1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makine gövde topraklaması hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve uzmanist tarafından 30 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,

  Çalışmış olduğum firmada kullanılan tüm elektrikli cihazlarda priz topraklamaları mevcut ancak gövde topraklamaları yoktur. Prizden topraklı olduğunda makine gövde topraklamasına gerek var mıdır? Bunun yasal zorunluluğu var mıdır?
  Birde bir makinede gövde topraklama olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
  Elektrik konusunda teknik bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
 2. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Makinelerin fişini prize taktıında zaten makine topraklanmış olacaktır,prizden aldıı toprak gövde topraklamasıdır.Fişe bağlantılı makine besleme kablosunun içerisinden giden sarı-yeşil renkli kablo makinenin içerisinde gövdeye bağlantılıdır.Eğer prizde ve fişte toprak bağlantısı yoksa o zaman ayrıca gövde topraklaması yapılır.
  Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;
  Eğer makineniz trifaze çalışan bi makine ise fiş ve prizinizin topraklama bağlantısı ikisinden birinde yoksa makineniz topraklamayı almayacaktır.
  öncelikle makinenin 3 faz-toprakmı 3 faz-nötr mü çalıştıını tespit edin.
  makinenin fiş ve prizlerini kaç girişli olduunu (5 girişli mi ,3 faz,nötr,toprak - 4 girişli 3 faz,toprak yada 3 faz,nötr),kablonun kaçlık olduunu yani kablo içerisinden 4 damar mı yoksa 5 damar kablomu geçior bunu tespit edin.
  Eğer fiş ve priziniz 5 girişli, kablonuzda 5 damarlı ise prizde toprak olduunu varsayarsak bağlantılar yapıldıında makineniz toprağı almış olacaktır ki bu aynı zamanda gövde topraklamasıdır.
  Fiş ve priziniz 4 girişli,kablonuzda 4 damarlı ise makinenin 3 faz-torakmı,3 faz nötr mü çalıştıı önemli.Eğer makine 3 faz-toprak çalışıorsa fiş ve prizde nötr bağlantısı olmaz 4. uç toprak olacağından makine yine toprağı almış olacaktır ki bu aynı zamanda gövde topraklamasıdır
  Fiş ve priziniz 4 girişli,kablonuzda 4 damarlı ise makineniz 3 faz-nötr çalışıorsa fiş ve prizde toprak bağlantısı olmayacağından makineniz toprağı alamamış olacaktır ve gövde topraklamasını ayrıca yapmanız gerekecektir.
  tabi birde piyasada karşılaşılan şu durumlar var ;
  fiş ve priz 5 girişli olup makine besleme kablosunun 4 damarlı olması buna dikkat edin bu şekilde ise prizinizin yine topraklı kabul edelim fişi söküp inceleyin kablonun 4 damarını nerelere vermiş 3 ü kesin fazdır da 4.sü şüpheli .Eğer 4.sünü nötre girmişse toprak ucu boşta kalmış olacaktır(5 girişli prizlerde kalın uç ve giriş topraktır,buna uymayanı da gördüm :)ama %90 nı bööledir.) ve makineniz toprak almamış olacaktır,eğer 4.cü ucu toprağa girmişse sıkıntı yok makine toprağı almış olacaktır,yani ayrıca bir gövde topraklamasına gerek kalmayacaktır.
  Bu anlattıklarım da prize toprak geldiini varsayarak gözle muayene niteliğindedir.
  Birde asıl yapılması gereken meger cihazı ile topraklama ölçümü yapmaktır.
  burda da dikkat etmeniz gereken kısaca şudur,meger cihazı toprağıda,nötr de ölçer,burada makine gövdesinde nötr-toprak birleşmemiş olması gerekmektedir.(kaçak akım rölesi de tutmaz zaten bu şekilde:),eğer makineye toprak bağlı olmasın 3 faz-nötr girmiş olsun nötr gövdeyede dokunuyorsa (piyasada bu şekilde çok makine var) meger cihazınızda yine bir değer okursunuz ve sizi yanıltır.bunun için önce gözle muayene eğer eminseniz toprağın girdiinden sonra ölçüm yapmanızda fayda var.
  Ölçüm yaparken sistemin enerjisi kesilmeli ve gerekirse toprak barasından ana gelen topraklama kablosu ayrılarak kablodan ölçüm yapılmalıdır.Çoğu zaman bara üzerinde dahi nötr-toprak birleşmiş durumda olmakta ve çoğu kaçak akım rölelerinin toroidlerin tutmama nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.
  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG] [​IMG]
 3. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok önemli benim için
 4. BAŞAK ÜNVER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147799
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EGE BÖGE ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
  Sanırım teşekkür edecekken komik kısmını işaretledim. Telefondan giriyorum. İşlemi geri alamadım. Kusura bakmayın. Çok faydalı bir paylaşım olmuş.
 5. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  önemli değil başak hanım :)