1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makine elektrik bağlantıları

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Onur NEZER tarafından 2 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Onur NEZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10010
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Yeni açılacak bır fırmada makıne bağlantıları yapılmakta.Fakat makınelerın elektrik pnoları bır merkezde toplanmış sadece makınelere elektrık kablolarla taşınmakta. Topraklama mevcut,panolarda kaçak akım rolesi mevcut,makıneler de sıfır olduğu için tahminimce çift yalıtım mevcuttur.Fakat ben makınelerin yanları fiş piriz sistemi olmasını istedim,Makine bakımlarında tehlıke oluşturacağını düşündüğüm için..

Merak ettiğim..

Makinenin eletrik bağlantısı panoya bağlı olsa bir sorun teşkil eder mı?
    Makinayı fiş piriz sitemiyle mi bağlamıyız?

Makınaların elektrık bağlantı şekilleriyle alakalı bir mevzuat var mıdır?

Teşekkür ederim..
  2. Kadir SARAÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Böyle bir mevzuat olup olmadığını bilmiyorum ama benim kişisel düşüncem Her makineye ayrı fiş priz sistemi çekilmesi ve iyi derecede yalıtılmasıdır. Aynı oranda kabloların geçiş yolları, takılma nedeniyle çalışanların can güvenliğini tehlikeye sokmamalı ve üretimi engellememelidir. ayrıca kullandığınız prizler neme ve kısa devrelere karşı dayanıklı olmalıdır. Ana pano dediğimiz sistemler gücün toplandığı ve birçok kompleks cihazdan enerji transferinin meydana geldiği noktalardır. Enerji akışı için kullanmayı düşündüğünüz sistem gayet tabi çalışır ama ileride bu makineye farklı bir proses uygulanmak istenirse üretimin aksamaması ve çalışanların kullanım kolaylığı için fayda olur. Mümkün olduğu kadar farklı prizler veya panolardan eşit miktarda enerji alınmasını tavsiye ederim. Tabi ki bu sizin çalıştığınız ve makinenizin kullanıldığı sektöre göre uyarlanmalı ve riskler gözardı edilmemelidir...