1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Matbaa ile ilgili risk değerlendirmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve leyla yiğiter tarafından 11 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. leyla yiğiter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba;
    matbaa ile ilgili elinde risk analizi çalışması olan varmı?
  2. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim gördüğüm kadarı ile matbaalarda en büyük tehlike kimyasallar.bu kimyasalların saçmış olsuğu kokuların insan vücüdüna etkileri olumsuz olmaktadır.
    Ayrıca makinalara parmak ve ek sıkıştırmalarıda ön planda olabilir. çalışırken sigara içilmemeside gerkmektedir. bunun dışında zaten rutin prosedürler bulunmaktadır.

Saygılarımla
  3. leyla yiğiter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok saolun ama bana örnek risk değerlendirmesi lazım bana kılavuz olacak.
  4. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51450
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aktif Yaşam OSGB

Ekli Dosyalar:

5. leyla yiğiter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim.
  6. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51450
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aktif Yaşam OSGB
  7. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    İşinize yarayabilir...

Ekli Dosyalar:

8. leyla yiğiter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok çok çok teşekkür ederim :)
  9. HÜSNÜ KARATUT İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    alper bey bu formu word olarak gönderemez misiniz acaba ? üzerinde değişiklik yapsam diyorum :)
  10. mahmut soylu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu güzel paylaşım için teşekkür ederiz. :)
  11. Zeynep Tülin Özney İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, bir matbaaya örnek risk analizinizi kullanarak rapor hazırlamaya çalışıyorum. Ancak O,Ş,P,K,Y nedir ve bu örnekteki risk puanı nasıl hesaplanmaktadır anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
  12. Zeynep Tülin Özney İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Yukarıda bu dosyayla ilgili bir soru sormuştum, yardımcı olabilicek biri var mı?

13. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ADA Matbaacılık Ltd. Şti.
    ben de bir matbaada çalışıyorum... kendi hazırladığım risk değerlendirmem bitmek üzere ama bittiği kadarı ile paylaşabilirim isterseniz hala ihtiyacınız var ise? Kolay gelsin...
  14. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    Bu sektörde şahit olduğum bir iş kazasını paylaşmak isterim.

Kaza personelin Osfet Baskı makinesinin boya merdanesini temizlerken meydana geldi. Makinenin boya merdanelerini temizlemek isteyen personel, makineyi durdurmadan, temizlikte kullanacağı bezi maşa vb. bir aparata da sarmadan parmaklarına dolayarak temizlemeye kalkmış.

Merdanelerin tutucu özelliği olduğu için bez, merdaneye dolanmış, parmakları da beze sarılı olduğu için parmaklarını bezden kurtaramayarak sol elini merdanelerin arasına sıkıştırmış.

Sonuç: Sol elinin baş, işaret ve orta parmağını kaybetti. Estetik operasyonlar dahil tedavi süreci yaklaşık 3-4 yıl sürdü. Sigortanın açtığı rücu ve kazazedenin açtığı tazminat davalarının sonucu işveren yaklaşık 150.000TL ödedi. Bu davaların sonuçlanması da yaklaşık 5 yıl sürmüştü.

Risk analizini yaparken, eğer yazmadıysanız, bu detayı da göz almanız yaralı olacaktır.
  15. Zeynep Tülin Özney İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hala ihtiyacım var. :(
    Aslında buradaki detaylıydı ama anlayamadım risk puanı nasıl hesaplanıyor. 1.5 senedir ilk defa yapacak iş buluyorum bu konu ile ilgili. Eğer paylaşırsanız çok sevinirim. :)
  16. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Günaydın Zeynep Tülin Hanım,
    Ben şu ana kadar yapmış olduklarımı gönderiyim o zaman, ancak daha eklenmesi gereken tehlike kaynakları var. Ben işe girmeden önce yapılan risk değerlendirmesi çok üstünkörü hazırlanmıştı, o yüzden ben de yenisini hazırlamaya çalışıyorum, ancak bana her şey tehlike kaynağı gibi geliyor, ve önlemler çok eksik iş yerimde; bu nedenle biraz fala ayrıntılı bulabilirsiniz. Bitirir bitirmez son halini tekrar paylaşırım. Kolay gelsin :)

Ekli Dosyalar:

17. Zeynep Tülin Özney İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim. Sizin mesajınızın geldiğine dair mailler spama düşüyormuş. O nedenle bakmak için geciktim. Ve tabii teşekkür içinde. Kısacası çok teşekkür ederim, hem ilginize, hem emeklerinize. :)
  18. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba
    Bir matbaa için risk analizi yapıyorum. Kompresör ile ilgili desteğinize ihtiyacım olacak .
    Konu:Kompresör bina içinde ve kesinlikle dışarı alamıyorum. Bilindiği gibi çalışanlardan 10 mt uzakta ve patlamaya karşı korunaklı bir bölme içinde olmalı. Ha diyeceksiniz ki sen riski belirt gerisi işverenin. Ancak ben elimden geleni yapmak istiyorum. Kompresör için nasıl korunaklı bir bölüm yapılır. Maliyeti ne kadardır. Ve kime yatırabilirim.
  19. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Önemli değil, umarım işinize yarar... elimdeki çalışma biter bitmez onu da paylaşacağım :)
  20. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    Zeynep Tülin Özney...

Ekli Dosyalar:

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.