1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Maruziyet ölçümleri sınır değerin altında çıktığı durumlarda toz maskesi kullanma zorunluluğu?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve uzmanist tarafından 18 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım işyerinde kumaş kesim işlemlerinin yoğun olduğu bölümde çalışan personeller toza maruz kalmaktadır. Hatta bir personelin uzun süredir alerji sebebiyle ara ara devamsızlığı olduğunu öğrendim. Bu bölümde ortam toz ölçümü yapılmış ancak sınır değerin çok altında. Ben maruziyet toz ölçümüde yaptıracağım ancak biliyorum ki o da sınırın altında çıkacak. Peki bu ortam ve maruziyet ölçümleri sınır değerin altında çıktığında personellere toz maskesi takmaları konusunda dayatma yapabilir miyiz ?
  2. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet.toz seviyesi sınır değerin altında çıksa bile işveren çalışanlarını tozdan en az etkilenecek şekilde önlemler almalı.bizde de aynı durum var.plastik işiyle uğraşıyoruz ve tozlu ortamımız var.sınır değerlerin altındayız ama ben sürekli çalışanlara toz maskesi taktırmaya çaışıyorum.hoş çalışan takmamakta ısrar ediyor ama gene de taktır.uzun süreli maruziyet sonucu meslek hastalığına yakanabilirler.
  3. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Toz maskesini takmadığında yazılı uyarılar ve sonrasında işten çıkarmaya kadar gidecek bir süreçten bahsediyorum. Ancak ölçüm sonuçları yasal sınır değerlerin altında olduğu için toz maskesi kullanmamaktan dolayı işten çıkarmanın bir gerekçesi olması gerekiyor diye düşünüyorum. Burayı nasıl aşarız onu düşünüyorum.
  4. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışanlar iş güvenliği açısından kendilerine verilen kkd kullanmak zorundadır.çalışan ileride oluşabilecek meslek hastalığına karşı önlem için kkd kullanmıyorsa işten çıkarılabilir.ama süreç oraya gelmez zaten.örneğin sınır değerin altındasın toz maskesi takmıyor ve akciğerlerinde sorun oldu ve sizi şikayet etti.hakim sınır değerin altında olması seni bağlamaz diyecektir.yasal sınır değerin altında çıkması havalandırma gibi şeylerde daha çok dikkate alınabilir.kkd kullanımında değil bence
    İşverenin yükümlülükleri

MADDE 5 – (1) İşveren, her türlü tozun meydana geldiği işyerlerinde çalışanların toz maruziyetini önlemek ve çalışanların toz ile ilgili tehlikelerden korunması için gerekli tüm koruyucu ve önleyici tedbirleri almakla yükümlüdür.

(2) İşveren, ayrıca tozdan kaynaklanan maruziyetin önlenmesinde;

a) İkame yöntemi uygulanarak, toz oluşumuna neden olabilecek tehlikeli madde yerine çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tehlikesiz veya daha az tehlikeli olan maddelerin kullanılmasını,

b) Riski kaynağında önlemek üzere; uygun iş organizasyonunun yapılmasını ve toplu koruma yöntemlerinin uygulanmasını,

c) Toz çıkışını önlemek için uygun mühendislik yöntemlerinin kullanılmasını,

ç) İşyerlerinin çalışma şekline ve çalışanların yaptıkları işe göre, ihtiyaç duyulan yeterli temiz havanın bulunmasını,

d) Alınan önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda çalışanlara tozun niteliğine uygun kişisel koruyucu donanımların verilmesini ve kullanılmasını,

e) Alınan önlemlerin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere yeterli kontrol, denetim ve gözetim yapılmasını,

f) İşyerlerinde oluşan atıkların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili mevzuatına uygun olarak bertaraf edilmesini,

sağlar.
  5. İşçiyi işten çıkarmanın yolunu değilde işçiyi kazanmanın yolunu arasanız, aşmanız gereken şey ortamdaki toz sorunu olmasın!
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, direk işten çıkarmaya odaklanmayın. Biraz uğraşmanız gerekecek. Benim çalıştığım fabrikada toz boya işlemi yapılmakta ve toz ölçümleri sınır değerin çok çok altında . Ortamda toz belli görünüyor, kişiler etkileniyor. Daha öncesinde ventilsiz, çok ucuz, arada sırada yıkayıp kullandıkları maskeler vardı. Ki bunuda toplasanız 10 kişi kullanıyordu. Bir sürü ventilli ffp2 toz maskesi denettirdim. Başta çok karşı çıkan oldu, bölüm amirine sürekli şikayet etmekten hem ben bıktım hemde bölüm amiri. Kişilere tek tek toz maskesi ne işe yarar, nasıl kullanmalısınız diye anlattım. Burnumun üzerinde toz birikiyor, filtreden toz giriyor, bu maske sıkıyor gevşek olanı yok mu diyenlere maskeyi tedarik ettiğim yerden özel eğitim aldırttım. Sonuç, Uzun uğraşlar sonucu şuan 40 kişi olan bu bölüm toz maskesi kullanıyor. Hemde günlük kullanıyorlar. Maskeleri bittiğinde gelip istiyorlar ve bölümü dolaştığımda sayın iş güvenliği uzmanım maskeniz nerede diyenler bile var:)
  7. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ortamdaki toz sorununu aşmak çin havalandırma yapılmıştır diye düşünüyorum ki biz de öyle.ama havalandırma yaptırsanızda genede yapılan işlemlerde toz oluşuyor ve buna kaynağında direk müdahale edecek durumumuz yok.işçiyi çıkarmaktan bahsetmedik ki iş gene söylüyorum iş oraya gelmez zamanla maskeye alışıyorlar.