1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mermer ocak işletmeleri emniyet talimatnamesi

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  …………………. MADENCİLİK San. Ve Tic. A.Ş

  MERMER OCAK İŞLETMELERİ EMNİYET TALİMATNAMESİ

  AŞAĞIDA YAZILI BULUNAN TALİMATLARA UYULMASI VE BUNUN SÜREKLİ TAKİP EDİLMESİ TÜM ÇALIŞANLARIN ASLİ GÖREVİDİR.

  UYMAYAN ARKADAŞLARINIZI UYARMAK, TEHLİKELERİN FARKINDA OLARAK ÇALIŞMAK ZORUNDASINIZ.LÜTFEN TEHLİKELİ OLAN İŞLERDEN KAÇININ VE İŞİNİZLE ŞAKA YAPMAYIN !


  1) ÖNCE CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLA SONRA İŞYERİNE GİRİŞ YAP

  2) ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİNİ SAĞLA SONRA İŞE BAŞLA

  3) KORUYUCU MALZEMELERİN OLMADAN SAKIN ÇALIŞMA

  4) BARET GİYMEK MECBURİDİR.

  5) İŞİN OLMAYAN BÖLGEYE GİRME, SORUMLULUK ALANINDA ÇALIŞ

  6) DELİK DELME İŞİNDE ÇALIŞANLAR ELDİVEN, TOZ MASKESİ , BARET KULAK TIKACI MUTLAKA TAKMALIDIR. BORULARI TAKIP ÇIKARTIRKEN ANAHTARIN TAM OTURDUĞUNDAN EMİN OLUNACAK. MAKİNAYI TEK BAŞINA KALDIRMAYA İNDİRMEYE ÇALIŞMA

  7) TELKESME MAKİNASINDA ÇALIŞANLAR KORUNAKLARINI MUTLAKA KULLANACAK, ELDİVENSİZ ELMAS TELİ TUTMAYACAK, TELİ TUTMAK İÇİN HERHANGİ BİR EL ALETİ KESİNLİKLE KULLANMAYACAK MAKİNA ÇALIŞIRKEN ARKASINDAN GEÇMEYECEK, RAYLARI AYARLAMAYA ÇALIŞMAYACAK, TEL SUYUNU AYARLAMAK İÇİN TAŞIN ÜSTÜNE ÇIKACAKSA MAKİNAYI DURDURACAK, KAYDIRMAZ ÇİZMESİZ KESİNLİKLE ÇALIŞMAYACAK.

  8) YIKIM İŞİNDE ÇALIŞANLAR BOMLARI HALAT İLE SABİT BİR NOKTAYA SIKICA BAĞLAYIN, EMNİYET KEMERİNİ TAK, ELDİVEN TAKIN, TEK BAŞINA KİMSE BOMU TUTMASIN, YIKIM ARASINA GİRMEYİN, YIKILACAK KÜTLENİN ÜSTÜNE ÇIKMAYIN, YIKIMDAN ÖNCEKİ ASKIDAKİ PARÇALARI EKSKAVATÖR İLE DÜŞÜRTÜN, YIKIM BİTTİKTEN SONRA DAHİ BÖLGEYE GİRMEDEN ASKIDA HERHANGİ BİR PARÇA OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN, ÖNCE SORUMLU USTABAŞININ BÖLGEYİ KONTROL ETTİĞİNDEN EMİN OLUN, YIKILMIŞ KÜTLENİN EBATLANMASI İÇİN TEL GEÇİRME İŞLEMİNDE KÜTLE ALTINA SAKIN GİRMEYİN.

  9) EBATLAMA-SAYALAMA İŞİNDE ÇALIŞANLAR KORUNAKLARI MUTLAKA TAKIN, SAYALAMA MAKİNASINDA TEL KOPMA İHTİMALİ DAHA ÇOKTUR UNUTMAYIN, DAHA ŞİDDETLİ TEL KOPAR VE SEKME YAPAR O YÜZDEN MAKİNANIN ARKASINI OCAK İÇİNE DOĞRU ÇEVİRMEYİN, TAŞTAN TEL SEKME YAPAR UNUTMA, ELDİVENSİZ TEL EKİ SIKMA, EKLEME YAPMA, MAKİNA EMNİYET KOLUNU BOŞA ÇIKARMA, DÖNEN KASNAĞI HERHANGİ BİR EL ALETİ İLE DURDURMAYA ÇALIŞMA, TELİ ÇALIŞIRKEN TUTMAYA ÇALIŞMA, MAKİNAYI TEK BAŞINA TAŞIMAYA ÇALIŞMA, İŞİN BİTTİKTEN SONRA MAKİNANI YIKA, ELEKTRİK PANOSUNU SUDAN KORU, ARIZASINA MUDAHALE ETME, SORUMLUYA BİLDİR.

  10) YÜKLEYİCİ VE KESKAVATÖRÜN ÇALIŞMA ALANINA GİRME, KIRICI ÇALIŞIRKEN BAKMA, EN AZ 30 METRE MESAFEDE DUR, OPERATÖRÜN MAKİNA SESİNDEN DOLAYI SENİ DUYMADIĞINI UNUTMA, İŞİ SDECE USTABAŞI VE / VEYA ŞANTİYE ŞEFİ TARİF EDER UNUTMA.

  11) ÇİZMESİZ ÇALIŞMAYIN VE ÇİZMENİN TABANININ KAYDIRMAZ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN.

  12) VAZİFEN VE YETKİN DIŞINDA İŞ YAPMA, YAPTIRMAYA ÇALIŞMA.

  13) HER ARIZA VE AKSAKLIĞI YETKİLİSİNE BİLDİR.

