1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mazot tankı ve depolanmasında sağlık güvenlik şartları

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Deniz Ural tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tanklara yakıt doldurulması ve çekilmesi işlemleri,
    yakıt buharı birikmesi,
    Tanker Dolum ve Boşaltımı
    Ana dağıtıcı firmadan akaryakıt veya LPG sevkiyatı sırasında önlemlerin yaşanması trafik kazası yaşanması,
    Sevkiyat Araçlarının Bakımının Yapılmaması,
    Seyir halinde iken sevkiyat araçlarının arızalanması,
    Sürücünün trafik kurallarına uymaması,
    İzin belgesi doldurmadan işletme sahasının dışına çıkma,
    Aşırı depolama,
    Statik elektrik,
    yangın söndürme ve ilk yardım vb.
  2. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

3. Turan ELİEYİOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba arkadaşlarım,

Çalıştığım fabrika bünyesine akaryakıt tankı kurulması planlanıyor.Fabrika da ki araçların yakıt ikmali buradan yapılacak.Bu konu ile ilgili olarak İsg ve Çevre sağlığı açısından yapılması gerekenler ve alınması gereken izinler hakkında bilgisi olan var mı acaba......Nereden başlamak gerekiyor......Bu konu üzerinde çalışmış arkadaşlarımın yardımlarını bekliyorum...
  4. GZM03 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba şantiyemde iş makinelerine ve jeneratörlere mazot vermek için plastik tank içerisine mazot konulmuştur. Bununla ilgili olarak uyarı ve önlem çalışmalarına girmek istiyorum. Alınabilecek önlem konusunda bana yardımcı olabilir misinz?
  5. GZM03 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba şantiyemde iş makinelerine ve jeneratörlere mazot vermek için plastik tank içerisine mazot konulmuştur. Bununla ilgili olarak uyarı ve önlem çalışmalarına girmek istiyorum. Alınabilecek önlem konusunda bana yardımcı olabilir misinz?
    Depolamada plastik esaslı tanklar yerine sızdırmaz sac tanklar kullanılmalıdır. Saç tankların topraklaması olmalıdır.
    Yakıt tankları sızıntı, kaçak ya da
    taşmaların çevreye yayılmasının engellenmesi
    açısından, tank kapasitesinin en az üçte birini
    alacak şekilde havuzlanmalıdır. Tank
    havuzunun tank hacminin tamamını alacak
    şekilde dizayn edilmesi önerilir.
    Tankların düzenli bakımları yapılmalı, boyaları
    düzenli olarak yenilenmeli, sızıntı vb. yaşanan
    noktalar olduğu taktirde onarımı en kısa sürede
    yapılarak ortama yayılan yakıt
    temizlenmelidir.
    Dolu tank üzerinde ve / veya yakınında kesinlikle
    kesme, kaynak vb. sıcak çalışma işlemleri
    yapılmamalıdır.
    Ofis ve depo bölgelerine en az 15 metre uzaklıkta olmalıdır.
    Sizce bu öneriler yeterli midir? Sonuçta tank plastik olduğundan dolayı
    Depolamada plastik esaslı tanklar yerine sızdırmaz sac tanklar kullanılmalıdır. Saç tankların topraklaması olmalıdır.
    Yakıt tankları sızıntı, kaçak ya da
    taşmaların çevreye yayılmasının engellenmesi
    açısından, tank kapasitesinin en az üçte birini
    alacak şekilde havuzlanmalıdır. Tank
    havuzunun tank hacminin tamamını alacak
    şekilde dizayn edilmesi önerilir.
    Tankların düzenli bakımları yapılmalı, boyaları
    düzenli olarak yenilenmeli, sızıntı vb. yaşanan
    noktalar olduğu taktirde onarımı en kısa sürede
    yapılarak ortama yayılan yakıt
    temizlenmelidir.
    Dolu tank üzerinde ve / veya yakınında kesinlikle
    kesme, kaynak vb. sıcak çalışma işlemleri
    yapılmamalıdır.
    Ofis ve depo bölgelerine en az 15 metre uzaklıkta olmalıdır.
    Sizce bu öneriler yeterli midir? Sonuçta tank plastik olduğundan dolayı bir belge istememe gerek varmıdır?
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    plastik tankın yakıt tankı olarak kullanımı amacıyla üretildiğine/ uygunluğuna dair dair üreticisinden belge istenebilinir
  7. Emine Saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba;
    şantiyemizde kendi akaryakıt depomuz mevcuttur.etrafı tel kafeslerle ve beton zemin üzerinde durmaktadır.şimdi taseron firmasının seyyar mazot deposu da şantiyemizde durucaktır..seyyar depo olmasına ragmen hep santiyede bulunacak..etrafını emniyet şeridiyle çevirdik..altına beton dökmeye gerek var mı sizce? bir de yakıt ikmali için elektrikli pompası mevcut..bununla ilgili ayrıca incelenmesi gereken bir durum var mı? deponun büyüklüğü 9 tondur.
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

