1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mermer ocağı-mesleki hatırası

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bende Antalya-Elmalı Mermer Ocağında, Şantiye Şefi(Amele) pozisyonunda çalıştığım bir blok üretimi yapan firmadaki Anımı anlatayım,

Gel zaman git zaman firmada iş başı yaptığımda, benden önce 1 ay öncesinde 15 gün arayla blok kesim sonrası kapak tabir ettiğimiz moloz altında kalma ve sıkışma suretiyle 2 genç çalışanımız iş kazası geçirmek suretiyle vefat etmişti.bu hususta da uyrarılmış ve müfettişler için gerekli raporu hazırlamak bile nacizane bana düşmüştü.

Tabi bende o aralar eğitimler veriyor,tedbirler alıyor bir yandan da mühendislik gereği ocak için patrona şantiye fizbilite çalışması hazırlıyorum.Ayağımızda Çelik burun çizme,başımızda baret çalışıyoruz.Şantiyenin Daimi nezaretçiside bendim ayrıca kanunen.Ben bu hususlarda yeraltı kömür işletmeciliğinden geldiğimden baret giymek,eldiven kullanmak,vs. yani anlıyacağınız iş güvenliği hususları bende takıntı oldu ve ciddi mühendis şef abilerimizden aldığımız gördüğümüz eğitim itibariylede örnek olmaya çalışıyorum.Büyük mücadeleler sonrasında şantiyede mermer ocağında ciddi bir disiplin oluşturduk,patronun da ağzı yandığı için Allah razı olsun benden daha çetindi bu hususlarda.Fakat basit baret giyme konusunda devamlı uyardığımbir çalışanım vardı.onu her gördüğümde baretini bi kenara koymuş görürdüm.ya arkadaş baret herkes takıyor sen niye takmıyosun dediğimde de şef yav hava sıcak sarmay bana yok gafam arıyo gibisinden yakınıyor bir yandan da her defasında olduğu gibi ayıp olmasın diye takıyo ama ben arkamı döner dönmez baret gafadan uçuyodu tabi.bu devamlı böyle ben bu ustaya ettim eyledim baret taktıramıyodum.

Bir gün Ana kütle blok kayaç yıkmışız,yıkılıan bloktan kopan parçaları kepçe kaldırma indirme suretiyle çatlak yerlerinden kopmasını sağlamak için ,yere çarptırma işini yapıyodu.kopan parçaları kaldırıp kesim bölgesine götürmeden önce hem kesim halinde hemde götürürken sakatlık çıkmasın diye,taşı sağlama almak için taşa dayanmak ve yere çarptırmak için yapaılan bir çalışmaydı.bu çalışmaların yapıldığı yerin yakınınında yaklaşık 30-40 metre sol çaprazında da bizim usta sondajlama çalışmaları yapıyo,tijleri yığdığımız demir platforma sırtını dayamış yere oturur vaziyette sondaj makinesinin başında çalışıyodu.ben 1 kaç kademe üzerinden bunları izliyorum.herkeste baret var,yıkım etrafında 1 yada 2 usta ve sondaj ustalarımız var herkeste varet var bu benim afayı taktığım usta baret gafasında yok ama baret yanında emanet taşıyo(hemen yanı başında yere koymuş).

Arkadaşlar gözümün önünde,ana blok yıkım sonrası parçalanan ve kesime gidecek moloz taşları kepçe opretatörü kaldırmaya çalışırken bu esnada yer sulu ve sert kaldırdığı yere çaprtırdığı moloz kütle kayac altında ki mermer taş parçacıklarından bir iki tanesini fırlamasına sebeb oluyor.bu yolda giden kamyon tekerinin mıcır taşını fişek gibi fırlatmasına benzetebilirsiniz. bu taşlardan bir kaçı gel sen ustanın vucudunu dayadığı sondaj tijlerini istiflediğimiz platforma çarp ve bu gözümün önün de meydana geldi.kafada baret olmadığından kendi üzerimden çıkardığım tişörtle turnike uygulayarak hastaneye elemanı götürdük ve kafaya tam yalnış hatırlamıyorsam 15 e yakın farklı farklı bölgelere dikiş atılıyor.bu ustamız dikişlerle kurtarmış.ucuz atlatmış.

bu olayda taş direk kafasına gelseymiş ölürmüş,fırlayan taşlar sondaj tijlerine çarpıyor sondaj tijleride ve palatformda elemanın kafasına çarpıyor ve yaralanıyor.kimin gelir aklına blok altında taş fırlar bana gelir diye, riskli ve tehlikeli işler.

Ben o gün bu gün o ustamın kafasından bareti çıkardığını yada takmamazlık yaptığına şahit olmadım,hatta bir gün ana blok kayaç yıkımı yapacaz biz üst kademelerde yıkımı seyrediyoz anlıcanız yıkımla bizim aramızda 100-150 metre ve 50 metrede kot farkı var baya uzağız, baktım eleman yanı başımızda aga ne ayak ne işin var burda dedim şef yıkım yerinin yakınında sondaj yapıyodum dedi, bende ee ne işiin var burda dedim, yıkım yapılıyo ondan deyince ben durumun farkına vardım tabi..yanımda da değerli bir abim vardı bastık biz kahkahayı tabi,eee kafaya taş gelmeden anlamıyoruz tabi biz bazı şeyleri.bu usta korkudan yıkımlarda bazen şantiyeyi bile terkettiğine şahit olduk.kafasında baret olsaydı ufak sıyrıklarla atlatacaktı.

yaşadığım bu olayda,arkadaşlar uyarmakla söylemekle bu işlerin olmadığını,etkin eğitimler veremediğimi ve risk analizi yapmadığımı ve de etkin olarak hayata geçirmediğimi farkettim.ben o ustaya örnekler vererek tehlike ve riskleri uygun bir dille anlatmış olsaydım ikna ederdim belki ve gerekli durumlarda kazalara uğramsının bir nebze önüne de geçmiş olurdum.

Baret tak demekle olmuyor,,,,,,,,,,,iş güvenliği....ve selam....
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey, bu arkadaş yine akıllanmış ben başına gelmedik kalmadığı halde akıllanmayanları da çok gördüm... Bu ülkedeki zihniyeti yıkıp bu işi oturtmak işin en zor kısmı gerçekten..
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sahaya çıkan uzman arkadaşların hemen hepsi buna benzer kişilerler karşılaşacaklardır. Bu kişilere karşı nasıl bir yöntem izlemeliyiz?
    1) ikaz 2) kkk kullanmadığı zaman başına gelebilecekler konusunda eğitim 3) başından kaza geçmiş birisinin görüntü ve konuşması ile uyarı 4) kullanmadığı zaman fotoğraflayıp yazılı savunma isteme 5) kullanmadığı zaman fotoğraflayıp ailesine gönderme 6) kkk kullanmadığı zaman tazminatsız işten atılacağı konusunda ikaz 7) işten çıkarma

bu şekilde bir yönteme ne dersiniz?
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    7. basamağa kadar gelinebilecekse bence sorun yok...
  5. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119511
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Netelsan Elektrik Elektronik AŞ.

erkan bey antalyada hangi firmada çalıştınız :)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    özelden cevap verdim Ali bey..:)