1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mermer ocaği ve mermer fabrikasinda risk değerlendirmesi ve isig uygunsuzluk izleme sistemi

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1 Cengiz Göztepe, 2 Burhan Erdim, 3 Selim Akyıldız
  1, 2, 3Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İş Güvenliği Uzmanı (A)
  Özet
  Madencilik çalışmaları iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından özel bir öneme sahiptir. Koruyucu/önleyici bir yapıda yapılacak çalışmalar, sektöre bu açıdan fayda sağ- laması kesindir. Çalışanların, mesleki riskleri fark edebildikleri, kolaylıkla anlayabildikleri ve çözüm önerilerine katkıda bulundukları bir sistem, muhakkak ki istenilen bir sonuçtur. Anlatma ve anlama/algılama güçlüklerinin yaşandığı bir sistemin istenilen faydayı sağlamaktan uzak kalması kaçınılmaz bir gerçektir. Başka bir deyişle, beklenen faydanın sağlanabilmesi için, koruyucu/önleyici yapıya ilave olarak çoğulcu yaklaşım ürünü olan Risk Değerlendirmesi; yapımı ve güncellemesi kolay, anlaşılabilir ve basit olmalıdır. Bu açılardan bakınca, Mermer Ocağı ve Mermer Fabrikası’nda örnek uygulaması yapılan 3T Risk Değerlendirme Yöntemi, kolaylığıyla birlikte anlatılabilir ve anlaşılabilir bir yöntemdir.

  GİRİŞ
  Ülkemizde, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi konusunda, taraflarca (üniversiteler, işçi kuruluş- ları, işveren kuruluşları, meslek kuruluşları (TMMOB, TTB, TOOB, TESK, vs), Sivil Toplum Kuruluşları ve öncelikle İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) olmak üzere konuya taraf olan bakanlıklar, genel müdürlükler ) çok sayıda çalışma, araştırma, eğitim, vs.’ye rağmen önemli bir gelişme sağlandığını söylemek mümkün değildir. “Adına iş güvenliği yapıldığı” iddia edilenlerin konudan habersizliği, konunun içinde olmaması/olamaması, çekilememesi/çekilememesi, haberdar edilmemesi/edilememesi gibi konular belki de başarısızlığın en önemli nedenleridir. İş Kazası olmadan olabileceğini, Meslek Hastalığı oluşmadan oluşabileceğini görmenin işyerindeki uygulamasının adı Risk Değerlendirmesi’dir. Bu çalışmada, risk değerlendirme yöntemlerinden 3T yöntemi esas alınmış ve bir tesiste uygulaması özetlenerek verilmiştir.

  Ekli Dosyalar: