1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mayısta(2013)- 114 işçi öldü

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mayısta 114 İşçi Öldü
  Mayıs ayında en az 114 işçi hayatını kaybetti; mevsimlik tarım ve inşaat sektörlerinden 27’şer işçi öldü.
  [​IMG]


  Meclis raporunda yaz aylarının gelmesiyle mevsimlik tarım ve inşaat sektörlerinden ölüm haberlerinin arttığına dikkat çekilerek bu iki sektörde 27’şer işçinin öldüğü belirtildi.
  İş cinayetlerinin en çok yaşandığı şehirler ise 13 ölüm ile Adıyaman; 8’er ölüm ile İstanbul ve Hatay; 6’şar ölüm ile Diyarbakır, Manisa, Rize ve Şırnak oldu.

  Mevsimlik tarım işçiliği can almaya devam ediyor

  "Adıyaman’da, 29 Mayıs'ta evlerine dönen tarım işçilerini taşıyan minibüs, lastiğinin patlaması nedeniyle kontrolden çıkarak taklalar atarak şarampole devrildi. Remziye Yılmaz, Songül Yılmaz, Remziye Acar, Zahide Atik, Salime Uluer, Zeynep Ünsal, Medine Turan, Fatma Süt, Yıldız Özelçi ve Yusuf Yılmaz yaşamını yitirdi.
  "Mevsimlik tarım işçiliği, ihtiyaç duyulan ucuz tarımsal emeği karşılıyor. Bu işçiliğin içinde de özellikle Kürt aile emeğinin payı büyük ölçülere ulaştı. Urfa ve Adana’da pamuk; Akdeniz’de ve Ege’de yaş sebze, meyve, üzüm, zeytin ve tütün; Marmara’da sebze, meyve ve fındık; Karadeniz’de fındık, çay ve tütün; İç Anadolu’da sebze toplayıcılığı özellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında göç yollarında olan mevsimlik tarım işçilerinin uğrak yerleri.
  "Ancak kapalı kasa kamyonetlerde veya traktörlerde yollara savrulan, tarım ilaçlarından veya yediği yemeklerden zehirlenen, barınma ve beslenme ihtiyacını tam olarak karşılayamadığı için sağlık sorunları yaşayan ve eğitimden yoksun bırakılan da aynı işçiler."

  Mayısta hayatını kaybeden işçiler:

  Narin Onay, Fatma Süt, Medine Turan, Remziye Acar, Remziye Yılmaz, Zahide Atik, Zeynep Ünsal, Saime Uluer, Yusuf Yılmaz, Yıldız Özelçi, Songül Yılmaz, Zehra Çakır, Feyzullah Demirel, M.S., Yılmaz Saçan, Şevket Ali Uzun, Hatam Akhshıj, Osman Ahadzoubın, Mohammad Zadkanı, Hossem Padar, Mustafa Haydemir, Kazım Akçadağ, Halis Ataman, Erkan Mengen, Yusuf Yıldıko, Soner Karatut, Mesut Eriş, Erhan Erdoğan, Bayram Yıldız, Ragıp Çankaya, İsmet Gemici, Gürgin Özen, Yusuf F., Cüneyt Yavuz, Safiye Çağlaş, İbrahim Deniz, Suat Ersoy, Veli Kahveci, Berivan Sönmez, Halil Köymen, Hayri Şahin, Erdal ., Erkan Güngörür, Bahri Yıldız, Sevtap Elmas, Hasan Ortaç, Halime Kadıkmak, İhsan Bitkin, Ahmet Çetin, Mustafa Mumcu, Sadi Baş, Sabri Sarıksız, Kasım Özcan, Mustafa Sarkın, Abdullah Sertel, Ferit Güler, Emre Değirmencioğlu, Yakup Acar, Hâkim Gündüz, Osman Çakal, Ali Kavalcı, Olgar Önen, Emin T., Kenan Kütük, Sinan Baran, Hıdır Köse, Uğur Bozar, Sabri Aktan, Ahmet Kahraman, Hasan Kafacı, Engin Öztürk, Selçuk Yıldırımer, Hüseyin Şahbaz, Mikail Çivitaş, Ümmet Eren, Ramazan Şinasi, Yusuf Demir, Menaf Kaşbaş, Hacı Savcı, Ahmet Adlığ, Aslan Gök, Âdem Karasu, Recep Karaoğlan, Kasım Tarhan, Enes Erdoğan, Şefik Elgören, Emrah Kurt, Yakup Özdemir, Süha Can, Mehmet Sonluğ, Şehmuz Ergün, Recep Platin, Ali Yakar, Nihal Şimşek, Adil Sünger, Ali Gök, Nihat Dağ, Sıtkı Abacı, Hacer Şancı, Süleyman Topgül, Murat Öztürk, Mehmet Kaya, Turan Bülbül, Recep Demirgil, Fahri Mert, Zekeriya Akbaş, Yonca Akkuş, Osman Kusur, Kaddafi Gülmez, Halil Baği, Bilal Çınar ve ismi öğrenilemeyen 3 işçi. (NV)
  KAYNAK-06 Haziran 2013