1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mekanik tahrikli eksantrik preste iş güvenliği

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Ahmet-TURAN tarafından 4 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146502
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar mekanik tahrik sistemi olan bi presde çift el kumanda sistemi takılabilirmi ? Presin resmi ektedir , resimdeki aynı işlevi görmektemidir.Yada hangi önlemler alınabilir onun yerine?

  Ekli Dosyalar:

 2. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Çift el kumandanın haricinde bariyer sensör takmanızı, operasyon bölgesini yan koruyucu kapaklarla, kayış-kasnak sisteminin iç tarafını da kapakla kapatmanızı öneririm. Fabrikamızdaki tüm eksantrik presleri böyle yaptık. Fakat bunun için her presin elektrik panosuna müdahale edilmesi gerekiyor. İyi bir elektrik bakımcınız varsa rahatlıkla yapar.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Ocak 2016 ---
  Hatta bizdeki bariyer sensörler, arasına herhangi bir nesne girdiği zaman presin çalışmasını engellediği gibi, hangi renk ve özellikteki ürünü tanıtırsanız sadece o malzeme sensörün arasında iken presi çalıştırıyor. Fakat bu özellik iş güvenliğinden ziyade yanlış ürün üretilmesini engellemek veya verimliliği takip etmek için kullanılıyor.

  Ekli Dosyalar:

 3. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146502
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkür ederim ismail bey, peki mekanik tahrik etkisi ile çalıştırma dışında çift el butonu takılabilirmi bunlara ?
 4. yavuz selim korkmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  82114
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ray Danışmanlık
  Ahmet bey , resimde çok küçük parçaların açık kalıp kullanılarak çalışma yapıldığı görülmekte. Özellikle açık kalıplarda çalışırken sensörlerin pratik olarak kullanımı çok mümkün olmuyor. Çift el butonu da; çalışanın bir elini , parçaları maşa veya benzeri bir yöntem ile tutmak için kullanması sebebi ile kullanılamıyor. Daha büyük, uzun parçalarda veya kapalı kalıplarda sensör-çift el butonu gibi sistemler işe yarayabiliyor .
 5. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Yavuz Bey yazdığınız doğrudur. Bizde uzun kabloların ucuna presleme işlemi yapılıyor. Dolayısı ile sensör kullanımı bize son derece uygun. Ahmet Bey, sizin bu parçaları kalıp arasına bırakıp geri alırken maşa vb. bir aparat kullandırtmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kullanacağınız aparat standart olursa, sensöre bu aparatı tanıtırsanız, presin sensörler arası tamamen boşken veya sadece o aparat aradayken çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca operatöre iş gözlüğü de kullandırtın. Özellikle kalıp bağlama esnasında kalıp ekseninin kayık olması sonucu bağlantı piminin kırıldığına ve kopan parçalardan birisinin operatörün kolunu bıçak gibi kestiğine bizzat şahit oldum. Gözüne gelseydi neler olurdu siz düşünün. Yan kapakları sadece operatörün elini kolunu sokmasını engellemek için değil diğer çalışanlara parça sıçramasını engelleyici olarak da düşünebilirsiniz.
  Çift el kumanda sistemi, sensör vb. uygulamalar için pnömatik piston ve basınçlı havaya (kompresör) ihtiyacınız var. Biz preslerimizde mekanik pedalları iptal ettik, pnömatik piston ile presi çalışır hale getirdik ve ayak koruyuculu pedal taktık. Fotoğrafları aşağıdadır.

  Ekli Dosyalar:

 6. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Unuttuğum bir önlem daha var. Ayak pedalına ayağınızı basar ve hiç çekmezseniz pres seri bir şekilde çalışmaya devam eder. Ancak ayağınızı çektiğinizde durur. Bu istenmeyen bir durumdur. Bizde sonradan fark ettik. Bunu önlemek için yani ayağınızı pedala bastığınızda presin bir kez çalışmasını, ikinci kez çalışması için ayağınızı pedalın üzerinden kaldırıp tekrar basmanızı gerektirecek uygulamayı sistemin genelini kontrol eden elektrik panosu üzerinden yapabilirsiniz. Tüm bunlar için ehil bir elektrikçiye ihtiyacınız olacak.
 7. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146502
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler arkadaşlar derliyorum şimdi ekliyecek bişey varmı başka ?
  kaynağa yönelik koruyucu önlemler;
  1.mekanik tahriki devre dışı bırakma onun yerine pnömatik ayak pedalı sistemi kurma(tek basımda tek basım olacak şekilde)
  2.operasyon noktasını ortamdan izole etme
  3.Çift el butonu küçük ebatlar dışında kullanılabilir buda pnömatik sistemli olacak.
  4......
  Çalışan için;
  1. Koruyucu gözlük
  2.Maşa (mıknatıslı veya kıskaclı)
  3.Eğitim
  4.....