1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Man lift kontrol formu

Konusu 'Kontrol Listeleri' forumundadır ve A. Onur Sevinç tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    Man lift yada hidrolik platformlar {elektrikli} için kontrol formu var mıdır ? Odaya kayıtlı makine mühendisi tarafından onaylanacak sekilde. Umarım konuyu uygun yere açmışımdır
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    manliftlerin forkliftten farkı biri yük kaldırıyor diğeri insan kaldırıyor özellikle yüksekteki bakım ve onarım işleri için manlift kullanılıyor,mmo nun ehliyet verme yetkisi olduğunu sanmıyorum ancak manlift kullanacak kişiye eğitim verip eğitim sonunda sertifika varebilirler zaten bu eğitimi ve sertifikayı manlift satan firmalar da veriyor benim şahsi kanaatim forklift kullanıcıları gibi operatör belgesi alınması iş güvenliğini ilgilendiren mevzuatlarda lift, forklift terimleri var ancak ülkemizde kullanımı yeni olması nedeniyle manlift terimi yok.eğer manliftin bir sürücüsü varsa forklift gibi düşünülmeli çünkü özellikle büyük marketlerde çok kullanılan tekerlekli sürücüsüz manliftler de var

kolay gelsin
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Şubat 2013 ---
    Manlift'ler, işyerlerinde "böcek" diye de adlandırılan "Yükselen Hidrolik Platform"lardır.

Kaldırma araçları sınıfına girmektedirler ve bunları kullanmak içinde forrkliftlerde olduğu gibi operatör belgesi alınması gerekmektedir.

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Şubat 2013 ---
    ingilizce çek listler var elimde sonra detay paylaşımlar yaparız..

Ekli Dosyalar:

3. elvodi35 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben de karşıyım. mesela biz araba almaya bir bayiye gidiyoruz. arabayı alıyoruz. bize ehliyeti yanında mı veriyorlar.
    yetkili kişiler tarafından eğitim verilmeli ve sertifikalandırılmalıdır. şu sıralar bu iş için uğraşıyorum. kim tarafından sertifikalandırılır araştırıyorum.
  4. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herhangi bir gelişme var mı acaba manlift vb makinaların kullanımında operatör belgesiveren firmalarla ilgili? Bir de bizde order picker (Sipariş toplama aracı) bulunmakta. Bunlarla ilgili bir operatör sertifikası, belge vb alınıyor mu? Bilginiz dahilinde ise nereden alınabilir?
  5. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu konu böyle kalmış tüh..
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    1. Yetkili kişilerden yeterli temel bilgi ve eğitimi almadan platform kesinlikle kullanılmamalı(foklift operatör belgesi olan kişiler tercih edilmeli) çalışma alanı etrafı çevrilmeli ,alan-ortam ve manlift kontrolleri yapılmadan ve iş izni formu doldurulmadan manlift üzerine çıkılmamalıdır.Manlift üzerinde çalışacak kişi ayrıca yüksekte çalışma eğitimi almış olmalıdır
    2. İzin verilen eğim ve yük limitleri dışında platform kesinlikle kullanılmamalı.
    3. Çalışma esnasında iş platformu üzerinde emniyet kemeri,baret ve diğer kkd ler ve lanyard kesinlikle takılmalı.
    4. Platform korkuluklarına yüklenilmemeli, korkuluk demirleri merdiven olarak kullanılmamalı
    5. Platform açık ve çalışır konumda iken platform makasları merdiven olarak kullanılmamalı veya platforma merdiven v.b. gibi yardımcı araçlar kullanarak kesinlikle çıkılmamalı.Zeminde güvenli alanda bir gözcü olmalı
    6. Platform yukarıda iken iş platformu uzatması altına girilmemeli ve makas aralarına uzatılmamalı.
    7. Platformun makasları açıkken asla yürütülmemeli.
    8. Akülerin çalışma ve şarjı esnasında dış etkenlerden ( taşlama çapağı, kaynak çapağı, direk ateş ) korunmak amacıyla koruma kapakları kapalı tutulmalı.
  7. sadet saf İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makaslı platformlar için kullandığınız günlük kontrol formu elinizde mevcut mudur?
  8. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    Merhaba Arkadaşlar;
    Milli Eğitim BakanlığıTalim Terbiye Kurulu tarafından 09/09/2015 tarihinde kabul gören Kaldırma Yükleme (Personel ve Yük Yükseltici) Operatörlük Belgesi alması gerekiyor.
    Daha Detaylı bilgiyi ekteki linkte bulabilirsiniz; http://goo.gl/948Xq6
    Bakanlık Tarafından kabul gören program için ise; http://goo.gl/QIvoae
    Bu arada şunu söyliyeyim. Kiralama firmaları tarafından sistem kart veya İPAF belgeleri veriliyor fakat Türkiyede bunlar geçerli değil. Türkiyede MEB onaylı olması gereki...