1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Makinelerin bakım ve kontrol kayıt kontrol formları ve talimatları

Konusu 'Kontrol Listeleri' forumundadır ve feyyaz uygun tarafından 25 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. feyyaz uygun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    se
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    serdar bey makına ımlatı fırmasında calısıyorum makınların bakım kayıtlarını nasıl tutabılırım vınc borvwek torna freze vs filan
  2. serdar altay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77236
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Şubat 2014 ---

Ekli Dosyalar:

3. feyyaz uygun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    COK TESEKKUT EDERIM SERDAR BEY
  4. duygu solmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mrb, şerit testere ve daire testere için periyodik bakım formunuz var mı arkadaşlar?
  5. Songül Balcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar iş güvenliği uzmanının dediği üzre kaldırma ekipmanlarının periyodik kontrolünü yapmak istiyoruz zaten makine mühendisi olduğum için kontrolleri yapıcaz firmada makine mühendisi 3 tane var fakat sorun şu iş güvenlik uzmanımıza ne sorsak sallıyor resmen bu kontrolün tse standartı belli ama içerikleri yok satın alalımmı diyoruz gerek yok 1.5 kat yükü taşıyın havada bekletin raporunu tutun diyor bunu diyen A sınıfı bir iş güvenlik uzmanı fakat yönetmeliği okudum o raporda hangi tse standardını aldıysanız belirtmek zorundasınız test içeriği tse standartına göre olmalı ama iş güvenlik uzmanı başka birine de sormadım yaaa gerek yok ben duymadım bi rapor tutn yeter diyor biz teftişe girsek sarı çizmeli mehmet ağa kaldırdım havada beklettim vinç tamammı yazıcam böyle rapormu olur nasıl yönlendirme bu ben iş güvenlik uzmanına güvenmediğimden tse standartına uygun davranıcam nasıl olsa ceza bize gelecek umursamıyor pek nasıl oluyorda yönetmeliği bu denli ya bişey olmaz diyorlar yazmış devlet bunun dışında raporun hükmü yok cezai işleme tabi tutulur diyor .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2014 ---
    biri A sınıfı biri C sınıfı iki iş güvenlik uzmanıda çok mantıksız konuştu şimdi ben dediği gibi rapor tutsam cezası kime firmaya değilmi yönetmelik belli
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Songül Hanım,

Yönetmelik gayet açık ve nettir. Tüm test ve deneylerinizi TSE standartlarına göre yapmalı ve standarda göre tesgt ekipman ve cihazlarınızı hazır bulundurmalısınız. Ayrıca kullandığınız test cihazlarının izlenebilirliği mutlaka olmalı, kalibrasyonu tam ve doğrulması yapılarak sertifikalandırılmalı. Eksik, yetersiz ve standart dışı yapılan testlerden silsile yolu ile işveren dahil olmak üzere sizde sorumlu olursunuz.
  7. Songül Balcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ali, bey bende onu yapıcam standartları satın alıcam çünkü yönetmelik açık olmasına rağmen bişey olmaz diyen iş güvenlik uzmanına hayretle ve ibretle baktım zaten sözleşme bitince çalışmayacağız onunla .. ama bu şekilde iş güvenlik uzamanları böyle yaparsa bilen var bilmeyen var sorumlu iş yeri olacak ne anladıkki iş güvenliği uzmanına para vermekten
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Songül Hanım sonuna kadar haklısınız. Mevcut sistem önüne gelene uzman sıfatını verirse uzman yaparsa olacağı bu. Sahada bu tür uzmanlara rastlamak mümkün zaman bu tür uzmanları eleyecektir diye düşünüyorum. Siz bildiğiniz yoldan şaşmayın
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benden tavsiye iş güvenliği uzmanı gittiği her firmaya nasıl şüphe ile bakıyor tabiri caizse ajanlık yapıyor ancak bir sürü tehlikeyi göremiyor aynı şekilde titizliği kendi bilgisine de göstermeli ve her zaman bazı şeyleri gözden kaçırmış olabileceğini düşünmelidir. Bu yüzden bilginize güvenin ama peşin kararlar vermeyin. Araştırıp sonra cevaplamakta fayda var. Firmalarında osgb ile anlaşırken bana göndereceğiniz uzmanın civisini gönderir misin demeleri gerekiyor çoğu firma bu mesleği kıytırıktan bir iş olarak gördüğü için anlaştım bitti diye düşünüyor maalesef.
    Uzman çalıştırmadan bilinmesi gerekenler;
    Çalıştığı sektörler
    Kaç yıldır uzmanlık yapıyor
    Hizmet verdiği firmalardaki referansları.
    Bu yazdıklarım osgb'den gelen uzman için geçerlidir diğer türlü bünyenize alacağınız uzmanı zaten araştırıyorsunuz. Bu şekilde yapılırsa osgb'ler dumura uğrar tecrübeli uzmanların değeri artar.
  10. Songül Balcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aynı zamanda ben lisans eğitimi ile branş dışı iş güvenliği olmalıydı devlet yanlış yaptı ben imalatta çalışan makine mühendisiyim biyoloji mezunu ne anlar mekanikten artis artis sonuçta oldum diyorlar ama insan derki neyi biliyorsam onun alanındaki firmaları alayım bende almayı düşünüyorum sertifika ama tamamen tanıdık imalat bizim gibi çalışan yerlerinkini almak için gidipte hastanenin yada çevre ile alakalı olan yerleri şahsen almam riskli yada çok sıkı çalışmak lazım yönetmelik diyip geçmemek lazım ciddi ayrıntı her alan alın işte sonuç bizim ibreti alem a sınıfı iş güvenliği uzmanımız
  11. Songül Balcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  12. Hamza Bayram Çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102237
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Songül hanım merhaba bir şey sormak istiyorum periyodik kontrol mü yapmak istiyorsunuz yoksa periyodik bakım mı. Periyodik kontrolleri biz dışarıda bu hizmeti veren firmalar var onlara yaptırıyoruz. Periyodik bakımları ve günlük bakımları kontrol formları ile kontrol ettirip takip ediyoruz. sizin durumunuzu tam olarak anlayamadım.
  13. Songül Balcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tse standartları günlük bakım için midir ? konuda belli aslında içerikti firmada makine mühendisleri var standartları aldım biz yapıcaz bakımıda kontrolüde .. teşekkürler
  14. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emeğinize, elinize sağlık Serdar Bey.