1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

'mesai saatleri harici işyeri hekimliği' genelgesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 31 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    T.C.
    SAĞLIK BAKANLIĞI
    Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

Sayı : 98878870/6
    Konu : Mesai saatleri harici işyeri hekimliği

GENELGE

2014/./....

30/06/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı veGüvenliği Kanunu ile; ülke çapında iş sağlığı ve güvenliği (İSG) hizmetlerinin yaygınlaştırılması, bu hizmetlerden tüm çalışanların etkin ve verimli şekilde yararlanması amaçlanmıştır.

Diğer taraftan, 18/01/2014 tarihli ve 28886 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 21 inci maddesi ile, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 12 nci maddesinin üçüncü fıkrasına, "Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışmda ve kurumlannın izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere iş yeri hekimliği yapabilir" hükmü ile "Tabipler, iş yeri hekimliği eğitimi alma ve iş yeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10'dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin iş yeri hekimliği görevini yapabilirler" hükmü eklenmiş olup söz konusu hükmün uygulanmasına yönelik bazı hususlara açıklık getirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur.

Bu çerçevede;

1) Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatlarında, asaleten veya vekaleten ayrımı yapılmaksızın disiplin amiri olarak görev yapan personel yönetici olarak değerlendirilecektir.

2) Aile hekimleri dahil hekimlerin, mesai saatleri dışında ve tutulması gereken her türlü nöbet saatleri ile çakışmamak üzere işyeri hekimliği yapabileceğine ilişkin izinleri; Bakanlık ve bağlı kuruluşları merkez teşkilatında Genel Müdür veya Kurum Başkanı, taşrada ise hekimin görev yaptığı kuruma göre İl Sağlık Müdürü, Halk Sağlığı Müdürü, Genel Sekreter veya Bölge Baştabibi tarafından verilecektir. Bu izin aylık otuz saati aşmayacaktır.

3) İşyeri hekimliği yapacak hekimler, işyerleri ile İSG-KATİP sistemi üzerinden yapılan sözleşmelerin imzalı suretlerini izin aldığı kuruma ibraz edecektir.

4 Tüm hekimler, on (lO)'dan az çalışanı olan az tehlikeli sımfa aitişyerlerinde işyeri hekimliği belgesi aranmaksızın işyeri hekimliği hizmeti verebilecektir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Ekli Dosyalar:

2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yakında 10 kişi altı işletmeler için işyeri hekimine iş güvenliği uzmanına gerek yok diye bir tebliğ daha çıkacaktır
    sadece işe giriş periyodik kontroller risk analizi acil eylem eğitim yapılırsa şu kadar süre geçerlidir diyecekler
    demez iseler işverenin vay haline
    her ay muhasebecisine para ödeyemeyen işveren bir de uzman ve hekime yada osgb ye nasıl para ödeyecek
    hadi hayırlısı
  3. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bunu hekimlere akıl ettikleri gibi kamuda çalışan isg uzmanlarına da 30 saat çalışma izni vermek şeklinde akıl etseler ya, isg uzmanlarının %30 u kamuda deniyor ve halen açık var deniyor.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Birincisi, piyasada uzman eksiği yok. Çok sayıda işsiz uzman var.
    İkincisi de, artık işyerlerinde iş güvenliği mevzuatından haberi olmayan ama işyeri hekimliği yapan aile hekimlerine mevzuat öğretmek zorunda kalacağız.
    Yeni bir görev daha çıktı.
  5. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kürşat Bey söylediğiniz 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta çalışacak hekimler için geçerli olabilir.
    30 saat çalışma izni çıkan aile hekimleri ve tabiplerin de işyeri hekimi belgesi olması lazım diye biliyorum, yanlış mı biliyorum?
  6. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Matematiksel olarak uzman eksikliği olup olmaması, mevcut işyerleri sayısı ile talebi karşılayacak uzman sayısının eşit olması demektir. Böyle bir eşitlik söz konusu değil, işsiz uzmanların olması uzman eksikliği olmadığı anlamına gelmez.
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Put your money where your mouth is. Cambridege dictionary
    Bunun Türkçesi: sadece sözlerinizle değil, yaptıklarınızla inandığınızı söylediğiniz şeyi destekleyin.

