1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Merhabalar-isg sistemi kurmak için nereden başlamalıyım ve neler yapmalıyım?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve mustafa yıldız tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. mustafa yıldız İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese iyi günler arkadaşlar.C sınıfı iş güvenliği sertifika sahibi oluyorum
    yeni başlayanlar için önerileriniz ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.bana ve benim gibi arkadaşlara yol gösterirseniz çok memnun olurum.bana izleyeceğim yol hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden herkese çok teşekkürler
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biraz kopya lazım..aç meseleyi biraz..çok geniş oldu..:)
  3. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında Mustafa Bey'in sorusu çok güzel. Ben de kendimizi en iyi nasıl yetiştirebiliriz, bunu öğrenmek istiyorum. Saha eminim ki çok önemlidir. Alt yapımızı oluştururken, yönetmeliklere hakim olmak vs. gibi önerilerinizi bende merak ediyorum.
  4. Çok değerli bir arkadaşımın (Canan Alnıak ) tavsiyesidir, bu işi yapacaksan paranoyak olacaksın der! Evet kesinlikle haklı, akla gelmeyen başa geliyor, konuyu bilmek yetmiyor, personelin ne yaparsa orda zarar göreceğini öngörmeniz, önlem almanız gerekiyor....
  5. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benden de bir hocamın tavsiyesi; Öncelikle çalıştığın firmanın kaza, hastalık raporlarını arşivden iste. Daha sonra fabrikayı gezerek gördüğün tüm tehlikeleri yaz ve bir risk analizi oluşturmak için tüm alt yapıyı hazırla. Mutlaka işe giriş tarihini, Risk analizini yapmaya başladığın tarih olarak esas al.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    beklediğim cevaplar geliyor ve benim iştahım kabarıyor..Ali beyin dediği gibi firmada ilk iş ön durum tesbit yapmak ve tüm uygunsuzlukları ortaya çıkaracak rapor sunmak başlangıcınız bu olsun..gerisi çorap söküğü gibi gelir..
  7. Acilen kurulu oluşturun.... alacağınız kararlarda kurulun onayını alın...
  8. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. İSG sistemi kurmak için adım adım bir prosedür oluşturmak çok mantıklı ve zorunluluk. Bu taslağı henüz İSG alanında çalışma hayatına atılmadan oluşturmamız şart gibi..
  9. palemo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışmaya başladığım firmada iş sağlığı ve güvenliğine yönelik olarak hiçbir çalışma yapılmamış.
    çalışan eğitimi, personel dosyası, talimatlar, emniyet ve güvenlik işaretleri felan hiç yok risk değerlendirme hak getire...
    bu bakımdan ben de biraz zor durumdayım. kendi açımdan şöyle bir sıralama yaptım.
    1- temel iş güvenliği eğitimi (1.hafta)
    2- personel dosyası ve sağlık muayenelerinin tamamlanması. (2.hafta)
    3- iş sağlığı ve güvenliği tüzüğüne uygun olarak sağlık ve güvenlik işaretleri, yangın söndürücüler vs işyerinde görünen eksikliklerin giderilmesi (3.hafta)
    4- risk değerlendirme (4.hafta)

şimdilik bu kadar planlayabildim. bunları bitirdikten sonra tekrar değerlendirecem.
  10. Bana sorarsanız neyi ikinci plana atarsanız o önemli oluyor... eğitimler evet ilk sırada yer almalı ama siz bunu yaparken birileride personel dosyalarını kontrol etsin... sağlık muayeneleri için fiyat araştırması yapsın satınalma birimi... uyarı işaretlerini hemen anında derhal koyun... alınmasını beklemeyin A4 e çıktı alıp koydurun...Neden böyle diyorum, çüknü ayın 20.sinde sözleşme yaptık 21'inde iş kazası yaşadık.... herşeyi elbette 1 günde yapamazsınız ama ilk önce bir aksiyon planı hazırlayın, şu tarihte şu yapılacaktır diye, sözleşmeyi sonra imzalayın... Tecrübeyle sabit :(
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nurdan Dahi...bunlar işte gerçek paylaşım..form morm tırı vırı..tecrübelerinizi konuşmanız burda bizim için gerçek eğitim..profesyonellerimizin buna ihtiyacı var..
  12. tigger İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bütün arkadaşlar da çok değerli yorumlar yapmış ancak, bu işi nerde olursa olsun yapabilmen için seni işe alan patron vasıflı kişinin milleti toplayıp bu gördüğünüz vatandaş iş güvenliği uzmanıdır söylediği sözler emirdir her şeyden önce onun dediği yapılmalıdır, iş güvenliğini dinlemeyen kendini kapı dışında bulsun diye biliyorsa iş güvenliği yaparsın yoksa tiyatroya oynarsın... talimat tutanak yaz imzalat falan filan...arkadaşların dedikleri gibi.
