1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Medya devinin hatası

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Sait Aktaş tarafından 2 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar selamlar.
    Bu akşam haberleri izlerken Star TV ana haber bülteninde bir haber dikkatimi çekti ve istinat duvarı yıkıldığı için içeriye toprak çökmüş olan ve belediye tarafından mühürlenmiş olan binaya muhabirin KKDsiz girip bunu normal bir haber gibi anlatması zoruma gitti.
    Durumu kanala mail atararak bilgilendirmek istedim ama Star TV sitesine ulaşamadığımdan Doğuş Yayın Grubuna mail attım.
    Gönderdiğim mail aşağıdaki gibidir.
    Sizler de bu şekilde mail atarsanız bir düzeltme yapılacağını düşünüyorum.
    Teşekkürler.

Sayın Yetkili,
    Gemi Makineleri İşletme Mühendisi, aynı zamanda C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım.
    Size bugün ( 02.01.2015 ) akşam ana haber bülteninde görüp şok olduğum bir haber konusunda uyarıda bulunarak üzerimdeki sorumluluğu atmak istiyorum.
    İş kazaları konusunda maalesef yetkililer tarafından çok önemsenmeyen bir ülkeyiz. Büyük iş kazalarından sonra da bunu birkaç gün haber yapıp tekrar ekranlara getirmeyip ve kanun yapıcılara bu konuda baskı oluşmasın diye halkın gözüne getirmeyerek siz de bunu önemsemediğinizi belli ettiniz.
    Bu akşam haberlerinde Eyüp civarındaki bir evdeki istinat duvarının eve çökmesi ile ilgili olan haberde, haber yapan muhabiriniz Belediye Tarafından Mühürlenmiş, Girilmesi Yasak Olan Binaya Girmiştir.
    Sadece bununla kalmayıp aynı binanın bodrum, ara kat gibi istinat duvarının çöktüğü, evin içine toz toprak girdiği balkona çıkıp, tepesindeki düşmek üzere olan toprak kütlesini de sözüm ona habercilik adına gururla paylaşmış ve bunları yaparken de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereklerini hiçe sayarak hiçbir Kişisel Koruyucu Donanım kullanmayarak alenen yasalara karşı gelmiştir.
    Bizler bu ülkede iş kazalarının düşürülüp, yapılan basit hatalardan sonra vahim tablolarla karşılaşmamak için elimizden gerekenleri medya aracılığı ile anlatmaya zorlanırken, sizler bunun tam tersini, yapılmaması gerekli olan hareketleri bir başarı gibi ana haber bültenlerinde sunuyorsunuz.
    Burada amacımız yıkıcı olmak değil, tam tersine yapıcı olmaktır. O haberi yapan arkadaşımızın yaptığı işte maruz kalabileceği tehlikeyi farkedememiş olması kuvvetle muhtemeldir, fakat; bu haberlerin yayına hazırlanması esnasında bunları kontrol eden, ülkemizin son zamanlarda yaşadığı acı tecrübeleri gözlemleyen ve bu konuda kamuoyuna yanlış bir alt mesaj vermemek adına bu gibi hataların önüne geçebilecek olan sorumluların Doğuş Yayın Grubu gibi büyük bir gruba ait olan haber kanalında bu gibi denetlemeleri yaptığını düşünmüştüm.
    Bu ve benzeri olay konusunda gerekli çalışmaları yapıp, yapılan hata konusunda gerek beni, gerekse yapılan hatanın tekrarlanmaması için kamuoyuna gösterilerek tekrarının yaşanmaması için bilgilendirmede bulunmanızı rica ediyorum.

--
    Saygılarımla

Sait AKTAŞ
    Uzakyol İkinci Mühendisi