1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mermer fabrikalarında risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve kubilay23 tarafından 26 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  arkadaşlar yapmış olduğum çalışmayı inceleyip fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar herkeze.

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  elinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş, benim ilk bakışta görebildiğim , mutlaka eklenmesi gereken konular;

  1) Epoksi, polyester ve diğer kimyasal mermer yapıştırma, tamir bölümlerinde kullanılan tüm kimyasallar için MSDS nin olup olmadığının irdelenmesi MSDS formlarının ilgili kimyasalın kulunduğu bölümde, çalışan işçilerinde okuyabileceği şekilde asılması, Özellikler Epoksi ile birebir temasta olan personel için epoksi buharına karşı özel bir maske araştırılıp, kullanımının sağlanması,
  yaklaşık 10 yıl mermer fabrikalarında üretim ve yönetim seviyelerinde çalışmış biri olarak, mermer fabrikalarının işçi sağlığı açısından en tehlikeli ve riskli yerleri epoksi kullanılan bölümleri ve buralarda çalışan işçilerdir. Bu bölüme çok daha fazla özen göstermeli, tabiri cazise mercek altına almalısınız.
  Eposi kullanılan bölümlerde, güçlü bir bölgesel havalandırma ve bununla birlikte nitelikli KKD kullanımı sağlanmalıdır.

  2) Aynı şekilde arıtma tesisinde kullanılan kimyasal(flokülant) için de MSDS formları temin edilmeli ve ilgili bölümde herkesin görebileceği bir şekilde asılmalıdır. Bu forma göre gerekli koruma şartları oluşturulmalıdır.

  3) Çelik burunlu ayakkabıyı sadece " depo bölümünde ayağına malzeme düşme ihtimali olanlar için yazmışsınız." Çelik burunlu ayakkabı idari büro personeli hariç, işveren ve müdürler de dahil fabrikada bütün birimlerde çalışan herkes için mutlaka zorunlu kullanılacak bir KKD olmalıdır.

  4) elle taşıma işinde çalışanlar öncelikli olmak üzere, mermer parçası düşmesi ile kesilme, yaralanma riski bulunan tüm personele tetanoz aşısı yaptırılması uygun olacaktır, işyeri hekiminin de önerisi doğrultusunda

  5) Termal konfor şartlarından sadece idari ofisler için bahsetmişsiniz. Fabrikanın tamamında bunun irdelenip , kışın soğuk ortam için, yaz kış, solunan havadaki toz ve su buharı ( özellikle ST makinalarının olduğu bölümde) ölçümlerin yapılması ve iyileştirme için önlem alınması çok önemlidir.

  6) Trafo için mutlaka bir paratoner yerleştirilmeli, yılda bir periyodik kontrolü yapılarak raporlandırılmalıdır.

  7) son bir hatırlatma, mümkün olduğunca üretim bölgelrinde çokça vakit geçirerek, gözlem yaparak, çalışan işiçi ve bölüm şefleri ile görüşerek , yazdıklarınız dışında olası farklı tehlikeler için bilgi sahibi olur ve gerekli önlemleri alırsanız, sizin için dahabaşarılı bir çalışma olur.

  selamlar... kazasız çalışmalar...
 3. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  murat bey çalışmayı inceleyip fikirlerinizi sunduğunuz için çok teşekkür ederim. MSDS konusuna değinmişsiniz. işletmenin içerisinde kullanılan bütün kimyasallar için MSDS ler mevcuttur ve dosyaya konulmuştur ayrıyetten analize koymak gerekiyor sanırım dikkate alıp ayrı bir başlık altında analize ekleme yapacam. fikirleriniz için tekrardan teşekkür ederim. saygılar iyi çalışmalar.
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  mermer fabrikaları faaliyet alanları ve tehlikeler

  Faaliyetler;
  1. makine bakım ve onarım,
  2. şantiye alanı
  3. mermer blok stok alanları
  4. Sondaj çalışmaları
  5. Hafriyat ve döküm alanları
  6. Ana kayaç Büyük tel kesme kesme çalışmaları
  7. Yıkılmış ana kayaç boğazlama çalışmaları
  8. Sayalama (küçük tel kesme)
  9. Blok yükleme ve boşatma
  10. iş makineleri
  11. koğuşlar
  12. blok satış
  Tehlikeler;
 5. Salih TAŞCİ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  12645
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman  hocam iyi çalışmalar. Çalışmakta olduğum mermer fabrikasına epoxy hattı kurulacak. Havalandırma sistemi ve kullandığınız KKD ler hangi,leridir. Hangilerini almamız gerekmektedir. Markası, kodu vb gönderirseniz çok faydalı olacaktır. İyi Günler..