1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Malulen emeklilikte ‘yeni dönem’ geliyor

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Geçtiğimiz aylarda SGK malulen emeklilik ile ilgili bir değişiklik yapmayı planlamış ancak bir sonuç alınamamıştı. Bugünlerde SGK’nın yeniden bu konuda bir çalışma yaptığı ve bitirilen çalışmanın Başbakan’a sunulacağı belirtiliyor. Malulen emeklilikte ne gibi değişiklikler olacağı, kimlerin ne şekilde etkileneceği konusunda bilgiler net değil. Ancak daha önce yapılan çalışma çerçevesinde, özellikle malulen emeklilik kapsamının genişletileceği, şeker hastalığı, tüberküloz ve sara gibi pek çok kronik hastalığın da artık maluliyet kapsamına alınabileceği tahmin ediliyor.
  Diğer yandan, yeni düzenlemeyle, özellikle böbrek hastalarının büyük şikâyetlerine neden olan nakil sonrası maluliyetin sona ermesi durumu ortadan kalkabilir, bu durumdaki kişiler nakil olsa bile malulen emeklilikleri devam edebilir. Ayrıca diğer organ nakilleri sonrasında da malulen emeklilik hakkı elde edilebilir. Bu konudaki gelişmeleri yakın zamanda öğreneceğiz.
  SORU: 10 yıldır diyalize girdiğimden malulen emekli oldum. Şimdi böbrek nakli olacağım. Böbrek nakli olduğumda emekli aylığımın kesileceği ne derece doğru?
  CEVAP: SGK genellikle böbrek nakli sonunda çalışma gücü kaybı oranının yüzde 60’ın altına düştüğü ve maluliyetin ortadan kalktığı gerekçesiyle malul aylığını kesiyor. Böbrek naklinden sonraki sağlık durumunuz aylığınızın kesilip kesilmeyeceğini belirleyecek. Yapılan kontroldeişgücü kaybı oranınızın yüzde 60’ın altına düştüğü tespit edilirse, emekli aylığınız kesilir. Ancak umarım yapılacak değişiklikle sizin durumunuzda olanların emekli aylıkları artık kesilmez.
  Sigortada 18 yaş sınırı
  SORU: 18 yaşın altındaki çalışanlar sigortalansa bile bu sigortalılık süresinden sayılmıyor. SSK süresinin dâhil edilmemesinin kanuni gerekçesi nedir? Hakkımız yenmiyor mu?
  CEVAP: 1 Nisan 1981’den itibaren sigorta başlangıç tarihi 18 yaşın doldurulduğu tarihtir. Bu yasayla getirilmiş bir durum. Ancak hemen belirtelim, sigorta başlangıcında 18 yaşın doldurulduğu tarih esas alınmakla beraber, 18 yaşı doldurmadan önce ödenen primler yanmıyor, prim ödemesi olarak dikkate alınıyor.

  Destek primi kesintisine ne olacak?
  SORU: 56 yaşında Emekli Sandığı emeklisi bir teknikerim. 3 yıldır bir inşaat şirketinde çalışıyorum. Maaşımdan belli bir kesinti yapılıyor, bunu sizin yazınızla öğrendim. Bu kesinti daha sonra bana geri ödenecek mi?
  CEVAP: Çalıştığınız işyerinde, emekli aylığını kestirmeden çalıştığınız için sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışıyorsunuz. İşveren ücretinizden yüzde 7.5 oranında destek primi keser, yüzde 22.5 da kendisi olmak üzere aylık ücretinizin yüzde 30’u oranında destek primi öder. Ayrıca yüzde 1-6.5 arasında değişen oranda da iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına prim öder.
  Sosyal güvenlik destek priminin iş kazası geçirmeyip, meslek hastalığına yakalanmayan emekliye hiçbir faydası yok. Ancak sadece bu durumlarda kayıpların telafisinde etkili oluyor. Emekli aylığını yükseltmediği gibi, yapılan çalışmanın bitmesi durumunda emekliye iadesi de söz konusu değil. Destek primi kesintilerinizi geri alamazsınız.

  Sağlık yardımı için ‘aktivasyon’
  SORU: 1970 doğumlu bayanım. Geçen ay işimden kendi isteğimle ayrıldım. Babam Emekli Sandığı emeklisi olduğu için onun üzerinden sağlık yardımı almam mümkün mü?
  CEVAP: İlk olarak kendi sigortalılığınız nedeniyle, işinizden ayrıldığınız tarihten itibaren 10 gün süresince sağlık yardımı almanız söz konusu. Ancak 10’uncu gün sigortanız sona erer. Diğer yandan, işten ayrılma tarihinden itibaren geriye doğru bir yıl içinde 90 gün prim ödemeniz varsa, 90 gün daha kendi sigortanızdan sağlık yardımı almanız mümkün. 100 gün içinde yeni bir sigortalılığınız olmazsa yani işe başlamazsanız, babanızın üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz.
  Babanızın üzerinden sağlık yardımı alabilmeniz için; bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğüne giderek aktivasyon işlemi yaptırmanız gerekiyor. Bu işlem için TC kimlik numaranız ile söz konusu müdürlüğe başvurmanız yeterli olacaktır.

  Maaşını alamayan ne yapmalı?
  SORU: Tekstil atölyesinde çalışıyorum. İşyerinden paramı alamıyorum. Ne yapmam gerek?
  CEVAP: Ücretin ödenmemesi, çalışana iş akdini haklı nedenle fesih hakkı verir. Bir yıldan fazla hizmet süreniz varsa ücretinizin ödenmediği veya süresinde ödenmediği gerekçesiyle iş akdinizi feshederek kıdem tazminatını talep edebilirsiniz.
  Tazminatınız ödenmezse iş mahkemesine dava açarak hakkınızı yargı yoluyla arayabilir veya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne şikâyette bulunabilirsiniz. Şikayetiniz sonrasında Bakanlık müfettişleri denetim yaparlar ve ücret alacaklarınızla kıdem tazminatınız ödenir.
  Prof. Dr. Cem Kılıç

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/malulen-emeklilikte-yeni-donem-/ekonomi/ydetay/1744416/default.htm