1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki bağımsızlık olmazsa;

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mesleki bağımsızlık tecelli etse, ölümlü iş kazalarına rağmen ÇSGB ve 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanuna rağmen bildiğimi okurum diyen Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri nede bunlara çanak tutan işverenler sokakta dolaşabilirdi! Cezaevinde yatıyor olurlardı!

  Uzmanlar üzerinde baskı oluşturmak suretiyle kağıt üstünde iş güvenliğini sağlayanlar, iş kazalarından sonra tüm sorumluluğu kanunen iş güvenliği uzmanına yıkmanın gayertinde ve çalışana tüm devlet otoratilerinin bilmesine rağmen mahkeme salonlarında şikayetçi olmaması için "çorba parası" ile kandırmaktadırlar. (çorba parası bunu yapan iş verenlerin kendi tabiridir.)

  Egemenliğin kime ait olduğu 6331 sayılı isg yasasında açıkca belirtilmesine rağmen, egemenliğin esas sahibinden vekalet alarak Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kuranlar; Ankaranın göbeğinde iş güvenliğini hiçe sayarak herkesin gözü önünde bağıra bağıra kanunları çiğnemeye devam ediyorlar.

  Ama hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hemde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bu sahtekarları cezaevinde yatırmak yerine yetki belgelerini dağıtmaya devam ediyor... "Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin yalnızca bulundukları ilde hizmet verebilecekleri kanunla açıkça belirtilmesine rağmen ülkenin öbür ucunda bile çalışabiliyorlar." Ölümlü iş kazaları sonrası cenazeler sessiz sedasız kaldırılıyor. Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin yapmış olduğu çoğu uygulamanın tümü yasal suç tümü kapatılma nedeni!

  Yukarıda belirttiğimiz nedenler ile görevini gerçek anlamıyla yapmak isteyen uzmanlar ve ortak sağlık güvenlik birimleri ise iş bulmakta zorlanıyor, düşük ücretlerle karşı karşıya kalıyor.

  Tepki Bekliyoruz, Yasal İşlem Bekliyoruz, Hala Ses Yok!
 2. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Eğer kanunda geçtiği gibi bir mesleki bağımsızlık olacaksa; iş güvenliği uzmanı olmanında kanunen meslek olarak tanınması lazımdır. Bu konuda derhal kamuoyu vicdanının uyandırılması ve ÇSGB'nın harekete geçmesini bekliyoruz.
 3. Müslüm ASLAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  151711
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  doğru söze ne denilebilir.