1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makine aralarındaki boşluk

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 24 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar
    çalıştığı fab. extruder makineler yan yana dizilmiş şekilde yerleşim yapılmış. İki makine arası dar ve yerlerden su boruları geçmekte.işletme yapılan işe uygun değil ve ben bu durumda nasıl bi düzenleme yapmalıyım yada risk değerlendirmesinde bu durumu nasıl belirtmeliyim.makinelerin yerlerinde oynama kesinlikle yapamıyorum bunu da belirteyim.
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    extruder granür mü üretiyor yoksa eriyik kapalı hazneye mi akıyor? Orada bence makineler arası mesafeden daha önemli bir problem var biri yoğun bakımda yatmalı 2 tane kaza yaşadım o makinelerde
  3. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    granür üretip onları silolara veriyoruz kalıplardan plastik profil üretiyoruz.kazalar nasıl gerçekleşti
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    • Makinelerin arası makine operatörünün çalışma alanıysa su borularını kapatacak yükseltilmiş ızgara şeklinde döşeme yapabilirsiniz.
    • Makinelerin çevresindeki güvenlik mesafeleri DIN EN ISO 13857'ye uygun olmalıdır.
    • Sadece geçiş/bakım alanı ise korkuluk benzeri toplu koruma önlemi ile bu alana girişi tamamen önleyebilirsiniz.
    Resim koyabilirseniz daha açıklayıcı olur.

Ekli Dosyalar:

5. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deniz bey extruderle ilgili yaşamış olduğunuz kazaları söyleyebilir misiniz?eğer çalışma şeklinde benzerlik varsa ona göre önlem alayım
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birinci olayda granür üretimi yapıldığı sırada gelen eriyiğin içinden geçtiği başlıkların üstüne yapışan eriyiğin spatula ile kazınması sırasında patlama oldu, çalışan basit yanıklarla kazayı atlattı. Diğerinde elyaf üretimi sırasında başlıklardan elyaf akışının yavaşlamasıyla makine arkasından müdahale etmek istediği sırada makineyi kapatmadıkları için iç basınç yükseliyor ve çalışan da müdahale etmek isterken yine eriyik patlıyor ve vücudunun önemli bir bölümünü yakıyor. Yanık ünitesinde epey tedavi görmüştü o da

Özetle, makinelere müdahale sırasında uyulması gerekli kuralları çalışanlara tebliğ edip bölümlere asmak lazım. Makinelerin arasında zaten çalışanın işi yok eritme başlığının olduğu bölüm ve makinedeki tıkanmalar sırasında müdahale edilen arka veya yan tarafta (makinelere göre değişebiliyor) yapılan işler çok önemli. Bu çalışanlar hem yanmaz elbise veya önlük ile tam yüz siperi kullanmak zorundalar.
  7. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    deniz bey o olay bizde de yaşandı.ilk olayda ufak yanıklar oluştu hemen kişisel koruyuculara ekleme yaptık.yüz sperliği aldık.gaz sıkışması sonucu kapıların gözlerinden erimiş plastik fırlıyor.en son olayda tüm kkkd lere rağmen alyanla vida sökme işleminde vida fırlayıp sıcak palstik elemanın eline aktı.yanmaz eldiveni vida sökmede kullanmadıkları için normal iş elvenine sıcak plastik akıp eli komple yaktı.aynısı bizimde başımızdan geçti yani.geçmiş olsun size de bu arada
  8. Mehmet Ali Tekincanlı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    70433
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    BENİM ÇALIŞTIĞIM FİRMADA DA MEVCUT BENZER Bİ MAKİNA ÜRETİM HATASI OLAN ÜRÜNLER BURADA GRANÜL HALİNE GETİRİLİYOR ANCAK BİZ BU MAKİNAYI ÜRETİM ALANI DIŞINA ÇIKARTIP İZOLE ETTİK VE KAZA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN VARDİYA BAŞINA SADECE 1 KİŞİ GÖREVLİ BU ALANDA . BAŞKA KİMSENİN DE GİRİŞ İZNİ YOK AYRICA UYGUN KKD TEMİN EDİP UYARI LEVHALARI ASILDI.
    SİZDE EN AZINDAN ARADA MESAFE VARSA ARAYA BİR PARAVAN KOYUP ERİŞİM KISITLAMASI GETİREBİLİSİNİZ.
  9. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önerileriniz için teşekkürler.anladım ki bu fab. ben bişey yapamam.ben düzenleme yaptıkça patron bozuyor.resmini koyduğum bölümüme hafta sonu ekstra 4 makine daha konmuş yerler su borularından geçilmiyor.bende ne yapacağımı şaşırdım.tekrar yaptığınız öneriler için teşekkürler