1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Manisa’da amonyak gazı kabusu: işçiler zehirlendi

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 23 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yine Manisa'da 2. vaka olması benim aklımda farklı bir risk etmeni kuşkusu yarattı. Acaba bu sistemi kuran firma gerçekten bu sistemi hatalı mı üretiyor yoksa kuruyor? Risk değerlendirmesi bakımından eğer hatayı kaynakta tespit etmemiz gerekirse bence bu da araştırılması gerekli bir kanı. Belki bu sayede Tehlike Altında bulunan benzer işyerlerinin de denetlenmesi sağlanıp istenmeyen olayların önüne geçilebileceği kanaatindeyim.
  2. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Talha bey Freon gazı (R22) veya diğer adıyla hidrokloroflorokarbon gazı ozon tabbakasını inceltici özellikte olduğu için bakanlk tarafından kullanımı yasaklanmış diye biliyorum. Bunların yerine R404 adlı gaz kullunılması öneriliyor benim araştırmalarıma göre. yönetmelikte direkt yasal bir madde bulamadım.

Ekli Dosyalar:

3. C.Sungur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhabalar tavuk yetiştiriciliği ve damızlık yumurta üretimi yapan tesis için risk değerlendirmesi yapmam gerekiyor daha önce bu gibi bir tesis için risk analizi yapan varsa yardımlarınızı bekliorum... şimdiden teşekkürler
  4. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Belirttiğiniz şekilde yönetmeliği incelediğimde R22'ye istinaden şu maddeler yer almaktadır;

Azaltma takvimi
    MADDE 5 – (1)
    ç) 2903.49.10.00.23 Flordikloretan (tüm izomerleri) (HCFC-141), 2903.49.10.00.24 Klordifloretan (tüm izomerleri) (HCFC-142), 3824.71.00.00.12 (HCFC-142B) (Klorodifloroetan) / R-22 (klorodiflorometan) karışımı maddelerin ithalatı 2007 yılı ithalat miktarları baz alınarak, 1/1/2009’dan itibaren kotaya tabidir ve bir takvim çerçevesinde azaltılarak 1/1/2013 tarihinde ithalatına son verilecektir. Bu maddelere ait azaltma takvimi ile azaltma takviminin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin İthaline İlişkin İthalat Tebliği çerçevesinde Müsteşarlıkça belirlenir.

Kontrol altındaki maddelerin üretimi ve bunları üretimde kullanan tesisler

MADDE 12 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ozon tabakasını incelten ve Montreal Protokolü ve Değişiklikleri ile kontrol altına alınan Ek-6 ve Ek-7’de belirtilen maddelerden herhangi birini üretmek, bunları kullanarak üretim yapan yeni tesis kurmak ve kapasite arttırmak üzere tesis veya ünite kurmak yasaktır.
    (2) Kontrol altına alınan maddelerin sanayi işleme hammaddesi veya Ek-9’daki kullanım alanlarında işlem etken maddesi olarak kullanılması Bakanlığa belgelenmesi durumunda bu kapsamın dışındadır.

NOT: R22 Ek-6 kapsamında yer almaktadır.

Bu durumda benim anladığım R22'nin kullanımı 01.01.2013 itibariyle yasaklanmıştır. Sizlerden de incelemenize istinaden değerlendirme yapmanızı bekliyorum arkadaşlar.

Çünkü R22 gazı'nın MSDS'ine baktığımda baya tehlikeli bir gaz olduğunu da görüyorum :/