktır. Saygılarımla...
  5. mahmut b. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben k.maraş afşinde işçi saglıgı ve iş güvenliği bölümünü okuyom son sınıftayım benim bi ödevim var bana yardımcı ollabilir misinizi ödevimin adı doldurulmuş iş kazası tutanagı
    bana doldurulmuş iş kazası tutanagı lazım bana yardımcı olabilir misiniz ben sadece tutanaktaki kişi bilgilerini ve işyeri bilgilerini degiştirecem hepsi bu
  6. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mahmut sana yardfımcı olmayı isterdim ama senin gibi bu işi öğrenme ve başlangıç aşamasındaki ir arkadaşıma yapacağım en büyük kötülük olur. Sektörümüzün en önemli sıkıntısı kopyala yapıştır yapan meslektaşlarımız. Bir gün bunun cezasını yaptıkları bir risk analizinin kötü sonuçlarında madden ve manen göreceklerdir. Seni hazırcılığa teşvik etmek daha meslek başlangıcında sana yapacağım en büyük kötülük olur. Bunun yeribe sana şunu tavsiye edeceğim. Bu ve başka başlıklar altında kaza tespit tutanakları var. Bu boş tutanakları alıp burdaki herhangi bir kaza olay incelemesini alıp formu doldur. Bu hem sana pratik olur hem de bir daha ihtiyacın olduğunda zorlanmazsın. İllak yardım istiyorsan bu dediklerimi yapıp bana yollarsan yada burda paylaşırsan sana her türlü eksiklerini gidermede yardımcı olurum.. Başarılar...
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bununla beraber root cause olarak çalışanların çalışma şartları ve çalışma sürelerini de eklersek iyi olur sanırım?
    Ne dersiniz?
  8. mahmut b. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hm anladım peki elimde 2 tane tutanak var abi bazı yerlerini dolduramadım bunları size göndersem doldurabilir misiniz acaba gönderiyom abi sana zahmet dolduramadıgım yerleri doldurursan çok memnun olurum. @Fırat Nurdoğan

Ekli Dosyalar: