1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mermer ocağı için iç yönerge örneği

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve bayramali tarafından 8 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. bayramali İSGforum Üyesi

  13 adet farklı mermer ocakları için hazırlanmış yönergeler ekte sunulmuştur kolay gelsin...:p


  AÇIK İŞLETMELERDE ALINACAK İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ İLE İLGİLİ YÖNERGE
  Açık işletmelerde “84/8428 sayılı Maden ve Taş Ocakları işletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük” ile bu yönerge hükümleri uygulanır.

  I. GENEL HÜKÜMLER

  1. Yetkili şahıslardan başka kimseler, müsaade almadan açık işletme sahalarına ve işyerlerine giremezler.
  2. Görevli ve ehliyetli olmayan kişiler hiçbir surette herhangi bir işe veya iş makinasına müdahalede bulunamaz.
  3. Yetkisiz ve müsaadesiz olarak yapılan herhangi bir iş veya hareketten, o iş veya hareketi yapan şahıs, en az o işle görevli olanlar kadar sorumludur.
  4. Dinamitleme yapılan veya herhangi bir tehlikeli durum arz eden yerlere konulmuş olan nöbetçilere, ikaz levhalarına ve işaretlerine dikkat ve riayet edilir.
  5. Dinamitleme yapılacak sahalarda, dekapaj ve şev aynaları dibinde, çatlama ve kayma ihtimali olan yerlerde, yükleyici ve diğer iş makinaları ile vasıtalarının çalışma ve tesir sahaları içerisinde durmak, dolaşmak, bir tarafından diğer tarafına geçmek, gerekli müsaade ve emniyet tedbirlerini almadan çalışmak yasaktır. Gerekli emniyet tedbirlerini almış olan görevli personel bu hüküm dışındadır.
  6. Bilumum iş makinaları, tayin edilen yol, geçit ve çalışma sahaları dışında hareket ettirilemez ve bulundurulamaz.
  7. Hiçbir iş makinası, personel nakil vasıtası olarak kullanılamaz. Kamyonların şoför mahalline ancak görev icabı binilebilir.
  8. Vardiya aralarında ve her türlü inkıtalarda, iş makinalarının içinde, altında veya yakınlarında istirahat edilemez.
  9. Arızası görülen, normal bakım ve ikmalinin yapılması gereken veya çalışma vardiyası biten iş makinaları,tamir bakım veya park yerine çekilir. Bunun mümkün olmadığı hallerde dekapaj ve ocak aynaları ile su toplanması ve basması, taban kabarması ihtimali olan veya heyelan beklenen sahalar gerisinde emin bir yere çekilir ve emniyet tedbirleri alınır.
  10. Arıza ve makinanın çalışmasında hissedilen bir gayri tabiilik sebebiyle durdurulmuş olan iş makinaları,yetkili bir kişinin(mühendis, teknisyen, uzman, ustabaşı, postabaşı veya usta) müsaadesi olmadan çalıştırılmaz. Ancak yangın, heyelan, su baskını gibi ani tehlikeler karşısında makinaların kurtarılması için operatör şoförler müdahale edebilir.
  11. Makinalarla mekanik aletlerin hareket halinde bulunan kısımlarına yağlama, muayene temizlik veya diğer maksatlarla el,ayak veya vücudun başka bir kısmı sokulmaz.Kravat, kol yakası, paça veya önlük gibi sarkan giyimle yaklaşılmaz.
  12. Yakıtla tahrih edilen bilumum motor ve makinalar, egsoz gazlarının insan sağlığına zararlı olabilecek miktarda birikmesi muhtemel görülen yerlerde çalıştırıldığı takdirde, kapalı yerlerin havalandırılması temin edilir.
  13. İşyerinde çalışan personelin koruyucu malzemelerini kullanmaları ve emniyet tedbirlerini almalarını mecburidir. İşçilere iş elbisesi, baret, demir maskaratlı çizme(bot), emniyet kemeri ve halatı ve görevleri ile ilgili diğer koruyucu malzemeler işveren tarafından mutlaka verilmelidir.
  14. Düşme, kayma, çekme veya sökme ihtimali olan tehlikeli yerlerde çalışacak işçiler, emniyet kemeri takmadan veya işin ve işyerinin özelliğine göre gerekli emniyet tedbirlerini almadan çalışamazlar.

  Ekli Dosyalar:

 2. resul pamukçu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  mermer ocağı için iç yönerge örneği varmıdır elinizde ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekür ediyorum..
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. resul pamukçu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  çok teşekkür ediyorum erkan bey Allah razı olsun sizden
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Senden de Razı olsun..Bol dualar et bana..:)
 6. resul pamukçu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman