1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Maske seçimi-lehim

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve isgkalite tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar; elektronik sektöründe, lehim makinesinin olduğu ve lehim yapılan bir ortamda hangi maskeyi seçmeliyiz? (Kurşunlu çalışma)
    - Toz mu, gaz mı?
    - Gaz ise; tam yüz mü, yarım yüz mü?

Neye göre karar verdiğinizi de belirtebilirseniz sevinirim.
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kurşun buharının direkt solunmaması gerekir, dolayısıyla gaz maskesi kullanılmalıdır. Toz maskesi sadece tozu önler, zehirli gazı önleyici türden bir filtresi bulunmamaktadır. Gaz maskesi kullanımından önce ortam havalandırması imkanı olup olmadığı araştırılmalıdır. Kişisel koruyucu donanımlar en son çaredir. ÇSGB müfettişleri denetimde havalandırma hakkında sormasa bile Çevre Bk. müfettişleri mutlaka soracaktır.
    Şahsi düşüncelerim :)
  3. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ya böyle bir soru ve böyle bir cevap nasıl verilebilir şaşkınlıklar içerisindeyim biriniz c sınıfı uzman biriniz uzman adayı arkadaşlar bu kadar basit bir soruyu buraya laf olsun diye mi yazdınız.
    Şirketimizdeki kaynak ustasını çevirsem bu soruya cevap verir toz maskesinin sadece tozu önlediğini nasıl söylersiniz internette küçük ufacık bir araştırma ile karbon filtreli toz maskelerinin ne kadar çok çeşidinin olduğunu görürsünüz.
    Arkadaşlar her şeyi bilmeniz imkansız ama her şeyi de kolaydan öğrenmeye çalışmayın kendinizi geliştirin araştırın. Lütfen rica ederim.
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Turgut Bey çok afedersiniz de, siz uzmanlık adına herşeyi annenizin karnında mı öğrendiniz? Öğrenme isteği olan insan küçümsenmez, sorduğu soru basit olsun zor olsun yeter ki öğrenme isteği olsun. Çok ayıp söylediğiniz sözler.
  5. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    1 ben uzman değilim,
    2. Uzman adayıda değilim
    3 annemde uzman değil
    4 Armut piş azıma düş böylesini de değil
    5 Bak Eren Arkadaşıma nasıl 1 dk içinde sorulan sorunun cevabını buldu benim anlatmak istediğimde bu

Teşekkürler,
  6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hadi bak işine.
  7. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bir soru soruluyor, soru dışında polemiğe dair cevaplar geliyor! Kaynak ustanız böyle bir üslupla cevaplar mıydı bilmiyorum!

Ben de biliyorum araştırılması gerektiğini ve araştırdığım için de filtrelerin çeşitlerine kadar indim, araştırdıkça yeni bilgiler çıktığı için net bir bilgiye dair bu konuyu açtım.
  8. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Eyvallah,