1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Malzeme düşmesi ve malzeme istiflemeler için yasal dayanak nedir?

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve jt57 tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    malzeme düşmesi ve malzeme istiflemeler için yasal dayanak nedir acaba ?

malum isg tüzüğünün geçerliliği kalmaması sebebiyle tüzüğü gösteremiyorum :(
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Avukat değilim ama mühendis mantığıyla düşündğümde, tüzüğün geçerliliği kalmadı diye birşey yok, eğer mevzuat.gov.tr sitesine girdiğinizde bir mevzuat gözüküyorsa yürürlükte demektir ki işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü gözüküyor. Gönül rahatlığıyla gösterebilirsiniz diye düşünüyorum.
  3. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bilgin.net den bir dosya ekliyorum burda kalmadı diyor

Ekli Dosyalar:

4. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ?????????? başka cevap verecek kimse yok mu ??????????????????
  5. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği
    EK -IV
    Bölüm II
    4. Düşen cisimler
    Teknik olarak mümkün olduğunda işçiler düşen cisimlere karşı toplu olarak korunacaktır.
    Malzeme ve ekipman, yıkılma ve devrilmeleri önlenecek şekilde istiflenecek veya depolanacaktır.
    Gerekli yerlerde tehlikeli bölgelere girişler önlenecek veya kapalı geçitler yapılacaktır.

Yalnız bu kısım açık alanda yapılan yapı işlerinde geçerli.
  6. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim kürşad yüksel

kapalı alanlar için de yasal dayanak varmıdır?
  7. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bölüm 1 kapalı alanlarla ilgili fakat istifle alakalı bir hüküm yok.
  8. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kapalı alanlarda istif için yasal dayanak demeliymişim...
  9. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüzüğü kullanmakta sakınca görmüyorum. Tüzüğün yerine alternatif bir mevzuat bulunmamaktadır. Müfettişlerde tüzüğe göre denetleme yapıyorlar, ayrıca uzmanlık sınavlarında tüzükten sorular çıkıyor bu durumda kimse tüzük dayanak olarak gösterilemez diyemez. Yürürlülükten kaldırıldığına dair net bir maddde yazılmamış sadece eski yasalara atıflar yapılmaktadır.
    Kürşat Beyin örnek gösterdiği yönetmelik maddesi söylediği gibi yapı işlerinde yüksekten malzeme düşmesine dair. istifleme ve malzeme düşmeleri karşılamaz.
    Benim önerim siz yinede tüzüğün ilgili maddesi yanına 6331 in 4 cü maddesinide ekleyin. Müfettiş birşey dersede o göstersin bakalım.
  10. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    tüzükten baska yasal dayanak yok zaten bosuna arama.:) artı madem gecerli değil sınavlarda neden en az 30 soru soruyorlar.
    aslında mantık olarak haklısınız yasanın dayandıgı kanun kaldırıldı ama müfettisler bile tüzüge bakıp işlem yapıo. siz devam edin.
  11. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gerçekten çok yoruldum yasal dayanak araştırmaktan...
    tüzük kalkmıştır denemez ama hala yürürlükte dir de denemez...
    Herkese yorumları için teşekkür ederim...

yukarıdaki dosyanın kaynağı yanlış olmuş düzeltiyorum www.bilgit.com
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir program nasıl bir hata olduğunda error veriyorsa yasa da çıkmadan error verse ne güzel olurdu :)

13. Ortada bir risk varsa iş verene karşı yasal dayanağı öncelikli olarak 6331 sayılı kanunun 4. maddesidir.

Daha sonra yönetmelik gelir. Yani yönetmeliklerde dayanak olmaması yükümlülükleri değiştirmez.
    Bu nedenle yönetmelikte bir şey bulamıyorsanız 6331'i dayanak olarak gösteriniz.

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK EK-II 10. Tehlikeli alanlar
    Yapılan işin özelliği nedeniyle malzeme veya işçilerin düşme riski bulunan tehlikeli alanlara, görevli olmayan kişilerin girmesi uygun araç ve gereçlerle engellenecektir. Tehlikeli alanlara girme yetkisi olan kişilerin korunması için uygun önlemler alınacak, bu alanlar açıkça belirlenecektir.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    İşverenin genel yükümlülüğü

MADDE 4 – (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
    a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması,
    gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut
    durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.İşverenin genel yükümlülüğü

Risklerden korunma ilkeleri
    MADDE 5 – (1) İşverenin yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde aşağıdaki ilkeler göz önünde bulundurulur:
    a) Risklerden kaçınmak.
    b) Kaçınılması mümkün olmayan riskleri analiz etmek.
    c) Risklerle kaynağında mücadele etmek.
    ç) İşin kişilere uygun hale getirilmesi için işyerlerinin tasarımı ile iş ekipmanı, çalışma şekli ve üretim metotlarının
    seçiminde özen göstermek, özellikle tekdüze çalışma ve üretim temposunun sağlık ve güvenliğe olumsuz etkilerini önlemek,
    önlenemiyor ise en aza indirmek.
    d) Teknik gelişmelere uyum sağlamak.
    e) Tehlikeli olanı, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmek.
    f) Teknoloji, iş organizasyonu, çalışma şartları, sosyal ilişkiler ve çalışma ortamı ile ilgili faktörlerin etkilerini
    kapsayan tutarlı ve genel bir önleme politikası geliştirmek.
    g) Toplu korunma tedbirlerine, kişisel korunma tedbirlerine göre öncelik vermek.
    ğ) Çalışanlara uygun talimatlar vermek.