1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"marmaray bu hali ile açılırsa felaket olur!"

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve sezgi146 tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79933
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Şu önyargılardan nefret ediyorum gerçekten. konu thy na gitmiş dağılmış. arkadaş zaten haberin kaynağını görünce içeriğini okumamış bile olabilir. Direk karalama demiş. Bende konu ile ilgili teknik tartışma vardır diye baktım 7 sayfa.

  Projenin buyuk olması eleştirilemez anlamına gelmez bence. Önyargılardan kurtulmak lazım. Sonuçta gördük 3. köprünün uzantısını yanlış hesaplamışlar falan filan haberlerini okuduk geçenlerde. Türkiye'de herşey olabilir artık. Neden mi ? taşeron eş dost, devlet memuru torpilli tanıdık, uzmanlığı olmayan kişiler başka işleri yapıyor. Allah büyüktür diyip türke birşey olmaz mantığı yaygınlaştı.Her zaman önlemleri gözden geçirmek gerek bence.
 2. Zeynep İpek Özkaya İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  54095
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gülüyoruz ağlanacak halimize; o kadar alışmışız insan kanının sudan ucuz olmasına...
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Insallah haber dogru degildir.
  Simdi sunu dusunmeden de edemiyorum.
  Sn muhendis abimiz, yillarca sen calistin bu projede. Vakit acilis vakti olunca birden, senin calistigin donemin aksiliklerini siraliyorsun. Sevgili abicim. Bu zamana kadar netedeydin sen? Neden simdiye kadar haber vermedin de, acilisin arefesini bekledin? Amacin ortayi bulandirmak mi? Saf, temiz niyetli isen acaba neden erken vakitlerde bu bilgileri kamuoyu ile paylasmadin da, sorumlular uzerinde baski unsuru olusturmadigini cidden merak ettim.
  Bir de bunlari bile dusunemeyip de sirf muhalefet olsun diye sacma propaganda yapanlar cikmis kimi gazetelerde. Mesela; tren giderken bogazdaki baliklari goremeyeceksem tunel yapmanin ne anlami var? ( galiba bogazin altinda rengarenk tatli su sus baligi var saniyorlar :) )
  Kimi prof. Da luferlerin gecis guzergahina konuldu tunel, su alti yosunlarimizi kestirmeyiz ( pardon, odtu agac eylemi ile karisti bu) gibi bahaneler belirtmisler.
  Bunun yerine keske daha iyi projeler sunulsa da tartismalarim, bu proje mi digeri mi olsun uzerine mi olsunda kalsaydi.
 4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Daha istasyonun inşaatı bile bitmedi ama açıldı, yapılan işin saçmalığı buradan belli... İnşallah kimsenin başına bir iş gelmez...
 5. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  5 küsür m.dolar yatırıpta herşeyi gözönüne almamak japon işimi olur çin işkencesimi artık :)
 6. gilgin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şu dakikada başbakanın olaya el koyup, gerekli fırçaları atıp, tam tekmil işler hale gelene kadar seferlerin durdurulması emrini vermesi gerekmektedir.
 7. MuratÇakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşin içinde sıyasetin olduğu besbelli.Gebze hale toprak altında bu projenin tamamen bitmesine en az 1 sene daha var.Gelecek sene 29 ekimde yeniden açılış yapar bu utanmazlar.Bu arada neden 29 Ekim ?
  Ben zaten az araştırıp,soruşturan,sorgulayan bir insanın akp ye oy vereceğini hatta daha iyisi oy kullanacağını düşünmüyorum.
 8. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79933
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  istanbulda yaşayanlar metrobüsün ilk faaliyete geçtiği haftayı hatırlasın :) o yüzden kontrollerin yapılması lazım bence.
 9. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  dediğim gibi hayaldi gerçek oldu :)
 10. Selin Kaya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  b1702d46-41f3-11e3-9ef5-22000ab6bab8-large.jpg
 11. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
 12. Marmaray'da Makinistin Ölümü Meclise Soruldu
  Marmaray'da bir makinistin iş çıkışı kalp krizi geçirmesi üzerine CHP vekili Oran, Marmaray'da çalışan makinistlerin ağır çalışma koşularını meclise sordu.

  Marmaray'da görevli makinistlerden Yusuf Adalı'nın iş çıkışında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesi Marmaray çalışanlarının ağır çalışma koşullarını gündeme getirdi.
  Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde Marmaray’da görevli makinistlerin 10’ar dakika molayla sürekli ring yaptığını, 25 bin volt yüksek gerilim ve 3 baz istasyonu altında görev yaptıklarını, tuvalet ihtiyacını gidermekte dahi güçlük yaşadıklarını, güvenlik testlerin yapan TÜVSÜD raporlarının açıklanmadığını belirtti.
  Tuvalete bile gidemedikleri doğru mu?

  Oran, şu soruları sordu:
  * Makinistlerinden Yusuf Adalı, 4 Kasım'da iş çıkışında saat 23.00 sıralarında Yedikule’de otobüse binerken yaşamını yitirdi. Kalp krizi denilerek otopsi yapılmamasına karşın ölümünün ağır çalışma koşullarından kaynaklandığı iddiası doğru mu?
  * Adalı, diğer meslektaşları gibi saat 15.00’da Kazlıçeşme’de mesaiye başlayıp gece 22.00’a kadar Aydınlıkçeşme hattında sürekli ring yaptığı ve her ringde sadece 10 dakika mola verebildiği bilgisi doğru mu? Makinistlerin üst kattaki tuvaletler nedeniyle ihtiyaçlarını bile güçlükle karşıladığı duyumu doğru mu?
  Radyosyon ölçümü yapıldı mı?

