1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Merdiven basamak ve açısı..

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve tuncay göktaş tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Size bir sorum var.Tül perde işleme fabrikasında 2 katlı makinanın üst katına çıkmak için merdiven koyulmuş sabitlenmiş bir merdiven var.Bu merdivenin yere açısı ve basamak genişliği ne kadar olmalıdır?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  fotoğraf ve yükseklik bilgisi lazım...merdiven üst dayanımından 1 metre yüksekte olacak en az 60 cm genişlik ve 15 cm basamak genişliği...
 3. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112767
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  isg tüzük 23 madde, yere göre değişir yapılan işe göre değişir, açıklama yetersiz.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  dokuma makinası üst kata çıkış merdivenlerinden bahsediyorsunuz sanırım.bu merdivenler genelde çok dik yapılıyor ve uzun merdivenlerdir.(dik olmasının nedeni ise işletmelerde yerleri daraltmaması için (makina aralarının çok fazla tutulmaması için).genelde ara korkuluk ve eteklikleri de olmuyor,üst korkulukların da zayıf,üst katta çalışma zemininde de tehlikeli açıklıklar var.
  bu merdivenlere çıkış ve inişler tehlikeli.merdiven açısının değiştirilmesi (düşürülmesi)im kansız ise merdivenesabit yaşam halatı çekilip emniyet kemeri ile kullanılabilir sanırım
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 6. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  tüzükte 45 dereceden fazla olamaz diye bir ifade hatırlıyorum ama emin değilim. tüzükte var ama ordan bakabilirsin.
 7. Tüzükte bina içi merdiven basamakları ile bakım onarım merdivenleri gibi durumla için belirlenmiş.Bunun için bir ibare göremedim.Basamak genişliği için bir sey var mı?