Yakıt depoları

Madde 56 - Yakıt tankları TS 2192 ve TS 712'ye göre hesaplanır ve yerleştirilir. Akaryakıt depoları yangına dayanıklı bölmelerle korunmuş bir hacme yerleştirilmelidir. Yakıt deposu ile kazan dairesi yangına 120 dakika dayanıklı bir bölme ile ayrılmış olmalıdır. Depoda yeterli bir havalandırma sağlanmalıdır. Tank kapasitesinin en az üçte birini alacak şekilde havuzlama yapılmalıdır.

Akaryakıt depoları; merdiven altına, merdiven boşluğuna, mutfak, banyo, yatak odası, teras ve balkon gibi yerlere konulamaz.

Kalorifer yakıtı, aşağıdaki şekil ve miktarlarda depolanabilir.

a) 1.000 litreye kadar, bodrumda ve varil içinde,

b) 3.000 litreye kadar, bodrumda, sızıntısız sac kaplarda,

c) 12.000 litreye kadar, yangına 120 dakika dayanıklı kagir odada, sızıntısız sac depolarında; sızıntısız yeraltı ve yerüstü tanklarında,

d) 50.000 litreye kadar, yeraltı ve yerüstü tanklarında,

e) Stok ihtiyacının 50.000 litreden fazla olması halinde, yakıt tankları, meskun mahalden ayrı bağımsız bir binaya yerleştirilir ve bu Yönetmeliğin Sekizinci Kısmında gösterilen emniyet tedbirleri alınır.

f) 10.000 litreden büyük akaryakıt depoları, statik elektriğe karşı topraklanır.
  9. Emine Saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

yardımınız için saolun..öğrenmek istediğim şu; seyyar deponun tekerlerinin önüne takoz koysak sadece olur mu? elektrikli pompayla ikmal yapılmasına rağmen zaman zaman sızıntılar mevcut..bu durum cevre acısından uygun değil..' seyyar' olunca yönetmelik de net bir bilgi bulamadım..sonucta depo hep burda durmaz gibi bi yorumu var isverenin..altına beton dökülmelidir gibi yasal bir sorumluluk göremedim.. bunların dısında bu konuyla ilgili yapılması gereken baska neler vardır?
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Seyyar tankın ve taşıyıcısının durumunu bilemiyorum, fakat seyyar taşma kabı da olabilir. Biz bazı tanklarımız altına beton dökerken, beton dökmenin mümkün olmadığı yerlerde yine sac plakalardan imal edilmiş taşma kapları yaptık. Eğer sizin taşıyıcınız buna uygun ise sizde yaptırabilirsiniz.

Takoza gelince bu işi bir standarda bağlamanızda fayda var. Yani gidip işçiye bunun altına takoz koy, kaymasın derseniz oda eline ne gelirse onu koyar. Eğer şirketinizin atölyesi varsa üçgen şeklinde ve tutacağı olan metal takozlar imal ettirmenizi ve ilgili makinelerin yanlarında (mümkünse asma aparatı ile) bulundurmanızı tavsiye ederim. fırsatım olursa bizdeki örnekten resim çeker gönderirim.
  11. Emine Saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

teşekkür ederimm
  12. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Metal takozlar ve asma aparatları,

IMG-20140805-WA0000_resized.jpg IMG-20140805-WA0001_resized.jpg IMG-20140805-WA0000_resized.jpg IMG-20140805-WA0001_resized.jpg
  13. Emine Saraç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    güzel fikirmiş . bunu yaptırmam biraz zor malesef ..ama bu resimleri örnek gösterebilirim..teşekkür ederim..