1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitim belgeleri hakkında...

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve buketdemir tarafından 29 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz. (İş Kanunu Madde:85) ve ayrıca 6331 MADDE 17 – (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

Çalıştığım iş yerinde kaynak işçilerinin TSE den aldığı 'KAYNAKÇI YETERLİLİK SERTİFİKASI' yeterli midir? bu konuda bilgisi ve tecrübesi olanlar paylaşabilir mi.

İyi çalışmalar...
  2. zussss İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu konuda bir tecrübem yok henüz cünkü uzman adayıyım.ancak bu bilgi sanırım size yardımcı olabilir diye düşündüm.(tse sayfasından)

TSE belgeleri uluslar arası kurallar dikkate alınarak düzenlenir. İhtiyari belgelerimiz TSE belgesinde esas alınan standard veya dokümanın geçerli olduğu tüm ülkelerde çerçevede geçerlidir. Ancak bazı durumlarda konu aynı zamanda hedef ülkede yürürlükte olan mevzuatı ilgilendiriyorsa bu durumda iki ülke yetkili kuruluşları arasında bir anlaşmanın varolması gerekmektedir. Bu çerçevede, TSE tarafından verilen belgeler ülkemizde ve karşılıklı tanıma anlaşması yaptığımız dünyanın birçok ülkesinde geçerlidir. Bu ülkelerden bazıları; Suudi Arabistan, İsrail, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Türk Devletleri vb.
  3. zussss İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu konuda bir tecrübem yok henüz cünkü uzman adayıyım.ancak bu bilgi sanırım size yardımcı olabilir diye düşündüm.(tse sayfasından)

TSE belgeleri uluslar arası kurallar dikkate alınarak düzenlenir. İhtiyari belgelerimiz TSE belgesinde esas alınan standard veya dokümanın geçerli olduğu tüm ülkelerde çerçevede geçerlidir. Ancak bazı durumlarda konu aynı zamanda hedef ülkede yürürlükte olan mevzuatı ilgilendiriyorsa bu durumda iki ülke yetkili kuruluşları arasında bir anlaşmanın varolması gerekmektedir. Bu çerçevede, TSE tarafından verilen belgeler ülkemizde ve karşılıklı tanıma anlaşması yaptığımız dünyanın birçok ülkesinde geçerlidir. Bu ülkelerden bazıları; Suudi Arabistan, İsrail, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Türk Devletleri vb.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MEB onaylımı önemli olan..TSE den geçerli diye biliyorum...
  5. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani TSE den alınan yeterlilik sertfikası geçerli midir kanuna göre ?
    sertifikanın fotoğrafını yayınlarım sizlere...
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    En azından hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum.
  7. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mrb ben çevre ve şehircilik balınlığından alıyorum geçici ustalık belgeleri...
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu belgeleri bakalığın hangi biriminden alıyorsun. Her ilde bu birimler mevcut mu?
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MEB onaylı yada Çevre şehirden onaylı olmasına dikkat edelim...
  10. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ekle dilekçe ve ustalık branşları mevcuttur.

ilgili yerleri doldurup her ustalık branşı için 2 adat fotoğraf,ssk işe giriş bildirgesi, ssk hizmet dökümü, halk bankasına 10 tlf para ve sonra çevre şehircilik il müdürlüğü evrak kayıda kayıt ettiriyorsunuz.
    3 gün içerisinde ustalık belgelerini veriyorlar....

Ekli Dosyalar:

11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    MEB onaylı yerlerden mesleki eğitim belgesini temin etmelisiniz.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçici ustalık belgesi veriyor.Ayrıntısını bilmiyorum.
    TSE yapılan kaynağın yeterlik belgesini verir.
    Kaynakçı belgesini değil.
    Halk eğitim merkezi ile bu konuda görüşebilirsiniz.Kocaeli deki meslektaşların bana ulaşması halinde yardımcı olabilirim.
  12. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ VERDİĞİ GEÇİCİ USTALIK SERTİFİKALARI İÇİN HALK BANKA YATIRILAN ÜCRET 20 TL OLMUŞTUR
  13. Mehmet Ali İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar emekli baş iş müfettişi ve başkanlık yapmış hocamla görüştüm mesleki eğitim belgesi kousunu şuan Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin yürürlükten kalktığından dolayı mesleki eğitim belgesi aldırma zorunluluğunun olmadığını söyledi. Bununla ilgili yeni bir düzenlemenin yapılacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı hiç bir kurumun bu belgeyi verme yetkisi yok dedi. Endüstri meslek lisesinde hocayla konuştuğumda isg temel eğitimi ve meslek eğitiminide biz veriyoruz dedi. Konuyla ilgili düşüncelerinizi bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Meslek lisesi hocası neye istinaden demiş bilemiyorum ama diğer hocanız doğru demiş,şu an verilmiyor..
  15. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çevre ve şehircilik ten eğitim almadan mı veriliyor bu belgeler ? böyleyse ne anlamı var bu işin?
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Evet veriyorlardı ama şu anda durduruldu...
  17. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    diğer kurumları anladım da, çevre ve şehircilik müdürlüğü ustalık belgesini neye istinaden veriyor. mevzuatın neresinden bu yetkiyi almışlar, onu pek anlayamadım,