1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mehmet torun madeni inceledi: 18. yüzyıl madenciliği

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mehmet Torun madeni inceledi: 18. yüzyıl madenciliği
  Posted on 5 Kasım 2014by madensitesi
  [​IMG]

  Ermenek’te incelemelerde bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) heyetinde yer alan, yürütme kurulu üyesi, eski Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, yeni facialar konusunda hükümeti uyardı. Torun, iktidarın meslek odaları ile inatlaşma içinde olduğunu da vurgulayarak, “Birlikte oturup ne olması gerektiğini konuşmalıyız” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’deki kömür madenlerindeki çalışma şartlarının aynı olduğuna işaret eden Torun, ilkel koşullarda madencilik yapıldığını vurguladı. Torun, birçok ocakta 18. yüzyıl madenciliği yapıldığına dikkat çekti. Maden ne kadar ucuza çıkarılırsa o kadar çok kâr etme güdüsüyle ocaklara yatırım yapılmadığın dile getiren Torun, ancak kaza olduğunda dikkatlerin madenlere çevrildiğini söyledi. Bakanlığın denetimlerinde eksikliklerin “normal” karşılandığını dile getiren Torun, meslek odaları olarak kazalar olmadan önce raporlarla uyardıklarını, ancak dikkate alınmadığını vurguladı.

  Torun, Türkiye’deki madenlerde “ucuza üret de nasıl üretirsen üret” politikalarının hâkim olduğunu, bunun da “iş cinayetlerine” neden olduğunu kaydetti. Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ardından, madenlerde 35 işçinin daha hayatını kaybettiğine vurgu yapan Torun, ancak ölümler birer ikişer olduğu için kimsenin dikkatini çekmediğini belirtti. Torun, madenlerde toptan bir sistem değişikliği olmadığı sürece yeni ölümlerin yaşanacağını kaydetti. Hükümeti ve yetkilileri de uyaran Torun, “249 Ermenek daha var. Ucuz işçilik üzerinden üretim yapma modeli değişmeli” dedi.

  Ermenek’teki facianın çevredeki eski ocaklarda biriken suyun galeriye dolmasıyla meydana geldiğine işaret eden Torun, şunları söyledi:

  “Bu doğal afet değil ihmaldir. Eski çalışılan ocaklara yaklaşılmış, belki de oradanda kömür almak için delinmiş. Ocağın planlarını inceledim. Ancak planlarda eskiocaklar gözükmüyor. Buradan sorumlu
  olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı MİGEM’dir. Burası nasıl denetlenmiş?”


  [​IMG]
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  [​IMG]
  İşçiler bunu Çalışma Bakanlığına asmaya çalışmışlar(DİSK’e bağlı Enerji-Sen, Limter-İş ve Dev Yapı-İş’in başkanları ve üyelerinden oluşan 18 kişi işçi katliamlarının başlıca sorumlusu Çalışma Bakanlığı’nı mühürledi. DİSK üyesi 18 kişi gözaltına alındı...)