1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makine gövde topraklamalarının da raporlandırılması zorunluluğu mevzuatta nerede geçer acaba?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 26 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48011
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  MErhaba,

  Genel topraklama haricinde yapılan makine gövde topraklamalarının da raporlandırılması zorunluluğu mevzuatta nerede geçer acaba? Firmalarımda makinelerin topraklamaları mevcut fakat raporlaması yüksek maliyetlere sebep olacağı için firmalar direnç göstermekte raporlatmamakta. MEvzuat maddesini göstermek istiyorum ben de ama makine gövde topraklama raporunun periyoduna yönelik bir madde bulamadım.

  Desteğinizi rica ederim.

  Şimdiden teşekkürler.
 2. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  Denetimde istenilen evraklar ile ilgili bilgi paylaşmak istiyorum. Bize bu konuda çok sıkıntı yaratmışlardı. Elektrik, basınçlı kaplar ve kaldırma araçları raporlarını çok inceliyorlar.
  1) Elektrik tesisat kontrol raporu istiyorlar. Bu raporun yönetmeliğe uygun olması gerekmektedir (2014 'te değişikliğe uğramış en son 1 yıl geçerliliği olmasına rağmen değişmesini istediler) ve ve raporun ön yüzünde bir sayfalık açıklamalı rapor istenmektedir. Raporda ne şekilde ölçüm yapıldığı, nasıl yapıldığının detaylı anlatımı, kablo renk kodları, ölçümde kullanılan kısaltmaların ne anlama geldiği, kablo yalıtımları, sigortalar, dış kapak kilidi, paspasların durumu, deprem emniyeti vs. gibi her türlü elektrikle ilgili konunun detaylı anlatımını istiyorlar. En son İmza kaşe, kaşedeki oda kayıt numarası gibi mühendisin bilgilerine kadar inceliyorlar. (ön rapor 1 sayfa olacak şekilde)
  2) Topraklama kontrolde, ön rapor ve genel bilgiler, her makine için ayrı ayrı topraklama ölçümü istiyorlar. Örneğin bizde 99 adet toraklama ölçümü yapılmıştır. Yukarıda bahsettiğim kısaltmalar, mühendisin kaşe imzası vs. gibi ince detayları inceliyorlar.
  3) Pratoner kontrol formu, detaylı ön rapor, genel bilgiler, ölçüm değeri sonucu ve uygunluğu için imza kaşe, paratoner tesisi inceleme sonuçları (detaylı), paratoner projesi, etki alanı gibi bilgiler istenmektedir.

  EK olarak, mühendisin odadan tescil belgesi (hangi yıl ölçüm yapıldıysa o yılınki), ölçüm cihazların kalibrasyon sertifikları, topraklama yetkilendirme belgesi, elektrik iç tesisleri denetim ve raporlama yetkilendirme belgesi gibi şahsi bilgilerde istenmektedir.

  Detaylı ön raporların altına KOCAMAN UYGUNDUR ifadesi, üzerine imza kaşe istiyorlar. Rapor içerisinde ufak bir uygunsuzluk dahi olsa raporu yeniletiyorlar. Raporların geçerlilik süresi 1 yıldır.
  Denetimde dedikleri şey şu, siz bu ölçümleri para vererek ilgili mühendise yaptırmak zorundasınız ve bu mühendiste herhangi bir eksiklik sonucunda yaşanan bir acil durumda eksikliği üzerine almak zorundadır. Örneğin elektrikten kaynaklı bir yangın meydana geldi ve hukuki işlemlerde sorumlunun siz isg uzmanlarının değil o ölçüm yapan mühendisin olması gerekiyor.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Mart 2015 ---
  Ayrıca her makine için gövde topraklaması istiyorlar ve bakıyorlar. Biz yemekhanede sulu ısıtma sistemini (benmari) tüplüden elektrikliye çevirdik ve gövde topraklaması yapmak aklımıza gelmedi. Elektrik mühendisi de bizi bu konuda uyarmadı. Denetçiler onunda gövde topraklamasını istediler.
 3. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Elektrik tesisat kontrolü,topraklama ölçümleri,paratoner tesisat kontrolü ve ölçümü çok maliyetli demişssiniz...3 kontrolü 500-600 tl ye rahatlıkla yaptırabilirsiniz.