1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mazot tankı ve depolanmasında sağlık güvenlik şartları

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Deniz Ural tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kusura bakmayın araştırma yaparken elle tutulur bir sonuç elde edemedim, en uygun başlık olarak burası çıktı karşıma...

tehlikeli kimyasallar yönetmeliğinde bulamadım, epdk nın lisanslandırma yönergelerinde akaryakıt istasyonları ile ilgili konular var ancak bize şantiye ortamında depolayacağımız mazot ile ilgili net bilgiler lazım, tank 15 tonluk ve pompası yok, yükseklik farkı ile yakıt alınıyor ve dolduruluyor içerisine, bu durumu açıklayan yönetmelik var mıdır... ?
  2. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben de mazot tankını araştırıyorum bir sonuca ulaştınız mı?
    2 tonluk bir mazot tankı için akaryakıt istasyonları diyemeyiz, hangi sınıfa girmeli yanıcı gruptadır ancak parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddeler midir mazot yankı ile ilgili hangi yönetmelik incelenmelidir risk analizi yapmak istiyorum tankla ilgili.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Sızdırmazlığı önemli,
    Topraklaması,
    Patlamadan korunma dökümanıda hazırlamak lazım,
    yangın tüplerinin seçimi,
    Tank sorumlusu,
    Sabotaj riski var,
    sundurma yapılması da var...vs.
  4. Patlayıcı Madde Üretilen
    ve Depolanan İşyerlerinde İş
    Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği

burada yokmu?
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Güvenlik ve Sağlık Önlemleri Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler İle İlgili Yönetmelik (İlgili Konu)
    Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
    Parlayıcı, Patlayıcı, Tehlikeli Ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde Ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük

Kaynak:İSGNet – Mevzuat Kütüphanesi
    (Son Güncelleme: 18.06.2013)
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Tehlikeli kimyasallar yönetmeliği yürürlükteen kaldırılmıstır. Par pat tüzügü, isg tüzügü. yangın yönetmeliği ve TS 12820 akaryakıt ve tank ıle ılgılı standartda kurulum ve önlemler hakkında detaylı bilgiler mevcut
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Talha bey Standartlarıda yayıblasak nasıl olur bu hususta izin mi almalıyız yada para vereceksek verelim..olur mu?Düşüncen nedir Mevzuat Liderimiz olarak..
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Akaryakıt tanklarında katodik koruma ölçümü yapılmalı.
    (Ölçümü yaptığım için biliyorum)
    katodik koruma ; korozyonla tankın çeperi zarar görür bunu tespit etmek için ölçülür.

Ayrıca tankta havalandırma olmalı diye biliyorum.
    Tankın bir kenarından uzunca bir boru çıkar havalandırma tahliye borusu.
  9. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kim yapıyor bu ölçümü
  10. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    plastik mazot tankı için alınacak önlemler hakkında bilgi verebilir misiniz ?
    incelip incelmediği hangi yöntemle test edilir, kimler yapabilir
  11. 300Km yakınında akredite olmuş bir laboratuar veya kendin ultrasonik
    kalınlık ölçüm cihazı ile cihazi alırsan sende yaparsın küçük bi cihaz. TSE Den arat yakıt tank et kalınlığı bu kadar. Telden bakamıyorum şimdi ben.
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    katodik koruma yeraltı tanklarında korozyonu önlemek için yapılır.mazot tankı etrafı çevrilmeli yetkisiz girişleri engellemek için kapısı kilitli olmalı güneş ve yağmur etkilerinden korunacak şekilde olmalı,paslı yüzey olmamalı. uyarı yazıları asılmalı(sigara içilmez,giriş yasaktır,dikkat yanıcı madde gibi).taşma havuzu olmalı etrafında çukur alan olmamalı.binalara emniyet mesafesine dikkat edilmeli.araçlara yakıt dolumunun nasıl yapılacağına dair de talimat asılı olmalıdır.akaryakıt dolumu yapan kişi bu konuda eğitilmeli ve kişisel koruyucular kullanmalıdır.araçlara yakıt konulurken yerlere yakıt dökülmemesi ne dikkat edilmeli.Erkan Bey in dedikleri de önemli.ekteki iki döküman yardımcı olabilir

