1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Malzeme istif yüksekliği

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve cash84 tarafından 28 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. cash84 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba
    Malzeme İstif yüksekliği en fazla kaç metre olabilir.Tüzükte 3 m yazmakta ama tüzüğün artık kalktığı söyleniyor.Malzeme istif yüksekliği ilede bir yönetmelik bulamadım.Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yenisi yoksa eskisi geçirliliğini sürdürüyor. 3 metre
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu işin 3-4'ü diye birşey yok.6331 nolu kanun ne diyoruz proaktif yaklaşım sergiliyor yani önlem alacaksın ve risklerini önceden tesbit edip önleyici faaliyetlerde bulunacaksın diyor.Bu gibi durumlarda istif şeklini,istif malzemesinin kimyasal ve fiziksel yapısını,istif edilen alanın durumunu,istif çevresinde etki alanı içerisindeki insan ve makine trafiğini gözden geçirilerek yapaılacak risk analizi sonucuna göre önleyici tedbirler geliştirilmelidir mutlaka.Yok öyle 3,00 metreden fazla istif olmaz deyip kesip atmak profesyonel bir yaklaşım yada kanunun ruhuna göre bir yaklaşım olamaz.

Herkese şimdidin Yeni yılın sağlık huzur esenlik ve bol rızıklı yıl olarak geçmesi dileklerimle..
  4. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey'e katılıyorum,Yanıcı-yakıcı-zehirli-çok zehirli-oksitleyici maddelerin kırılabilir kaplarının ambalaj yüksekliği max 40 cm,diğer kaplarının ise max 1,50 m olduğunu okumuştum.Özellikle,oksitleyici maddelerin istif yüksekliğinin çok fazla yapılmaması gerekir.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sanırım iyi uzman; tüzüğü eksiksiz uygulayan değil, hayatın isterlerine uygun biçimde tüzüğü esnetip realiteteye uyarlayan uzmandır.
  6. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar hazır konunun üzerine bende bir ilave soru sormak isterim.

2 tip ham madde alıyoruz yurt dışından. Birisi serpme diye tabir edeyim çuval çuval istifini biz yapıyoruz diğeri ise paletlerle geliyor. Ben 3 metre den ziyade fazla tehlike yaratsın istemedğimden yüksek istif yaptırmıyorum çuvalla gelenlere ancak şöylede bir sıkıntı var paletle gelen hammaddeyi üst üstte koyduklarında ağırlıkçada yüksek olan hammadde korkutucu görünüyor. İşverene 3 metreyi geçmemesi lazım tek tek koyacağız bunları dediğimde koli üzerindeki 2 tane üst üstte koyabilirsiniz güvenlik işaretini gösterdi. Bende o anda birşey söyleyemedim. Zaten yaptığımız hiçbişey mantıklı gelmediğinden bu da baya mantıksız geliyor ilk etapta işverene ?

Acaba bu durumu kabullenmesini nasıl sağlayabilirim. Ve kutu üzerinde yazdığı gibi yüklenmesi aldğımız firmayı da sorumluluk altına sokar mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılar
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Paletin ağırlık merkezi bulunur. Devrilmeyi sağlamak için, ağırlık merkezinin iz düşümünün, destek sağlayan bölgenin dışına çıkması gerekeceğinden, böyle bir olayın nasıl bir senaryoyla gerçekleşeceğini düşünmelisiniz.

Ayrıca ilave tedbir olarak paletlerin devrilme ihtimali olan bölgede çalışanların bulunması ile ilgili sınırlandırma koyabilirsiniz.