  * Marmaray tüp tünelinde 3 adet GSM ve bir adet de anklasman vericisi bulunduğu, ayrıca makinistlerin sürekli olarak üzerlerindeki 25 bin voltluk yüksek gerilim hattı ile birlikte çalışmak zorunda olduğu, tüm bu elektrik-elektronik donanımın makinistler için yoğun bir radyasyon ortamı, bitkinlik, halsizlik yarattığı duyumu doğru mu?
  * Marmaray’ın her etabında çalışan personel ve yolcu güvenliği açısından radyasyon değerleri bugüne kadar hiç ölçüldü mü? Bu tür ölçümler periyodik olarak yapılıyor mu? Yapılan radyasyon, SAR vb. ölçümlerin sonuçları ne olmuştur, bu alanda kabul edilebilir alt ve üst değerler nedir?
  * TÜV SÜD’ün yaptığı güvenlik testlerinin sonuçları nedir?
  Neden lokomotifler Haydarpaşa'ya götürülmüyor?

  * Marmaray’daki lokomotif setleri, Ayrılıkçeşme’ye de yakın olan ve hür türlü olanağı bulunan Haydarpaşa’daki atölyelerde bakımdan geçirilmiyor da, halen inşaatı süren Sirkeci’ye her sabah 04.30’da götürülüyor? Bu durum makinistler için var olan ağır koşulları da daha yorucu hale getirmiyor mu?
  * Haydarpaşa’daki bakım atölyelerinin kullanılmamasının gerekçesi bu bölgeye dönük imar değişikliği planınızdan mı kaynaklanmaktadır? TCDD’yi, Haydarpaşa’dan tamamen çıkartmayı mı planlıyorsunuz?
  Önergede, çalışma koşulları dışında Kazlıçeşme ve Aydınlıkçeşme’de bulunması gereken kurtarma lokomotiflerinın Türkiye'ye gelip gelmediği ve 10 milyon Euro bedel karşılığında Üsküdar’da kurulan geçici kumanda merkezinin de sağlıklı çalışıp çalışmadığı soruldu

  kaynak : http://www.bianet.org/bianet/toplum/151405-marmaray-da-makinistin-olumu-meclise-soruldu
 13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Risk değerlendirmesini görmek isterdim Marmarayın.
  Sayın vekil keşke her meslek dalındakiler için mecliste bir çalışma başlatsa.
  Sadece popüler, göz önünde, siyasi getirisi olabilecek işleri yapanlara dair çalışma yapılmasa da genişletilse o çalışma. Ne güzel olurdu değil mi?
 14. 24 / 4 7 / 33200 25/10/2013 Manisa'nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında iş güvenliği açısından yeterli önlemin alınmamasına ilişkin
  http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_soru_sd.liste_guncel

  keşke vekil diye seçilenler sadece elini kaldırmayı bilenler olmasa
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Kasım 2013 ---
  siyasi içerik paylaşıyorum umarım tutuklanıp tek ayak üzerinde bekletilmem
  http://www.chp.org.tr/?p=126818
 15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Yok ya. Propaganda yapmıyorsun sonuçta. Ben özellikle denizcilerin sorunları ile ilgilenecek bir babayiğit arıyorum. Bahsettiğin partiden bir milletvekili ilgilenir gibi oldu ama nedense birden bire kendisine ulaşamaz oldum. magazin gazetecilerine dahi kıdem tazminatı verilip ve milletvekillerine 2 yılda kıyak emeklilik konusunda hepsi hemfikirken, denizcilerin yıpranma haklarının alınması ve yıpranmadığımızın iddia edilip, ehliyetlerimizin uluslararası sertifikasyondan geçirilmemesi için elinden geleni yapmaları bendeki güven duygusunu kırdı maalesef.
  Yoksa benim de bir sorunum yok.
 16. türkiye de denizcilik hep unutulmuş ve ilgilenilmemiş maalesef, konu başlığında marmarayın yapılış nedeni trafik olarak gösteriliyordu ancak denizden ulaşıma ne kadar çaba sarf edildi ki sürekli asfalt döküp duruyorlar beylik düzünden kadikoye denizden taşımayı hiç düşünmeden

  bu nedenle ülkenin 3 bi yanı denize kıyısı olan denize girdiğinde boğulan bir toplumuz

  not: benim babamda emekli denizci
 17. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar az önce bir video düştü Sitelere ne kadar doğrudur bilemiyorum. Marmarayın su sızdırdığını ifade ediyorlar. Yangın boruları hattında yaşanan bir sorun olabilir diye düşünüyorum Segmentler arasından su kaçırması demek çok büyük bir iddia!

  "Marmaray'daki kuzey kısım, alt 10. segmentte su kaçağı bulunuyor. Diğer kaçak ise, yine kuzey kısım segment 13'te."

  Haberin video'su

  http://webtv.radikal.com.tr/Turkiye/5760/marmaray-su-sizdirdi.aspx
 18. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sezgi 146 ulaştırma bakanlığı seni burada bırakmakla yanlış ediyo zaten süper deniz bilgine başvuracak!
 19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bende dogruluguna inanmiyorum. Belkide inanmak istemiyorum.