1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Marmarayda deprem olsa ne olur?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Merak etmeyin hiç bir şey olmaz. Depreme tünelde yakalanırsanız en güvenli yerlerden birindesiniz.

  DEPREME KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

  -BİR: Kandilli Rasathanesi’nin yönetiminde bir deprem inceleme birimi oluşturulmuş. Bu ekip, “7.5 moment büyüklüğünde bir deprem için” incelemeler yapmış.

  -İKİ: Geçiş hattının bir bölümünde, deprem anında ‘sıvılaşma’ riski olan bir dip arazisine rastlanmış. Bu bölüme çimento enjekte edilerek kaya haline getirilmiş.

  -ÜÇ: Tüp üzerinde iki riskli nokta var. Biri tünelin karaya bağlandığı eklemler, öteki ise tüpün parçaları arasındaki eklemler. Karaya geçiş yerlerinde “derz” adı verilen, her yöne doğru esneklik sağlayan, bir tür süspansiyon kullanılmış.

  -DÖRT: Deprem veya sarsıntı anlarında, tüpe su sızmasını önlemek için ara odalar yapılmış. Ayrıca pompa çukurları var.

  -BEŞ: Tünelin her bölümünde, en küçük depremleri bile hisseden sensörler yerleştirilmiş.

  -ALTI: Anadolu fay hattı harekete geçtiği takdirde, tüp geçit de aynı yönde hareket ediyor. O nedenle biraz abartmayla, deprem anında en emin yerlerden birinin Marmaray tüp geçidi olduğunu bile söyleyebiliriz.

  http://www.internethaber.com/marmarayda-cep-telefonu-cekecek-mi-deprem-olursa-ne-olur-600125h.htm
 2. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  5 milyar doları yedirmeyiz diyorsunuz ha :D
 3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Daha ayrıntılı bilgi isteyenler natianol geographic'in hazırladığı belgeseli de izlesin orada da deprem için aldıkları tedbirleri anlatıyorlar.. biraz sonlara doğrudur