Ekli Dosyalar:

13. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben yer üstü plastik mazot tankını sormuştum kontrolünü kim yapar, önlemler nelerdir vs.
    önlem olarak ts standartlarına baktım işletmeye mesafesi, elektrik tesisatına mesafesi, demir yoluna mesafesi, etrafının hacminin 1buçuk katı kadar alacak şekilde dökülmelere karşı havuz yapılması, plastik incelmesine karşı kontrolünün yapılması, acil durum kesme vanası olması, yangın riskine karşı yangın tüpü olması, dolum yapan kişinin eğitim alması vs. sanırım bunlara dikkat etmeliyim. Herhangi bir akredite firma bulamadım acaba bilginiz var mı yılda bir defa kontrolünü yapacak kuruluşla ilgili
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    plastik mazot tankı üreticisi firmalarla görüşün yardımcı olabilirler
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Sıvı yakıtların depolanmasında dikkat edilmesi
    gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir.
    Yakıt depolamasının bina, kazan dairesi vb.
    dışında yapılması tercih edilmelidir.
    Depolamada plastik esaslı tanklar yerine
    sızdırmaz sac tanklar kullanılmalıdır. Yakıt
    transferinin yapıldığı borular darbeye ve
    sızıntıya karşı dayanıklı olan metal borular
    olmalıdır. Tank seviyesinin kontrol edildiği
    hortumlar sac koruma ile darbeye karşı
    korunmalı, sızıntıya karşı düzenli kontrolleri
    yapılmalıdır. Yakıt tankları sızıntı, kaçak ya da
    taşmaların çevreye yayılmasının engellenmesi
    açısından, tank kapasitesinin en az üçte birini
    alacak şekilde havuzlanmalıdır. Tank
    havuzunun tank hacminin tamamını alacak
    şekilde dizayn edilmesi önerilir. Seviye
    kontrolü için kullanılan vanalar kilitli bir
    şekilde kapalı tutulmalı, vanalar seviye
    kontrolü sırasında açılarak, sonrasında tekrar
    kapatılmalıdır.
    Tankların düzenli bakımları yapılmalı, boyaları
    düzenli olarak yenilenmeli, sızıntı vb. yaşanan
    noktalar olduğu taktirde onarımı en kısa sürede
    yapılarak ortama yayılan yakıt
    temizlenmelidir. Dolu tank üzerinde kesinlikle
    kesme, kaynak vb. sıcak çalışma işlemleri
    yapılmamalıdır.
    ekte plastik olan motorlu araç yakıt depoları ile ilgili bir yönetmelik var ( 5. ve 6.maddeler sanırım) ;
    http://sanayi.gov.tr/Files/Mevzuat/70-221-18062010163231.pdf
  16. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim bilgiler için.
  17. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    AKARYAKIT TAŞIYAN ARAÇ RİSK ANALİZİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULARDA YARDIMCI OLURMUSUNZ
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bazı inşaat mühendisleri Akaryakıt İstasyonları konusunda uzmanlaşmış durumdalar. Bu ayrı bir sektör olmuş gibi. Büyük akaryakıt dağıtıcısı firmalar istasyon ihalesini her inşaat mühendisine vermek istemiyorlar. Kendi özel standartları vb. olduğu için. ( Kurstan tanıdığım çok sevdiğim bir abim bu konuda uzmanlaşmıştı, oradan biliyorum ) Eğer çevrenizde bu şekilde uzmanlaşmış kişiler var ise direk olarak onunla irtibata geçmenizde fayda var. Onlar zaten bu aşamaları daha inşaat halindeyken planladıkları için konuya da vakıflar.
  19. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    farklı bir ayrıntıydı tesekkürler