1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mermer ocağında patlama sırasında ölümlü kaza anatomisi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Murat ERDEM tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  http://www.zaman.com.tr/gundem_bilecikte-mermer-ocaginda-patlama-1-olu-1-yarali_2121552.html
  BILECIK
  Bilecik'in Yenipazar ilçesinde bir mermer ocağında meydana gelen patlatmada bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi de yaralandı.

  Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Kavacık köyünde bir mermer ocağında bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamada Mustafa Arslan (37) olay yerinde hayatını kaybederken, Muharrem Kalay ise (49) yaralandı. Yaralı Yenipazar İlçe Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.
  Olay esnasında hayatını kaybeden Kalay'ın cenazesinin ise savcının yapacağı incelmenin ardından otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği, oradan da memleketi Sinop'ta toprağa verileceği öğrenildi.
  Öte yandan jandarma olayla alakalı soruşturma başlatırken, olayın ocakta el yapımı patlayıcıyla mermer bloklarının patlatılması esnasında meydana geldiği iddia edildi.

  (İHA)
  yukarıdaki formata uygun olmamakla birlikte mesleki tecrübeme göre ön değerlendirmem:
  mermer ocaklarında, patlatma ağırlıklı olarak blok veriminin düşük olduğu , çatlakları yoğun en üst formasyonda kullanılıyor.
  en uygun çözüm bloğu tel kesme ile ana kütleden kopardıktan sonra kırıcılı ekskavatör ve/veya elmas tel sayalama ile boyut küçültme yapılarak ocak aynasının boşaltılması gerekiyor.
  bu işlem maliyetli olduğu için işveren bu uygulamayı en son çare olarak görüyor..
  ancak bu şekilde ölümlü veya uzuv kaybıyla sonuçlanan ağır bir iş kazasının gerçekleşmesi halinde hem maddi hem maneviyönden maliyeti,
  diğer yöntemden daha pahalıya geliyor. bunun farkında değil maalesef..
  Granit blok üretiminde de patlayıcı kullanımı çok eskiden bir üretim yöntemi idi, şimdi oralarda da tel kesme yöntemi kullanılıyor...
  İşverenin ,özellikle ustabaşıların ve ocak mühendislerimizin,bu konuda eğitilmesi, bilinçlendirilmesi gerekiyor...
  bunun dışında zaten, - blok sağlamlığını etkilediği için- teknik olarak mermer ocaklarına patlayıcı ruhsatı verilmiyor...
  Yani yapılan uygulama ,zaten yasal olmayan bir uygulamadır...
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Murat Abi eski yada yeni ocak olabilir mostrayı kısa yoldan hafriyat olarak kaldırmak isteyebilirde.Ama ne olursa olsun Görünürü olan bir mermer yatağında hiç bir türlü patlatma yapılmaz ve yasaktır.Şeker dediğimiz bir patlayıcı var kimyasal ismini unuttum.kaçak yapıyorlar zaten.birde teknik nezaretçisi ve başlarında maden mühendiside inan yoktur.

  hatta mermer ocağı milyon dolarlıktır bi bakmışsın ayna kise yada damar bozmuştur blok yapıp ne yapacaz patlat gitsin arkasında düzelir keserik mantığıda var..fakat şu cümlen çok hoşuma gitti(ancak bu şekilde ölümlü veya uzuv kaybıyla sonuçlanan ağır bir iş kazasının gerçekleşmesi halinde hem maddi hem maneviyönden maliyeti,diğer yöntemden daha pahalıya geliyor. bunun farkında değil maalesef.. işverenler). hala memlekette patlatmadan kaynaklı ölümler ve sayalama kapak taşı altına kalarak can vermeler devam ediyor.
 3. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Murat beyin tecrubelerinden istifade etmek maksatli olarak; elinizde mermer ve tas ocaklariyla ilgili yapilmis risk analizi varsa, paylasirsaniz seviniriz.
 4. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47546
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Emek OSGB
  Dağ kesme ile her tarafı kesilen mermer eğer mühendis ve formen tarafından blok verimi düşük olarak hesaplanmışsa Sodyum Nitrat ve şeker karıştırılarak patlatılır.(Patozda Denir). Dolum sırasında sıkıştırma yapılması gereklidir daha çok verim alabilmek için ancak dolum sırasında metal demir malzeme kullanılmamalıdır genelde matkap uçları kullanılır genelde. Birde kesim yapıldıktan sonra anakayadan kesilen bloğu ayırmak için teptirme denir ocakçılıkta pimaj borulara Amonyum nitrat ve şeker konur daha sonra patlatılır genelde bunda fazla risk olmaz çünkü sıkıştırma dışarda pimaj borunun içinde yapılır. Büyük ihtimalle ilk bahsettiğim dolum sırasında olmuştur.