1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Manuel toz boya kabinlerinde emniyet tedbirleri

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 27 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Manuel toz boya kabinlerinde tam boy fırın parçaları boyanmaktadır. Bu parçalar küçük ve hassas olduğu için burada çalışanlar eldiven ve gözlük kullanamıyor. Eldiven kullandıklarında malzeme yüzeyi üzerinde eldivenin izi kalıyor (her türlü eldiven denedik) ve bu durum üretimi etkiliyor, gözlük kullandıklarında da gözlük üzeri toz oluyor dakikada bir gözlükleri çıkarıp silmeleri gerekir, seri çalışmanın olduğu bu bölümde imkansız ve boyanın panel üzerindeki tutuşunu görmek için çıplak gözle bakmaları gerekiyor. Bu konuda üretim ve kalite departmanı ile çok savaşıyoruz, ancak bu kişilerin sağlığını korumak için hiç bir yöntem bulamadım, toz maskesi kullandırmak haricinde.
    Resimi aşağıda ekledim. Sizlerin önerilerinizi bekliyorum. Bu manuel toz boya kabinlerine makine koruyucusu yapmak daha doğru ancak nasıl olacak. Hem toz tutmayan cam gibi gözüken hem de sadece ellerini sokabileceği bir bariyer tasarlamak istiyorum. Görüş ve önerilerinin bekliyorum

P_20151127_104916.jpg P_20151127_104925.jpg
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kabinin arkasındaki silindirler toz filtresi galiba, filtrenin yakında olmasından dolayı ortamda askıda bulunan toz partiküllerinin absorbe olma durumu/hızı nedir acaba. askıda toz boya partikül kalıyormu
  3. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kabin topraklanmalı, personel hava beslemeli tam yüz maskesi kullansın (daha önce yazmıştım eski konularda olmalı ), toz boya kazanı da topraklanmalı, toz boya tabanca kabzasından da topraklama tavsiye ederim. benim bir personelimi statik elektrik iyi çarpmıştı, hastaneye ben götürdüm. bilinç kaybı bile oldu. personel basit görmesin, son olarak dediğim gibi, kabza, kazan , kabin topraklanmalı (parça asılan yer zaten topraklanmalı yoksa boya tutmaz malzeme) ;) bunlar ezber değil bu arada 10 yılı mı verdim sektöre
  4. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Nilay hanım merhaba öncelikli olarak sıkıntılarınızı anlıyorum ve bu konuda şu şekilde önlem yada aksiyon almanızı öneririm,

1. İlk olarak kanımca dışarıdan hava beslemeli solunum maskesine gerek olmadığına bunu yerine çeşitli markaları bulunan filtreli cam görüşlü tam yüz maskesi kullanılmasını tavsiye ederim bunun nedeni ise kullanılan camın aynı uçaklarda kullanılan camlardan olması ve toz, kuru yada yaş boya partiküllerinin yapışma ve tutunma olasılığının az olması, yapışsa bile küçük bir bez yardımı ile 2 , saniyede siline bilmektedir. dikkat etmeniz gereken maskenin mika değil cam olmasına özen gösterin, devamında ise boya tozu partiküllerinin askıda kalma sürelerini en aza indirmeniz, bunu da emiş sisteminin kapasitesinin artırılması yada daha sık partikül filtrelerinin temizlenmesidir,

2. Eldiven konusunda ise her ne kadar zorluklarla karşılaşsanız da elbette eldiven takmaları konusunda çözüm arayışında olacaksınız,eldivenin boya atılan malzemenin üzerinde iz bırakmasının tek nedeni üretim hızıdır şu şekildeki boyanın bekleme süresi az tutulduğunda çıplak elle bile dokunsanız iz yapacaktır bekleme süresini 2-3 dk daha fazla tutarsanız ve yine elektrostatik yapışma prensibine dayandığı için topraklama direncini kontrol ederseniz bu sorunu ortadan kalkacağı kanısındayım ,

Umarım az da olsa yardımcı olmuşumdur kolay gelsin
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım, emiş gücünü mü merak ediyorsunuz yoksa absorbe olma hızı diye bir ölçüm mü yaptırmam gerekiyor. Bu konuda bilgim yokta o yüzden öğrenmek için soruyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Kasım 2015 ---
    Yorumunuz için teşekkür ederim hava beslemeli maske kullandırmak inanın oldukça güç, bu konudaki bilinci oturtmak için baya uzun süre uğraşmam gerekecek. Ben direk KKD kullandırmaktan ziyade kabin üzerinde bir makine koruyucusu tasarlamak istiyorum. Topraklama konusunda tabanca ve kabinin topraklaması var. Resim renginden dolayı çıkmamış ama topraklama kablosu kabin üzerinde mevcut. Parça asılan yer kabin içindeki kanca kısım onda topraklama var mı yok mu bilmiyorum ama öğreneceğim. Uyarılarınız için teşekkürler.
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam yüz maskesinin camlı olması riskli değil mi? Çalışanları 7x24 takip edemiyoruz büyük ihtimal o camı kırar gözüne kaçar görme kaybı yaşar bizi de uğraştırır,Filtreler kendi kendini temizleyebiliyor, belirli periyotlarda patlayıp filtre kendini temizliyor ve belirli periyotlarda genel temizlik ve bakımıda yapılıyor.Üretimden dolayı bekleme süresini arttırmak inanın güç. Bilirsiniz üretim olan ve günlük hedef ile çalışılan yerlerde böyle bir öneri sunduğumda, "sen ne diyorsun, adamdan banane etkiliniyorsa işi bıraksın gitsin" tavrında oluyorlar.