Yani Sn Gürkan Canan, dışarıda çok iş varsa kimse sizi kamuda zorla tutmuyordur. Ayrılıp gelin, piyasanın tozunu silkeleyin. 30 değil 217 saat çalışırsınız.
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    darısı iş güvenliği uzmanlarının başına diyelim.
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hekimlere verilen imkanla aynı olması için, kamuda çalışan mühendis, kimyager, fizikçi, biyolog, teknik öğretmenlerin, herhangi bir tehlike sınıfına ait iş güvenliği uzmanlık sertifikası aranmaksızın, 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfa ait işyerlerine uzmanlık hizmeti verebilmesine imkan tanımak lazım ki eşdeğer bir uygulama olsun.
  10. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ne alakası var kamuyu bırak gel çalış ile, bu işler hesap işidir. Konu hekimlere 30 saat çalışma hakkının verildiği gibi uzmanlara da verilmesi gereğidir. Hekimlere neden hastanedeki işini bırak gel piyasanın tozunu silkeleyin diye düşünülmüyor? Kamudakilere hak versinler piyasada toz kalmaz zaten.
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hekimler işyeri hekimi olmak için eğitim almalıydı. Bazıları gidip aldı. Bunlara işyeri hekimi deniyor ve kendilerini ilgilendiren mevzuatı biz uzmanların bildiği kadar iyi biliyorlar. Fakat diğer hekimlerin bu mevzuattan haberleri bile yok.

İşyeri hekimi sertifikasına sahip olmayan ve ilgili mevzuattan bihaber hekimlere verilen bu yeni imkanla aynı olması için, kamuda çalışan mühendis, kimyager, fizikçi, biyolog, teknik öğretmenlerin, herhangi bir tehlike sınıfına ait iş güvenliği uzmanlık sertifikası aranmaksızın, 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfa ait işyerlerine uzmanlık hizmeti verebilmesine imkan tanımak lazım ki eşdeğer bir uygulama olsun. Bunu hangi iş güvenliği uzmanı ister bilmiyorum.

Genelge sertifikası olanlara değil olmayanlara yarıyor. Dikkatli okuyunuz.
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    işyeri hekimliği belgesi olanlar 30 saat tüm tehlike sınıfındaki işyerlerine, işyeri hekimliği belgesi olmayanlar ise sadece 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerine hizmet verebilecek.
  13. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @bim
    Genelgeyi okuyorum, okuyorum ben sizin gibi yorumlayamıyorum. Benim anladığım sertifikasız hekimler sınırlamalar çerçevesinde işyeri hekimliği yapabilecek şeklinde.

Tabi sertifikasız kamu hekimine çalışma izni verilirken, işyeri hekimine çalışmayı yasaklayacak değiller.
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    benim yorumuma göre iki ayrı kanun hükmü var bunlar birbirine bağımlı değiller.

“Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere iş yeri hekimliği yapabilir.”

“Tabipler, iş yeri hekimliği eğitimi alma ve iş yeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10’dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin iş yeri hekimliği görevini yapabilirler.”
  15. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tamam size süre veriyorum. İyice düşünün. Kamuda çalışan ÇSGB sertifikasına sahip olmayan hekimlere sertifikalıymışçasına işyeri hekimliği yapma hakkı verildiği gibi ÇSGB sertifikası almamış ve iş güvenliği uzmanı unvanına sahip olmayan kamuda çalışan mühendis ve teknik öğretmenlere ve temel bilim mezunlarına da az tehlikeli sınıfta uzmanlık yapmalarına izin verilmesi durumunda size iş çıkacağını mı sanıyorsunuz? Eğer hekimlerinkine paralel bir istekte bulunuyorsanız durum bu şekilde olacaktır.
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    konuyla alakası yok ama kamuda çalışan A-B sınıfı iş güvenliği uzmanlarına belli şartlarda aslında denetim görevi de verilebilir. hep hekim ve uzman kısmının üzerinde duruluyor ama devletin bu sistemi denetleyecek yeterli personeli yok.
  17. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @bim
    Kamuda çalışan uzmanlara denetim görevi vermek bence iyi fikir. Fakat işlerine gelmez.
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Peki bu, İş yeri hekimlerinin kazanacağı paradan vergilendirilmesi nasıl olacak?
  19. söylediğiniz gibi bir plan vardı 10 az çalışan az tehlikeli işyerleri için işverene eğitim verilecekti kendisi yapacaktı
    fakat sağlık bakanlığının yönergesine bakarsak kurumlar anlaşamamış her çalışan alacak uzman ve hekim hizmetini