1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mayıs 2013 sınavı

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Erdem Ağgöç tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği tüzüğü 1475 sayılı (daha önceki iş kanunu) kanuna dayanılarak çıkartılmıştır. Yeni bir tüzük çıkartılıncaya kadar geçerlidir. O tüzüğü boş geçmeyin.İş güvenliği alanında en ayrıntılı bir tüzük ve bir çok soru ondan çıkıyor.
  2. Begüm86 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar ben çasgem den eğitim aldım ve sordum hepsinden sorumluyuz ama 4857 den çok fazla değişen birşey yokki sadece 6331 e ek maddeler geldi
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    6331 sayılı kanun çıkarılınca, 4857 sayılı kanunda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılan düzenlemeler çift başlılık olmaması sebebiyle yürürlükten kaldırıldı. Zaten 6331 sayılı kanun iş güvenliği ile ilgili müstakil bir kanun olup 4857 sayılı kanundaki düzenlemelere parelel maddeler içermektedir.
  4. aysays İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sınavda uzaktan eğitimde verilen testlerden birebir soru çıkabiliyormu
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

bazen aynısı bile çıkıyor
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o tüzük iş kanunun altında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olan bir tüzüktü, o tüzük yetersiz kalınca direk isg kanunu çıkardılar... (istanbulda çadırda 11 işçi ölmese idi malesef yine çıkmazdı bu kanun bana sorarsanız)... iş kanunu çok genel hükümler içerdiğinden isg konusunu tüzükle çözmüşlerdi kendilerine göre, bundan sonra gelişen şartlar İSG kanuna bağlı farklı tüzükler gerektirirse tüzük de çıkacaktır tabi ki, şuanda herhangi bir tüzük yok birkaç tane yönetmelik var, son çıkan yönetmelik de isg kurulları ile ilgili çok genel bir yönetmelik olarak çarptı gözüme... incelendiğinde 'eh işte' denebilecek bir yönetmelik gibi duruyor... :)
  7. ceyhan27 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ÇOK TEŞEKKÜRLER
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2013 ---
    =) ÇOK TEŞŞEKÜR EDERİM
  8. aysays İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkür ederim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2013 ---
    teşekkürler
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği 2013 yılında yapılacak birinci “işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı” sınavı, 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü yapılacaktır. Bu itibarla, aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

1- Söz konusu sınavla ilgili uygulama duyurusu, 01 Nisan 2013 tarihinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

2- Eğitimlerin bitiş tarihi (Örgün eğitim bitiş tarihi) 31 Mart 2013’dir.

3- Eğitime katılacak adayların bu takvime göre bilgilendirilmeleri kurumunuz yararına olacaktır.

4- MEB’e verilecek sınav listesi kurumunuzun sisteme bildirdiği ve onay aldığı listeden oluşacak, bir başka ifadeyle Bakanlığımıza bildirilen isim listesi eş zamanlı olarak MEB’e iletilecektir.

5- 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü yapılacak “işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı” sınavı eski müfredat-mevzuat konularından yapılacaktır. (21 Ekim 2012 sınavı ile aynı müfredat-mevzuat)

Bilgilerinizi ve 18.05.2013 sınav planlamasının bu ilkelere göre yapılmasını rica ederim.

Yetkilendirme Daire Başkanlığı
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet bu açıklama varsayımların önünü keser artık... :) bilgi için teşekkürler...
  11. Erdoğan Önkoyun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24665
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Umarım kafa karışıklığı olmaz, Eski yönetmelik ve yeni yönetmelikler arasında farklılıklar bulunmakta şimdi hangisi yeni hangisi eski kafa karışıklığına sebep olabilir. Yeniyi takip edip öğrenmeye çalışıyoruz. Hadi bakalım sonumuz ne olacak.
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Aynen katılıyorum, yeni çıkan yönetmelikleri bırakın eskileri çalışın diyorlar sanki o_O .... ama yenilerle çalışacaz iş hayatında... buyrun burdan yakın !
  13. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

önemli değil
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2013 ---

yeni yasa ile ilgili tüm yönetmelikler çıkmadığı içindir
  14. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  15. gozzzde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    4857 den sorumluyuz emınım bakanlık acıklama yaptı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ocak 2013 ---
    bakan acıklama yaptı 4857 den sorumluyuz
  16. Erdem Ağgöç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aydınlatmanız için teşekkür ederim...
  17. nisaberen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için uzaktan eğitim nasıl bişey olacak bilgi verebilen var mı acaba örnek gösterebileceğiniz bide sınırsız mı olmalı internet. çok mu video izliyoruz...konu konu okuyabileceğimiz sorumlu olduğumuz kitapları nerden temin edebiliriz dışarda satılıyormu acaba satılıyorsa en iyisi tavsiye edeceğiniz kazanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim Saygılar...
  18. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

çok uzun bir soru olmuş
  19. nisaberen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı