1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mayıs 2013 sınavı

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Erdem Ağgöç tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Ağgöç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba arkadaşlar,

Mayıs 2013'te yapılması olası isg uzmalığı sınavı için hangi kanun ve yönetmeliklerden sorumlu olacağımız hakkında bir bilgisi olan varmı ? Bu konuda kurslardan da net bir yanıt alamadım.
    bir bilgisi yada duyumu olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür eder kazasız çalışmalar dilerim.
  2. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende bu konuyla ilgili cevap bekleyenlerdenim. Yoksa işimiz çok zor gerçekten. Kafam şimdiden karışmaya başladı bile..
  3. Erdem Ağgöç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 sayılı kanundan sorumlu olmamız normal ama bize verilen eğitimlerde 4857 sayılı kanun anlatıldı ki yönetmeliklerde aynı şekilde.
  4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben 21 ekim 2012 de sınava girdim. O sınavda da 6331 sayılı kanundan bile soru çıkabileceğini düşündüğüm için çalışmıştım ancak çıkmadı bence mayıs taki sınavda çıkma ihtimali yüksek çalışmanızda yarar var diye düşünüyorum.
  5. Erdem Ağgöç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Peki size eğitim aldığınız kurum bu konuda herhangi bir bilgi vermişmiydi?
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Net bir bilgi veremediler
  7. Erdem Ağgöç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkür ederim... Bizimkide aynı şekilde...
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    6331 nolu kanunundan baya soru gelir..bu hususta soru bankası kategorisinde konu açalım ihtimal soru türevleri oluşturalım ve cevaplayalım..:)
  9. Erdem Ağgöç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Valla zaten gözümde büyüyordu iyice büyüttün sen şimdi :) Çalışcaz artık ikisinide yapıcak bir şey yok.
  10. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bakanlığın uzman yardımcılığı sınavında 6331 sayılı kanundan sorular vardı onlara göz atın derim.
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    yürürlükte olan tüm yönetmelik ve kanunlara çalışmakta fayda var...
  12. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Değerli Arkadaşlar,

Ben Eylül-Ekim aylarında eğitim aldım. Eğitim verenler bizi epey bilgilendirdi. Mayıstaki sınavda kesinlikle 6331 sayılı kanundan sorumluyuz. Ayrıca iş güvenliği le ilgili yönetmelikleri de okumanızda fayda var. Ayrıca işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü üzerinde önemle durdular. Bu tüzüğü birkaç kere okumamızı tavsiye ettiler. Geçmiş yıllarda tüzükten çok soru çıktığı gibi 6331 sayılı kanunla beraber önceliği bu tüzüğe vermenizi tavsiye ederim. Şimdiden başarılar dilerim.
  13. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tabii ki 4857 sayılı kanunun da iş güvenliğiyle ilgili maddelerine bakmakta fayda var.
  14. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bize de 6331 den kesinlikle sorumlu değilsiniz, bakanlık ile görüşüldü ve sorumlu olmadığınız söylendi demişlerdi eğitim alırken, ekim-kasım aylarında örgün eğitimi almıştım...
  15. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    6331 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Nasıl sorumlu olmayız anlamıyorum. Üstelik üzerinden sınava kadar 4 ay geçecek. Bakanlığa yakın gazeteci bir arkadaşım var. O sordu. Kesin olan birşey var. İhtiyaç çok olduğu için sınavın kolay olması olasılığı yüksek.
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çünkü 6331 ile ilgili eğitim almadık ne uzaktan eğitimde ne de örgün eğitimde, eğitim verilmediği için de sorunun gelmesinin mümkün olmadığını ve kendilerinin bakanlıkla yaptıkları görüşmelerde böyle cevap geldiğini söylediler...zaten bu konuyu eğitim kurumumla yarın tekrar görüşeceğim, aldığım cevabı tekrar paylaşırım
  17. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Deniz Bey,

Aldığımız eğitimde bu kanunla ilgili de çalışmalarımız oldu. Fakat kanun, tüzük ve yönetmeliklerle ilgili tam eğitim alsaydık zaten 1 ay yetmezdi. Eğitimde önemli noktaları vurguladılar. Gerisi de bize kalıyor artık. Eğer uzman olacaksak ta çalışacağız. Ayrıca bizim eğitim kurumu sınavdan önce bir kaç günlük bir güncelleme eğitimi yapacak sanırım. Siz de eğitim kurumunuzdan talep edebilirsiniz belki? O kadar para aldılar ve halende eğitimlere devam ediyorlar. Ben de tekrar soracağım.
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    6331 ve yürülükte olan tüm mevzuattan çıkacaktır soru...
  19. Yağmur Tanrıverdi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benim eğitimim de Aralık ayında bitti ve eğitim aldığım kurum hepsinden sorumlu olacağımızı söyledi. İşi şansa bırakmayıp hepsine çalışmak lazım =))
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten yapacağımız iş gereği bilmemiz de lazım, sınav açısından bakmak yanlış olur... benim eğitim aldığım kurum da yenileme eğitimi yapacakmış sınav öncesi ancak bana ücretli olduğundan bahsettiler, bu konuyu dediğim gibi yarın konuşup aldığım cevabı paylaşacağım...