1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Marmaray şantiyesine yıldırım düştü!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve efecan tarafından 18 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  İstanbul'da Marmaray şantiyesine yıldırım düştü, 3 işçi yaralandı.

  İstanbul'da Marmaray şantiyesine yıldırım düşmesi sonucu 3 işçi yaralandı. Yaralanan 1 işçinin hastaneye kaldırıldığı, 2 işçinin ise durumunun iyi olduğu bildirildi.

  Yenikapı'da Marmaray inşaatı şantiyesinde bulunan kule vince yıldırım düştü. Bu sırada şantiyede bulunan 3 işçi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alına yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

  Görgü tanıkları, olay anında büyük bir gürültü duyduklarını ve çok korktuklarını anlattı. Vince yıldırım düştüğünü öğrendiklerini söyleyen görgü tanıkları, 3 kişinin yaralandığını, bu kişilerin ambulansla hastaneye kaldırıldığını belirtti.
  18 Eylül 2012 Salı - 10:43

  KAYNAK:

  Ekli Dosyalar:

  • manset.jpg
   manset.jpg
   Dosya Boyutu:
   22,7 KB
   Görüntüleme:
   13.292
 2. efecan İSGforum Üyesi

  İşte yıldırıma karşı alınacak basit önlemler
  [​IMG]

  21/07/2009 / 11:46
  [​IMG]
  Uzmanlar, son zamanlarda etkili yağışla birlikte ölüm ve yaralanmalara neden olan yıldırım isabet etmelerinden, alınacak bazı basit önlemlerle korunulabileceğini bildirdi.
  Uzmanlar, son zamanlarda etkili yağışla birlikte ölüm ve yaralanmalara neden olan yıldırım isabet etmelerinden, alınacak bazı basit önlemlerle korunulabileceğini bildirdi.

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektör Yardımcısı ve İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü İklim ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karnabahar şeklinde görülen dikey bulutların yıldırımı oluşturduğunu söyledi. Prof. Dr. Karaca, ''Sıcaklık farkının çok fazla olduğu, aşırı buharlaşmanın yaşandığı durumlarda ortaya çıkan bu bulutlarda, inanılmaz derecede elektrik yükü vardır. Bunun deşarjı da yıldırım oluşturur'' dedi.
  Yıldırımların özellikle aşırı ısınmanın yaşandığı dönemlerde etkili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karaca, ''Kış mevsiminde de olur ama çok fazla rastlandığı dönem yaz mevsimidir. Bahar aylarında da sık görülür'' diye konuştu.
  Yıldırım tehlikesinin, rakımı yüksek yayla gibi yerlerde daha fazla oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Karaca, ''Çünkü rakımı yüksek yerdeki coğrafik olaylar, yıldırım oluşturan bulutları artırıyor'' dedi.
  Basit birkaç yöntemin, ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan yıldırımlardan korunmada yardımcı olacağına dikkati çeken Prof. Dr. Karaca, şunları söyledi:

  ALINACAK ÖNLEMLER

  ''Yıldırım atıyorsa kesinlikle ağaç altında bulunmamak, ıslak zeminlerden, su kenarlarından uzak durmak lazım. Çünkü ağaç altları ve su, yıldırımı çeker. Akımı iletmemesi için kauçuk tabanlı ayakkabı tercih edilmeli. İnsanların yıldırım çekebilecek metal taşımamaları gerekir. En önemli noktalardan biri de yıldırım atıyorsa insan vücudu ıslak olmamalı. Yoksa anten gibi akımı çeker. İnsan vücudu çok iyi bir iletkendir.''

  -''CEP TELEFONLARININ ZARARI YOK''-

  Cep telefonlarının yıldırım tehlikesine karşı çok fazla etkin olmadığına inandığını belirten Prof. Dr. Mehmet Karaca, ''Çünkü cep telefonunda elektromanyetik dalga var. Elektrik yüküyle elektromanyetik dalga farklı birbirinden. Cep telefonlarının yıldırım anında açık olmasının herhangi bir zararı yok'' diye konuştu.
  Prof. Dr. Karaca, paratoner adı verilen yıldırımsavarların etkin birer koruyucu olduğunu, özellikle yüksek binalarda, cami minarelerinde yıldırımsavar kullanmanın önem taşıdığını bildirdi.
 3. efecan İSGforum Üyesi

  YILDIRIM, ŞİMŞEK , PARATONERLER VE ALINMASI GEREKLİ
  ÖNLEMLER
  Coşkun İŞÇİ*​
  ve paratoner muayene formu ekte sunulmuştur...örnek​

  Ekli Dosyalar:

 4. efecan İSGforum Üyesi