  14) ELEKTRİK KABLOLARINA BASMA, ÇIPLAK ELLE DOKUNMA, SUDAN KORU, YARALI KABLOLARI TAMİR ETMESİ YADA DEĞİŞTİRMESİ İÇİN YETKLİYE BİLGİ VER. TEL KESME RAYLARININ ÜZERİNDE OLMADIĞINDAN EMİN OL.

  15) YÜKSEK KADEME KENARLARINDA DOLAŞMA, ATLAMA ZIPLAMA HAREKETLERİ YAPMAİ GEREKSİZ YERE BLOK ÜZERİNE TIRMANMA MERDİVEN KULLAN, BLOK ÜZERİNİN ISLAK VE KAYGAN OLDUĞUNU BİL , İŞİNDE CİDDİ OL…….

  16) İŞYERİNİ, YATKHANENİ, YEMEKHANENİ TEMİZ TUT, ODANDA YATAKTA SİGARA İÇME, BEDENSEL TEMİZLİĞİNİ YAPMADAN YATMA, ARKADAŞLARININ DA RAHATSIZ OLABİLECEĞİNİ UNUTMA.

  17) SANA TESLİM EDİLEN HER TÜRLÜ ALET VE EKİPMANI TEMİZ VE İLGİLİ İŞİNDE KULLAN, FARKLI ALETLERİ FARKLI İŞTE KULLANMA, KADEMELER ARASI MALZEME FIRLATMA, AŞAĞIYA ATMA, CEBİNDE TAŞIMA, TAKIM SANDIĞINDA TUT, O TİP ALETLERİN HERHANGİ BİR YERE TAKILMASI İLE SENİ TEHLİKEYE ATACAĞINI NUTMA.

  18) YAĞIŞLI HAVALARDA DİKKAT DAĞILIR, KORUYUCU ELBİSE GİY. KADEME KENARLARINA GİTME. TÜM MAKİNALARINI ELEKTRİK AKSAMLARINI SUDAN KORU ÜSTÜNÜ ÖRT.

  19) İZİN ALMADAN ÇALIŞMA ALANINDAN AYRILMA, ŞANTİYEDEN İZİN KAĞIDI ALMADAN GİTME. HASTA İSEN İŞE ÇIKMA, AMA OCAK SAHASINDA DA GEZME BAHANESİYLE DOLAŞMA.

  20) İŞ DİSİPLİN VE CİDDİYETİNE UYMAK ÖNCE SENİ, İŞYERİNİ, İŞİNİ VE ARKADAŞLARINI DA KORUR UNUTMA.

  EL MATKABI KULLANIM TALİMATNAMESİ

  İSGFORUM.NET DOĞALTAŞ MADENCİLİK San. Ve Tic. A.Ş ‘ne ait ocak işletmelerinde uyulması gereken EL MATKABI KULLANIM TALİMATNAMESİ kuralları aşağıda verilmiştir.

  1) İş güvenliği kurallarına ve talimatlarına uygun çalışma yapılmalıdır.

  2) Kesinlikle eldivensiz çalışma yapılmamalıdır.

  3) Kesinlikle gözlüksüz çalışma yapılmamalıdır.

  4) Çalışmaya başlamadan önce matkabın elektrik bağlantıları kontrol edilmelidir.

  5) Matkap ucunun sabit olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  6) Delim işlemi yapılcak malzeme kesinlikle sabitlenmelidir.

  7) Matkap ile delinecek malzemeye aşırı bir yüklenme yapılmamalıdır.

  8) Matkap çalışırken hareketli bölgeler kesinlikle dokunulmamalıdır.

  9) Matkap ile delim işlemi tamamlandıktan sonra çalışma alanı temizlenmeli ve malzemeler düzenli bir şekilde toparlanmalıdır.

  10) Herhangi bir arıza durumunda vakit geçirilmeden yetkliye haber verilmelidir.

  Yukarıda ayrıntısı verilen kurallara İSGFORUM.NET DOĞALTAŞ MADENCİLİK San. Ve Tic. A.Ş Mermer Ocak İşletmelerinde eksiksi uyulması gerekmektedir.Uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

  KAYNAK MAKİNESİ KULLANIM TALİMATNAMESİ

  İSGFORUM.NET DOĞALTAŞ MADENCİLİK San. Ve Tic. A.Ş ‘ne ait ocak işletmelerinde uyulması gereken KAYNAK MAKİNESİ KULLANIM TALİMATNAMESİ kuralları aşağıda verilmiştir.

  1) İş güvenliği kurallarına ve talimatlarına uygun çalışılmalıdır.

  2) Kesinlikle eldivensiz çalışma yapılmamalıdır.

  3) Kesinlikle gözlüksüz çalışma yapılmamalıdır.

  4) Çalışmaya başlamadan önce kaynak makinesinin elektrik bağlantıları mutlaka kontrol edilmelidir.

  5) Makine çalışmaya başladıktan sonra soğutma fanının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

  6) Makine çalışmaya başladıktan sonra soğutma fanının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

  7) Kaynağı yapılacak malzemeye uygun elektrot seçilmeli ve makinenin amperi bu doğrultuda ayarlanmalıdır.

  8) Kaynak pensesinin sağlam olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  9) Kaynak işlemi bitince çalışma ortamı temizlenmeli ve malzemeler düzenli bir şekilde toparlanmalıdır.

  10) Herhangi bir arıza durumunda vakit geçirilmeden yetkili haberdar edilmelidir.

  Yukarıda ayrıntısı verilen kurallara İSGFORUM.NET DOĞALTAŞ MADENCİLİK San. Ve Tic. A.Ş Mermer Ocak İşletmelerinde eksiksiz uyulması gerekmektedir.Uymayanlar hakkında cezai müeyyede uygulanacaktır.

  Ekli Dosyalar: