1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Memurun iş kazası

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve errain tarafından 26 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. errain İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Benim öğrenmek istediğim şu;
    Ben muhendisim-mudur yrd bagliyim mudur yrd müdüre bağlı boyle bir silsile var...az önce belirttiğim gibi ben 3 bilirkişi raporundayim ilk 2 de yokum...3 cü bilirkişi mak müh ve inş müh bunların raporu geçerli olurmuş ?ilk ikidekiler elektrik müh ve inş müh...3 bilirkişi 4857 sayılı kanuna gore bir çok suç isnat etmiş bu durumda olay henüz savcilik tarafından bana hic bir ifade alimi filan gelmedi rapor 1 ay önce açıklandı muhakeme 18 şubatta ben kendimi bu bilgil3r ışığında nasıl savunabilirim..? Savcılık benide olayın içine koyarsak..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2014 ---
    Bilirkişi raporlarını gönderebilir im elimde fotokopileri var...
  2. errain İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu gibi durumlarda memur ile işçi arasında bir fark varmı ? İsnat edilen suçların dayandığı kanunla ilgili hic kimse kurum tarafından bilgilendirilme mis yani çalışanlara bizlere bu kanunla ilgili bu güne kadar hic bir eğitim verilmemiş olması bizim için nr gibi hafifletici sebep olabilir ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2014 ---
    Aile ayrıca bu davaya taraf oldular başka bir dava acmadilar..
  3. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    e-mail adresime raporları gönderebilirsiniz. İş sözleşmenizin içeriğini bilmiyorum.
  4. errain İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ok ...pazartesi göndereyim...bütün dokümanlar iş yerinde...çok sağolun tşk ederim iyi geceler..
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Böyle durumlarda Kamu davası açılır ve savcılık bilirkişi tayin eder. Bilirkişi raporlarına göre savcılık raporda bahse geçen kişileri ifadeye çağırır. Süreç bu şekilde işleyecektir. Savcılılık bilgi, belge ve şahitlerin ifadelerinden yola çıkarak silsile yoluyla aşağıdan yukarıya doğru ihmali ve kusuru olan tüm sorumlulara dava açacaktır. 6331'in yürürlükte olması ve olmaması kamu davasını etkilemez.
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    4857'ye göre değil 6331'e göre bilirkişi raporunun düzenlenmesi gerekirdi, bilirkişi raporunun yanlış düzenlendiğini düşünüyorum. fakat bilirkişi raporunun 4857'ye göre eksik düzenlenmesi vefat eden kişiyle alakalı sorumluluğu bulunan sıralı amirlerin sorumluluğunu etkilemez. 6331'de çalışan tanımı yapıldığı için iş kazası geçiren kişinin memur, işçi vs olmasının bir farkı olmayacaktır. ekteki sunum iş kazalarında cezai ve hukuki sorumluluklar hakkında bilgi veriyor.

Ekli Dosyalar:

7. errain İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Fakat olay 12 temmuz 2012 de oldu 6331 henüz uygulamaya başlamadan önce gerçi hala kamu kurumlarında uygulanmıyor 2016 uygulama tarihi...herşey güzelde kurumda çalışanların hic birine bu eğitim verilmeden (isig egitimi 4857 sayili kanun )personel nasıl sorumlu oluyor ? Sıkıntı burada personel kurumla sözleşme yapmış sözleşmede 2954 sayılı kanuna gore çalıştırılacağı yazıyor...bu durumda 4857 sayılı iş kanunu veya buna benzer is kanunlarında kamuda çalışan emekli sandığına tabi kişilerin yargılanması tezat değilmi?memursa kaza geçiren veya gorevlendiren bence görev kusuruna bakılmalı ...varmı yokmu diye..
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iş kazasının tarihini yeni vermişsiniz, bu durumda tüm değerlendirme değişir. 6331'in resmi gazetede yayımlandığı tarih 30 Haziran 2012 tarihi. fakat örneğin işverenin yükümlülüğü ile ilgili 4. maddenin yürürlük tarihi 6 ay sonra 1 Ocak 2013 tarihi oluyor. 4857'de iş güvenliği ile ilgili maddeler 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olacak şekilde 6331'in 37. maddesi ile yürürlükten kaldırıldı. Bu nedenle bilirkişi olayın meydana geldiği tarihte yürürlükte olan 4857'yi ve diğer mevzuatı dikkate alarak rapor hazırlamış olabilir.

personel nasıl sorumlu olabiliyor? iş kazası geçiren personelin amiri konumundaki personelin size önceki mesajımda verdiğim belgede de anlatıldığı üzere kusurları oranında Borçlar Kanunu, Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre cezai ve hukuki sorumluluğu bulunuyor. yani sorumluluk anlamında 4857, 6331 dışında kanunlar da var.

ek olarak kamu kurumlarında uygulama tarihi 2016'da başlayacak tespiti doğru değil, bunu burada defalarca dile getirmiştim, 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla tüm kamu kurumlarında risk değerlendirmesi yapılması, gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınması, çalışanlara iş güvenliği eğitimi verilmesi, çalışan temsilcisi seçimi, 50 veya daha fazla çalışanın olduğu yerlerde iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulması vb. zorunludur.