1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makineler için örnek risk değerlendirmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve pınar meral tarafından 3 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. pınar meral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar sorumlu olduğum firmanın yarın müfettiş tarafından denetlemesi var.Benden risk analizinde makina ve kimyasallarla risk analizinde eksik buldu bu makinaları çokta tanımıyorum.Birkaç kimyasalların msdsini bulamadım firmaları aradım msdsini gönderemediler.Risk analizi ve msds konusunda yardım edebilirminiz araştırma yaptım zamanım çok az yetiştiremicem

Kullanılan Makinalar;
    Rulo saç kesim makinası
    Sac kaldırma makinası
    Saç levha büküm makinası
    Tiğ Kaynağı
    Bileme taşı
    Silindir büküm
    Dikiş kaynağı
    Punta Kaynak
    Plazma
    Traf Kesim makinası
    Brof pres kenar şekillendirme
    Silindir makinası
    Spiral taş makinası
    Manuel saç kesim makinası
    Havalı matkap
    Punchıng makinası
    Köşe kesme makinası
    Giyotin
    Kelepçe kesim makinası
    Vidalama makinası
    Palet streçleme makinası
    Çift cidar sıkıştırma makinası
    Linea flex kordon makinası
    Flex boru markalama makinası
    Flex hattı havuzunu yıkama makinası
    Flex boru paketleme makinası
  2. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DRUZ İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetleri
    Risk analizini hazırlarken makineleri kullanan operatörlere danış. Gitmiş olduğum firmada aynı sorunla bende karşılaştım. İşveren bana "makineyi kullanmayı bilmeden risklerini nereden bileceksin " şeklinde bir soru yöneltti . Ben kendisine cevaben "Ben makine mühendisi yada üreticisi değilim. Ayrıca makine mühendisi bile bunları bilemez. Operatöre danışarak risk analizini hazırlayacağız." dedim.

Not:
    Şahsi fikrimi söylemek gerekirse , bakkalın bile risk analizi 1 hafta gibi kısa bir sürede hazırlanamaz ...! Taslak risk analizleri üzerinden gitmeyin, bunu fark ettiklerinde daha ciddi sorunlarla karşılaşırsınız ..

Her makinenın üzerine Talimat yapıştır. Genel İş Güvenliği ile ilgili. "Makinenin muhafazalarına çıkarmayın , günlük göz kontrolünden yapılmadan kesinlikle işe başlamayın vs... " gibi

Bulamadığın kimyasalları yazabilirsen belki yardımcı olabiliriz ..
  3. pınar meral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. pınar meral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Osgbde çalışınca gittiğimiz firmalarda makinaları incelicek vakit bulamıyoruz.Müfettiş yarın gelicek araştırma yaptım diyer eksiklikleri gideriyim derken risk analizide malum en sona kalmış oldu.Müfettiş lehimin msdsini istedi bi çok firmayla görüştüm msds için bi firmadan bulabildim yalnızca oda ingilizce.Risk analizini benden önceki uzman arkadas yapmış revize etmeyi düşünoyodum ki müfettiş geldi zamanım kısa.Kimyasalları aldıgımız firma msds konusunda yardımcı olamadı kimyasalların üretilen firmaları aradım bazıları cevap bile vermiyo msds isteyince
    kullanılan kimyasallar;
    spray paint(gloss black No 303)
    Glos white No 300
    Isı Silikonu(bybest)
    Teroson 9108(henkel)
    universal pasta8410602 (dyo)
    loctite 243(henkel)
    Q16 Multi purpose cleaner(yalçınağaoğlu)
    mitreapel cyanocrylate adhesive(beta kimya)
    WD40(worth)
    Teroson brake&clıtch cleaner(henkel)
    Teroson sıvı gres(henkel)
    loctite8031(henkel)
    miltreapel (beta kimya)
    Q16 multi purpose cleaner(yalçın ağaoğlu)
    lgmt 3/0.125
    cosmoslacpremıum acrylıc paınt ral 9005 (cosmoslac)
    paslanmaz çelik sprey(worth)
    ral1021(cosmolac)
    loctite 648 (henkel)
    reduran spezial (stoko)
    Markıng products scp700(marking)
    bor yağı süt emülsiyonlu 1n15(koçak kimya)
    Seülozik tiner(mobel)
    loctite multi sprey (henkel)
  5. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DRUZ İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetleri
    İngilizce bulmuş olduğunuz dökümanları türkçeye çevirmek için Google Translate ' de Döküman çevirme kısmı var ' onu kullanarak çevirebilirsiniz. Karşınıza çok fazla ingilizce döküman daha gelir . Bu kadar kolay pes etmeyin bu konuda :)
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pınar hanım mesajınızı yeni gördüm. Bu saatten sonra sadece şunu yapın eğer yapmadıysanız. Sizin ve sizden önceki uzmanların hazırladığı dosyalarının bir örneğini alın ve bulunan bütün evrakları tespit öneri defterine yazın ve sizin becerinize kalmış ama muhakkak öneri defterini işverene imzalatın. Bunu söylememin sebebi eğer işveren bana böyle bir evrak hazırlamadılar derse ki dediği taktirde elinizde fotokopiler olacak bununda mahkeme karşısında hiç bir değeri yok. Bu yüzden muhakkak tespit öneri defterine yazın. En kötü durum için hazırlıklı olun içiniz rahat etsin.
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar firmamda yapmış olduğum risk analizlerini sizlerle paylaşmak istedim. Bölüm bazlı risk analizidir. Sizlere faydası olması dileğyle..

Ekli Dosyalar:

• Ambar.pdf
      Dosya Boyutu:
      396,4 KB
      Görüntüleme:
      248
    • Bakım.pdf
      Dosya Boyutu:
      365,8 KB
      Görüntüleme:
      296
    • Genel.pdf
      Dosya Boyutu:
      435,2 KB
      Görüntüleme:
      306
    • Kalıp.pdf
      Dosya Boyutu:
      406 KB
      Görüntüleme:
      230
    • Kaplama.pdf
      Dosya Boyutu:
      372,9 KB
      Görüntüleme:
      219
    • Montaj-Kaynak.pdf
      Dosya Boyutu:
      402 KB
      Görüntüleme:
      296
    • Otomat.pdf
      Dosya Boyutu:
      400,4 KB
      Görüntüleme:
      211
    • Pres.pdf
      Dosya Boyutu:
      536,6 KB
      Görüntüleme:
      299
    • Revir.pdf
      Dosya Boyutu:
      345,6 KB
      Görüntüleme:
      213
    • Yemekhane.pdf
      Dosya Boyutu:
      373,3 KB
      Görüntüleme:
      237
  9. NeoCrown İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Teşekkürler, güzel çalışma, faydalı olacaktır. Eline sağlık.
  10. Nizam Turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkürler, güzel bir çalışma, faydalı olacaktır
  11. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101136
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makinelerin modelini biliyosan netten kullanma kilavuzunu bul o baya yardimci olur ayriyeten is ekipmanlarin standardini bulup tse den cuzi bi miktara isverene aldirabilirsen sana sadece kopyala yapistir kalir (bu kadar kisa zamana bide son gune yazdigina gore sanirim hazir risk analizi ariyosundur ama bunlarinda yardimi olacagini dusundugumden yazmadan edemedi.)