1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Meslekî yeterlilik kurumu meslekî yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğ

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
  (SIRA NO: 2015/1)

  Resmi Gazete Tarihi:
  25 Mayıs 2015 PAZARTESİ Resmi Gazete Sayısı: Sayı : 29366​


  Amaç ve kapsam
  MADDE 1 –
  (1) Bu Tebliğin amacı, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, çalışanlar için Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekleri belirlemek ve yayımını sağlamaktır.

  Dayanak
  MADDE 2 –
  (1) Bu Tebliğ, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek 1 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

  Belge Zorunluluğu
  MADDE 3 –
  (1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.

  (2) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için birinci fıkradaki belge şartı aranmaz.

  Cezai Hükümler
  MADDE 4 –
  (1) Bu Tebliğin 3 üncü maddesine ilişkin denetimler iş müfettişlerince yapılır. Bu Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için beş yüz Türk lirası idari para cezası verilir. Bu Tebliğ hükümlerine göre verilen idari para cezaları tebligattan itibaren bir ay içinde ödenir.

  Yürürlük
  MADDE 5 –
  (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Yürütme
  MADDE 6 –
  (1) Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

  EKLER:

  Ek 1- MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler Listesi

  Kaynak:Mevzuat Bilgi Sistemi

  1.png
  3.png

  Ekli Dosyalar:

 2. Deniz K. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bunlar diğer yeterlilik alması gereken mesleklere eklenen yeni meslekler öyle değil mi ?
 3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar
  Sadece yukarıdaki meslekler için mi geçerli.
 4. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  İdari para cezaları 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun'da farklı 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu'nda farklı...hangisi uygulanacak? :D
 5. çalışanların mesleki eğitimleri hakkında yönemelikten farkı nedir? Neden ayrı ayrı çıkartıyorlar şunları anlamıyorum.
 6. Gizem Soykan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  87108
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEM OSGB SORUMLU MÜDÜRÜ
  Ben bu yönetmelikleri, tebliğleri anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum artık. Kafalarına göre tebliğler, yönetmelikler havada uçuyor. Şimdi bunlar yönetmeliktekilere ek olarak mı çıkarıldı, yoksa bunlar mı geçerli olacak sadece?
 7. Reyhan Doğru İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  26329
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yönetmelikte mesleki eğitim gerektiren işler diye bahsederken, tebliğde meslek olarak bahsedilmiş. Bu tebliğdeki meslekler yönetmelikteki işlere ilave olarak mı düşünülmüş. İkisinin arasındaki fark nedir, rica etsem anlayan biri varsa anlatabilir mi?
 8. Özlem Eker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sayın uzman arkadaşlarım
  mesleki yeterlilik kurumunun yetkilisi ile yaptığım telefon konuşmasında sadece ulusal meslek standartı yayınlanan meslekler için şuan açılmış eğitimler olduğu ve mecliste kabul edilen torba yasa ile mesleki yeterlilik kurumunun sitesinde yayınladığı yetkilendirilmiş belge kuruluşları tarafından verilecek eğitimlerin ücretleri devlet tarafından karşılanacak. Fakat yürürlükteki Resmi Gazete Tarihi:13.07.2013 Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmeliğin ekinde belirtilen işlerde çalışanların mesleki yeterlilik belgesi ( yönetmeliğin 6. maddesinde belirtilen belgelerden birine ) sahibi olması zorunludur. ​

  meslek standardı yayınlanmış bu iş kollarında çalışanlar 1 sene içinde yetkilendirilmiş belge kuruluşlarından belge almak zorunda yoksa çalışamaz denmekte tebliğde fakat bu eğitimleri veren kuruluşlar şuan İstanbul ve Ankara var ve her kuruluş bir kaç meslek dalında eğitim verebilmekte Konya ilinde iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım şimdi çalışanları 1 sene içinde Ankara veya İstanbul'a mı yollamak durumundayız ?
 9. seviye 1: bu işi tvden, sağdan, soldan duymuş kadar amatör bilgi
  seviye 2: bu işle ilgili çalışmalar yapmış kişi tecrübesi
  seviye 3: meslek lisesini okuyup, sahip olunan bilgi
  seviye 4: önlisans mezunu olup sahip olunan bilgi
  seviye 5: lisans mezunu olup sahip olunan bilgi
  seviye 6: yüksek lisans seviyesinde bilgi
  seviye 7: dr, prof düzeyi bilgi
  Mesleki yeterlilik belgesi eğitim sonucu değil, sadece yapılan ciddi bir sınav sonucu verilen belgedir.
  Sigortası olmaayan kişilere (işsiz) işkur meslek eğitimi vermektedir. (yol parası desteği vb.)
 10. Gülsevin GÖKÇE ÇİMEN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  149868
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Yönetmelikte yer alan Ekte firmamın bir tanıma uymasına rağmen burda yaptıkları işle ilgili bir yeterlilik tanımlanmamış, ne yapmam gerektiği konusunda kafam karıştı..Yardımcı olabilecek var mı ?
 11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  24 Mart 2016 PERŞEMBE

  Resmî Gazete

  Sayı : 29663

  TEBLİĞ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ

  ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ

  (SIRA NO: 2016/1)

  Amaç ve kapsam

  MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, çalışanlar için Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekleri belirlemek ve yayımını sağlamaktır.

  Dayanak

  MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanununun Ek 1 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

  Belge zorunluluğu

  MADDE 3 – (1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.

  (2) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için birinci fıkradaki belge şartı aranmaz.

  İdari yaptırım

  MADDE 4 – (1) Bu Tebliğin 3 üncü maddesine ilişkin denetimler iş müfettişlerince yapılır. Bu Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için beş yüz Türk lirası idari para cezası verilir. Bu Tebliğ hükümlerine göre verilen idari para cezaları tebligattan itibaren bir ay içinde ödenir.

  Yürürlük

  MADDE 5 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Yürütme

  MADDE 6 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.


  Eki için tıklayınız
 12. Hatice Isik İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99766
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben atıksu arıtma tesisinde çalışıyorum. Bu listelere göre sadece mekanikçilerde mi olacak bu belge. Tüm çalışanları kapsamayacak mı ?
 13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İnşaatta çalışanların çoğunluğunun ilkokul mezunu olupta zar zor Türkçe konuştuğundan, köle gibi çalıştırıldıklarından, tazminat vs gibi hiç bir haklarının olmadığından, yılda 12 farklı inşaatta giriş çıkışlarının olduğundan yani patronlarının olmadığından haberleri yok galiba. Kalifiye adamın iskelenin tepesinde işi ne?Önce haklarını ver sonra eğit donat. Zaten bu adamlar okumadığı kafa basmadığı için buz gibi havada sıva yapıyor. Neyse saçma sapan işler