Bizim arazide beklettiğimiz üst üste iki palet var. Toprağın zamanla çökmesi nedeniyle pizza kulesinden daha kötü durumda fakat yıllardır devrilmiyor.
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Komik pizza kulesi diye yazmışım. Doğrusu Pisa olacak. Çocukluktan itibaren yanlış bildiğim için, sonra doğrusunu öğrendiğim halde hata yapıyorum. Bir de pizzanın İtalyan kökenli bir gıda olması da insanı hataya sürüklüyor.
  9. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kereste atölyesi palet üretim yeri istifleri 4 m yi buluyor..ayrıca şerit testereleri için ne yapabilirim hepsi koruyucusuz çalışıyo..
  10. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kıymet hanım evet çoğu firmada bu paletler üst üste çok yükseğe istif ediliyor,eğer yeriniz var ise istifi siz istediğiniz boya düşrebilirsiniz buradaki karar size kalmış.Zaten istife baktığın zaman riskli olup olmadığını anlıyabiliyoruz.
    Birde Antrepo denen Lojistik firmalarda raflar 14 metreye kadar çıkabiliyor,buralarda nasıl önlem alınıyor görmek gerekir.

Şerit Testere için Kesinlikle Koruyucu Şart;

1) Şerit testerenin alt ve üst kasnak arasında kalan kısımları uygun nitelik ve sağlamlıkta menteşeli kapaklarla örtülecek, alt ve üst kasnaklar da, yandan ve üstten tamamen örtülecek şekilde koruyucu içine alınacak ve kesme yerinde, kapağın alt kısmı, kesilecek parçanın kalınlığına göre ayarlanabilir şekilde olacaktır.
    4) Şerit testere ve bıçkı makinaları testerelerin bağlantıları en az ayda bir muayene ve kontrol edilecektir
  11. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim..önlem adına hiçbirşey yok ..beraber düzenlemeye çalışacağız ama en iyisini yapmak istiyorum ..
  12. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    anlıyabiliyorum.yıllık çalışma programı yapın işverene imzalatın ve buna mutabık kalın efendim kendinizi riske atmayın.
  13. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yıllık çalışma planınnda vereceğimiz eğitimin konu başlığı da yazılacakmı ..ben sadece isg eğitimi diye yazıyorım da...
  14. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gerek yok efendim 1 yada 2 ayada yayabilirsiniz eğitimleri.iş güvenliği eğitimlerinin verilmesi diye yazmanız yeterlidir.hekimle birliktede yapabilirsiniz bu çalışma planını.fakat süreye mutabık kalın
  15. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim...saygılar
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İstif yüksekliği konusu gerçekten çok önemli.
    Üretilen maddenin depolanması veya üretime alınacak hammaddenin kullanılması esnasında sıklıkla karşılaşıyoruz.
    Acaba direkt olarak malzemeleri üst üste atarak istif mesafesini arttırmak yerine,
    raf sistemi yapsak ve raf sisteminde korumaya gitsek de işimizi görür mü?
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    soğuk hava depoları, kimyasal madde depoları veya buna benzer depolarda yüksek raf sistemleri mevcut
    6 7 katlı raflar mevcut her rafta 1 palet yük istifli
    ve hatta gıda sektöründe öyle bir raf yapısı var ki 1 katta en az 10 sıra arka arkaya dizili ürün mevcut
    ama önce giren önce çıkar mantığı ile sirkülasyon devam ediyor üst üste konsa hem iş kazası tehlikesi hem de gıda kalitesi düşüşü söz konusu
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İşte benim de bahsettiğim sistem o.
    Hem malzemelerin kullanım süreleri de göz önünde bulundurulmuş olur, hem de kazasız ve çok daha fazla kapasiteli istifleme imkanı sağlanmış olur.
    Bu sistemin tek handikapı sanırım yer hacmi konusunda yaşanır.
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    mekanın genişliği ve maddi durum ilk akla gelen
  20. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;
    benim görevli olduğum projede durum şöyle; bir kuruma ait olan büyük miktarda evrak var ve bu evraklar bazen bir binanın birkaç katını doldurabiliyor ve bu binalar depo olarak kullanılıyor çalıştığım şirkete ait güvenlik görevlileri bu binayı korumakla görevli saklanan evraklar bazı yerde kolilerle bazı yerde de açık şekilde saklanmakta, benim aklıma ilk gelen yangın tehlikesi oldu ancak bu evrakların istiflenmesi ile ilgili ne gibi önlemler gerekebilir?