  13. Var mı öyle bir babayiğit :eek: sizin işyerinde var diyelim bizde de yok deyilim.... ne yapacaz kepenkleri indirip gidecek miyiz? yoksa mücadelemizi verecek miyiz? konu insan hayatı... gerekirse tiyatroya oynayın...ama işinizi yapın sayın tigger. Söylediğiniz patronu bulmak hazine bulmak gibi bişey....
  14. tigger İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben işimi yapıyorum direk işinizi yapın derseniz boyunuzdan büyük konuşmuş olursunuz yoksa patronmusunuz sadece işletmemde adam ölmesin ölürsede iş güvenliği uzmanı var onun sütüne kalır diyen bi patron hemde... eğer öyle değilseniz bu lafım zaten iş verenlere benim mücadeleden vazgeçin falan da dediğim yok yada sadece talimat imzalatmayı mı iş güvenliği zannediyorsunuz insan hayatı talimat imzalatmak değil benim vurgu yapmak istediğim şey patron da iş verende böyle bir bilinç olması gerektiği yoksa sadece imzalatılan talimatlartda kalır iş güvenliği arkanızda destek veren olması gerektiği yazdığım yazıda bu açık ve net işi farklı yerlere çekmeyin lafımı iyi analiz edin laf olsun diye yazmayın lütfen.
  15. Sizde farklı yerlere çekmeyin sayın tigger, patron değilim... ama bahsettiğiniz gibi bir patron bulmanın pekte mümkün olmadığını anlatmaya çalıştım... buna rağmen mücadele vereceğiz... bu işe girdim ve işimide seviyorum... zorlu ve yorucu bir yol bizi bekliyor... yılmıyorum...birbirimizin karşısında değil yanında olmalıyız... sanırım tam ifade edemedim, kusura bakmayın.
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    herşey konuşulacak tartışılacak hatta kavga edecez..ama hep beraber oturup çayımızı baş başa içmesinide bilecez..bu yüzden tartışmalarımızda açık kapı her zaman olmalı..gel gelelim meseleye üstad Nurdan Dahi,derki panorayak(dertlenmek,mücedele etmek) olmak lazım doğru ve yine derki işimiz ikna etmek bu da doğru..ben çok taş patronlar gördüm ama sonunda onlarıda çözdüm niyemi vazgeçmedim çalışmalarımdan aşkımdan zerre taviz vermedim..bunu patron gördüğünde inanın samimiyetiniz görüyor ve sizi tanımaya başlıyor..
  17. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Aydın
    Sertifika Numarası:
    43268
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
    öncelikle işçi özlük dosyalarını oluştururum.Ki bu biraz zaman alır.Olması gerekenler genel olarak

· Kimlik bilgileri
    · Oryantasyon eğitimi ve tutanağı
    · Sağlık Raporu
    · İş başvuru formu
    · Hizmet sözleşmesi
    · SSK İşe Giriş Bildirgesi
    · 2 adet fotoğraf
    · Uzmanlık belgesi (Vinç, forklift vb. Operatör Belgeleri, Kaynakçı Belgesi, Kazancı Belgesi, Elektrikçi Belgesi, …vb.)
    · İşe Giriş İSG Talimatı
    · Disiplin Yönetmeliği
    · Çalışma talimatları
    · Görev, yetki ve sorumluluklar
    · Kişisel koruyucu donanım zimmet tutanağı
    (Aklıma geleni yazmışım :) )
    Bunun takibini yaparken gelmesini beklemeyecez tabi ki:)
    Akabinde öntesbit formu yapılmalı,işletme kontrolü ve ön tespit raporu hazırlanmalı
    1. Klasör:Organizasyon şeması
    - 2. Klasör :Acil durum dökümanları
    3. Klasör : Eğitim kayıtları
    4. Klasör : Makine kayıtları
    5. Klasör : Talimatlar
    6 6. Klasör :Yazışmalar
    7. Klasör : Kaza vs kayıtları
    8. Klasör :Yıllık eğitim çalışma planı ve değerlendirmeleri
    9. Klasör : İşletmenin her bölümü ve tehlikelerle ilgili Risk değerlendirme
    10. Klasör : Periyodik kontrol,kalibrasyon vs belgeleri
    11. Klasör : İşçi periyodik sağlık kontrolleri fotokopileri
    12.Klasör:Diğer (Denetim raporları,Defter,sözleşmeler,MSDS, görev-yetki ve sorumluluk talimatları,ilkyardım kurs belgeleri....)İhtiyaç durumunda klasör sayısı arttırılmalı.
    ilk aklıma gelenler kitabi olarak bunlar oldu.Eksikler mutlaka vardır.Konu başlığına göre kendimce naçizane böyle bir yol haritası planladım.Arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa daha da geliştirebilir ve farkında oluruz kanaatindeyim.