1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Merdiven güvenliği -43-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -43- MERDİVEN GÜVENLİĞİ

  İşte veya evde hepimiz bazı zamanlarda merdivenle iş yapmışızdır. Aşağıdakiler merdivenle etkileşiminizi daha az tehlikeli hale getiren bazı ipuçlarıdır:
  • Merdiven kullanmadan önce, kırık basamak veya merdiven parmaklığı gibi onun kusurlarını inceleyin. Eğer o uzatılabilir bir merdivense, makaralarını, kementini ve aşırı yük emniyetini inceleyin. Aynı zamanda, ayaklık ve pedallarını hala kaydırmazlığı sağladığından emin olmak için kontrol edin. Eğer herhangi bir kusur bulunursa, merdiven güvensiz olarak etiketlenmelidir ve servis dışı bırakılmalıdır. Eğer tamir edilemezse, uygun bir şekilde bertaraf edildiğinden emin olun.
  • Bir merdiven kurduğunuzda, kurduğunuz zeminin düz ve sabit bir zemin olduğundan emin olunuz. Merdiveni çamurlu veya devrilebilecek bir yüzeye kurmayınız. Tuğla veya diğer metaryelleri merdivenin boyunu artırmak için kullanmayınız. Eğer yeterince uzun değilse, yanlış merdiven kullanıyorsunuz demektir.
  • Merdiven minimum “destek noktasından” 3 feet daha yukarı uzanmalıdır ve bu noktadan emniyet altına alınmalıdır.
  • Uzayan merdivenleri kullandığınızda, 1:4 kuralına uyunuz. Bu şu demektir, eğer 12 basamaklı bir merdiven kullanıyorsanız, dayanak noktası yapıdan 3 adım uzakta olmalıdır. Bazı merdivenler bu konuda size yardımcı olmak için üzerinde rehber olması için bir resim olanağı sağlar. Katlanır seyyar merdiven kullandığınızda, üzerine çıkmadan once katlama noktası bağlatılarının kilitli olduğundan emin olun.
  • Merdivene çıkarken veya merdivenden inerken daima yüzünüzü dönün ve onu güvenli bir şekilde kavramak için iki eliniz de boş olsun. Eğer aletlere ihtiyaç duyarsanız, onlar alet kemeriyle taşınmalı veya ulaştığınız noktadan bir ip vasıtasıyla çekilmelidir.
  • “3-Nokta Kuralını” hatırlayın: En azından iki el ve bir ayak veya iki ayak ve bir el her zaman merdivenle temas halindedir.
  • Vücudunuzu merdivenin kenar tutamakları arasında tutunuz. Bu ona takılma ve/veya düşürme şansını azaltır.
  • Düz veya uzayan merdivenlerde yukardan 3. merdivenden daha fazlasına veya katlanabilir merdivende yukarıdan 2. merdivenden daha fazlasına tırmanmayın.
  Yukarıdaki kuralları takip ederek merdivenle çalışırken yaralanma şansını ciddi bir şekilde düşürürsünüz. Unutmayın, kurtardığınız yaşam kendinizinkidir!

  LADDER SAFETY
  We have all worked with ladders at some time in our lives, either at work or at home. The following are some tips that may make your interaction with ladders less hazardous:
  • Before using a ladder, inspect it for faults, such as broken rungs or rails. If it is an extension ladder, inspect the pulleys, ropes and locks for excessive wear. Also, check the footings and pads to make sure they still provide a non-skid surface. If any defect is found, the ladder should be tagged unsafe and taken out of service. If it cannot be fixed, make sure it is disposed of properly.
  • When setting up a ladder, make sure the ground it is set upon is level and stable. Do not set the ladder up on a muddy surface or you may find yourself falling over. Do not use bricks or other material to raise the height of the ladder. If it is not tall enough, you are using the wrong ladder.
  • The ladder should reach a minimum of three feet above the "point of support" and should be secured at this point.
  • When using extension ladders, abide by the 1:4 rule. This means if you are using a 12 foot ladder, the base should be three feet from the structure. Some ladders provide a picture guide on the ladder itself to assist you in this. When using a stepladder, make sure the folding cross braces are locked in the proper position before you step onto it.
  • Always face the ladder when ascending or descending, and have both hands free to grasp it securely. If you need tools, they should be carried in a tool belt or pulled up with a rope once you have reached your destination.
  • Remember the "3-Point Rule": At least two hands and one foot, or two feet and one hand, should be in contact with the ladder at all times.
  • Keep your body between the side rails of the ladder. This reduces the chance of tipping it over and/or falling off.
  • Do not climb higher than the third rung from the top on straight or extension ladders or the second tread from the top on stepladders.
  By following the above rules, you greatly reduce your chances of being injured while working on ladders. Remember, the life you save will be your own!

  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır..
  http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

  Ekli Dosyalar: